Рішення від 28.05.2020 по справі 428/1742/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

28 травня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 428/1742/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради, Сєвєродонецької міської ради в особі Комісії з питань призначення соціальних допомог, виходячи з конкретних обставин, що склалися у сім'ї, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

27 квітня 2020 року з Сєвєродонецького міського суду Луганської області на підставі ухвали суду від 24 лютого 2020 року надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (далі - Позивач) до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (далі - Відповідач 1), Сєвєродонецької міської ради в особі Комісії з питань призначення соціальних допомог, виходячи з конкретних обставин, що склалися у сім'ї (далі - Відповідач 2), яким просив:

- визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради протиправною, яка полягає у порушенні пунктів 60, 63 Положення № 848, а саме: порушенні строків розгляду заяви, строків та порядку повідомлення, а точніше не повідомлення позивача про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд Комісії з призначення соцвиплат;

- визнати бездіяльність Сєвєродонецької міської ради в особі Комісії з питань призначення соціальних допомог, виходячи з конкретних обставин, що склалися у сім'ї, яка полягає у порушенні пунктів 66 та 69 Положення № 848, а саме: порушення строку для прийняття рішення про призначення субсидії, а також порушення строку, з якого повинна бути призначена житлова субсидія;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради та Сєвєродонецьку міську раду в особі Комісії з питань призначення соціальних допомог, виходячи з конкретних обставин, що склалися у сім'ї, здійснити перерахунок розміру житлової субсидії за період з 01 листопада по 31 грудня 2019 року включно та виплатити за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради в органах Державної казначейської служби недонараховану та невиплачену житлову субсидію за період з 01 листопада по 31 грудня 2019 року включно у розмірі 5513,62 грн.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що 28 жовтня 2019 року звернувся до відповідача 1 із заявою про призначення житлової субсидії у грошовій формі на опалювальний сезон 2019/2020 років (з 01 жовтня 2019 року по 30 квітня 2020 року включно) у відповідності до Положення № 848. У своїй заяві зазначив, що просить розглянути подану заяву комісією, утвореною виконавчим органом міської ради. Проте з 28 жовтня 2019 року по 21 січня 2020 року відповідач 1, всупереч вимогам Положення № 848 більше 2 місяців (точніше 85 днів) опрацьовувала подану заяву щоб передати її на розгляд Комісії з призначення соцвиплат.

Позивач має такі пільги як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії і користувався ними протягом травня - жовтня 2019 року. Отже, з урахуванням цього житлова субсидія повинна бути призначена з листопада 2019 року.

Всупереч вимогам пункту 69 Положення № 848 рішенням Комісії з призначення соцвиплат (протокол № 3494 від 21 січня 2020 року) позивачу призначено житлову субсидію не з листопада 2019 року, а з січня 2020 року, про що 23 січня 2020 року позивачу вручено Повідомлення про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 25549. Вказана бездіяльність відповідача 1 та відповідача 2 призвели до порушення законних прав та інтересів, у зв'язку з чим завдано матеріальної шкоди, що проявилась у не донарахуванні та невиплаті позивачу субсидії за період з 01 листопада по 31 грудня 2019 року включно в сумі 5513,62 грн.

Ухвалою суду від 29 квітня 2020 року відкрито провадження у справі та визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с. 18-19).

19 травня 2020 року від Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю з таких підстав (а.с. 26-28).

28.10.2019 позивач звернувся із заявою про призначення субсидії, позначивши про необхідність розгляду заяви на комісії (по факту непроживання сину). 05.11.2019 заяву ОСОБА_1 було зареєстровано в ПК «Житлові субсидії» та зроблено відповідні запити до підприємств - надавачів житлово-комунальних послуг, Пенсійний фонд України та Державної фіскальної служби України. Під час перевірки було з'ясовано, що позивач користується пільгами як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС, про що свідчить його заява від 01.10.2019 про отримання пільги у готівковій формі на рахунок «Альфа-Банку». У зв'язку з тим, що нарахування пільг та житлових субсидій здійснюється за допомогою різних програмних комплексів, які не об'єднані у загальну базу, в УПтаСЗН відсутня технічна можливість перевірки одночасного отримання заявником пільги та субсидії.

Протягом обробки даних та отримання необхідної інформації для призначення житлової субсидії, позивачу було виплачено пільги у готівковій формі за жовтень та листопад 2019 року, а також нарахована пільга за грудень 2019 року.

Відповідач 1 зазначив, що одночасне користування пільгами та житловою субсидією чинним законодавством не передбачено. За вибором особи може бути призначено або житлову субсидію, або пільги на житлово-комунальні послуги.

23.12.2019 на особистому прийомі позивачу були надані роз'яснення, що житлова субсидія може бути призначена з місяця звернення, а саме з жовтня 2019 року, за умови повернення на рахунки Мінсоцполітики України сум нарахованої позивачу за жовтень, листопад та грудень 2019 року.

Таким чином, на думку відповідача, призначення позивачу житлової субсидії з жовтня 2019 року неможливе, у зв'язку з отриманням ним пільги з оплати житлово-комунальних послуг за період з жовтня 2019 року по грудень 2019 року.

На підставі викладеного відповідач 1 просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

25 травня 2020 року від позивача надійшла відповідь на відзив на позов (а.с. 69-72) в обґрунтування якої зазначено, що Єдиний державний реєстр отримувачів житлових субсидій є автоматизованою системою збирання, обліку, накопичення, оброблення, захисту та надання інформації про фізичних осіб - отримувачів житлових субсидій, держателем якого є Мінсоцполітики. Отже, на думку позивача, питання ведення, підтримання в актуальному стані, взаємодія між органами з питань соціального захисту населення, та забезпечення автоматизованого використання інформації про отримувачів пільг та субсидій для розрахунку розміру пільг та їх виплат; ведення обліку пільговиків належить, в тому числі до повноважень виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських рад.

Також позивач зазначив, що надання йому відповідачем 1 усних роз'яснень є перебиранням на себе повноважень Сєвєродонецької міської ради в особі Комісії з питань призначення соціальних допомог, що не відповідає статті 19 Конституції України, Законам України та Положенню №848.

На підставі викладеного позивач просив задовольнити позовні вимоги.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

28 жовтня 2019 року позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради з заявою про призначення житлової субсидії (а.с. 58).

Рішенням про призначення субсидії позивачу не призначено житлову субсидію з 01 жовтня 2019 року згідно рішення Комісії (а.с. 63).

Також відповідно до рішення про призначення субсидії позивачу призначено житлову субсидію з січня 2020 року по квітень 2020 року включно (а.с. 64).

Листом Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради №13389/05 від 2812.2019 повідомлено, що одночасне користування пільгами та житловою субсидією чинним законодавством не передбачено, за вибором особи може бути призначено або житлову субсидію, або пільги на житлово-комунальні послуги (а.с. 73).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі Положення №848).

Відповідно до пункту 1 Положення №848, це Положення визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, зокрема, комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Пунктом 2 Положення №848 визначено, що головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення); структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Згідно з пунктом 4 Положення №848, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Відповідно до пункту 9 Положення №848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Згідно пункту 10 Положення №848, в окремих випадках за рішеннями комісій, утворених районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - комісії), житлові субсидії непрацездатним непрацюючим особам, які проживають самі, а також дитячим будинкам сімейного типу можуть призначатися на норму, яка перевищує встановлену законодавством соціальну норму житла (далі - понаднормова площа житла).

Відповідно до пункту 13 Положення №848, у разі призначення житлової субсидії особам, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, пільги з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива не нараховуються протягом періоду отримання житлової субсидії, крім випадку, коли пільговиками є члени сім'ї особи із складу домогосподарства, які не проживають за адресою домогосподарства.

Згідно з пунктом 22 Положення №848, житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).

Пунктом 43 Положення №848 визначено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява), декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація), довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру, копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності), договір наймання (оренди) житла (у разі наявності).

Відповідно до пункту 56 Положення №848, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

Згідно з пунктом 60 Положення №848, структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії, непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення), відмову в призначенні житлової субсидії, подання документів на розгляд комісії.

Відповідно до пункту 61 Положення №848, у разі прийняття рішення про призначення (непризначення) житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення самостійно обирає форму такого повідомлення (в паперовому або електронному (за наявності адреси електронної пошти) вигляді або смс-повідомлення).

Пунктом 63 Положення №848 визначено, що у разі прийняття рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням підстав для подання таких документів на розгляд комісії і порядку оскарження відповідного рішення.

Отже, з аналізу наведених норм вбачається, що до повноважень структурних підрозділів з питань соціального захисту населення та спеціальних комісій, утворених районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах, відноситься вирішення питань пов'язаних з призначенням житлових субсидій.

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення розглядає питання про призначення житлової субсидій при зверненні особи з відповідною заявою.

Не пізніше 10 календарних днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних документів, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, розглядає подану заяву та приймає рішення щодо призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії або рішення про подання документів на розгляд комісії.

Як встановлено судом, 28 жовтня 2019 року позивач звернувся до відповідача 1 з заявою про призначення житлової субсидії.

При цьому, як вбачається з відзиву на позовну заяву, наданого відповідачем 1, особову справу ОСОБА_1 було передано на розгляд комісії з питання призначення соціальних допомог лише 23 грудня 2019 року, тобто з порушенням десятиденного строку встановленого Положенням №848.

Таким чином, в даному випадку відповідачем допущено протиправну бездіяльність в частині порушення строку розгляду заяви позивача про призначення житлової субсидії.

Крім того, як вбачається з аналізу Положень №848, у разі прийняття відповідачем 1 рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії, відповідач зобов'язаний був повідомити позивача про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття.

Вказане повідомлення складається в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням підстав для подання таких документів на розгляд комісії і порядку оскарження відповідного рішення.

Жодних доказів на підтвердження повідомлення позивача про прийняте рішення, відповідачем 1 не надано, крім того у відзиві на позов останнім було зазначено, що 23.12.2019 на особистому прийомі позивачу були надані роз'яснення з питання призначення йому житлової субсидії.

Проте, суд зазначає, що роз'яснення позивачу з питання призначення йому житлової субсидії в усній формі, не є належним повідомленням його про прийняте рішення.

Таким чином, позовні вимоги про порушення відповідачем 1, строку розгляду заяви про призначення житлової субсидії та порядку повідомлення позивача про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд вказаної комісії підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача 2 щодо порушення строку для прийняття рішення про призначення субсидії та порушення строку з якого повинна бути призначена житлова субсидія, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 66 Положення №848, рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією протягом 30 календарних днів з дня прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії.

Як встановлено судом, особову справу позивача було передано на розгляд комісії з питання призначення соціальних допомог 23.12.2019, при цьому рішення про призначення субсидії комісією прийнято 23 січня 2020 року, тобто в межах встановленого Положенням №848 строку для прийняття відповідного рішення.

Крім того, згідно з пунктом 69 Положення №848, житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня, на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Якщо до складу домогосподарства входить особа, яка має право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг, субсидія призначається з місяця, що настає за місяцем, в якому нараховано пільги, але не раніше місяця подання заяви.

Судом встановлено, що 01 жовтня 2019 року позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради з заявою про відшкодування надання пільг учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії (а.с. 67).

Відповідно до довідки про розмір отриманої пільги в грошовій формі, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради та за період з жовтня 2019 року по грудень 2019 року отримав пільги в грошовій формі (а.с. 66).

Отже, враховуючи те, що в грудні 2019 року позивачу були надані відповідні пільги в грошовій формі, житлова субсидія підлягає призначенню позивачу з 01 січня 2020 року.

Таким чином, суд вважає правомірними дії відповідача щодо призначення позивачу житлової субсидії з 01 січня 2020 року.

Отже, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача 2 щодо порушення строку для прийняття рішення про призначення субсидії та порушення строку з якого повинна бути призначена житлова субсидія є необґрунтованими, та не підлягають задоволенню.

Таким чином, виходячи з системного аналізу наведених норм чинного законодавства та встановлених обставин справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Суд зазначає, що позивача звільнено від сплати судового збору на підставі пункту 10 статті 5 Закону України «Про судовий збір», як громадянини, віднесеного до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому позивачем за подання даної позовної заяви судовий збір не сплачено.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З аналізу наведеної норми вбачається, що у разі задоволення всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, незалежно від наявності у позивача пільг щодо сплати судового збору.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Враховуючи те, що позивачем заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру, та що задоволено частково, а саме в частині, що стосується відповідача 1, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1 на користь у розмірі 840,80 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 32, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради, Сєвєродонецької міської ради в особі Комісії з питань призначення соціальних допомог, виходячи з конкретних обставин, що склалися у сім'ї, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради щодо порушення порядку та строків розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, 15-б, код ЄДРПОУ 24179564) на користь Державного бюджету України, судовий збір в розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України строк оскарження судового рішення продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Суддя О.В. Ірметова