Справа № 215/3084/20
3/215/1181/20
27 травня 2020 року Суддя Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Коноваленко М.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Тернівського відділення Криворізького відділу поліції Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ст. 187 ч.2 КУпАП, -
Згідно постанови Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 05.04.2019 року стосовно ОСОБА_1 встановлено адміністративний нагляд строком на 2 (два) роки, встановлено наступні обмеження: заборонити вихід з будинку (квартири) за місцем проживання у період з 20 години 00 хвилин до 4 години 00 хвилин наступної доби; заборонено виїзд за межі району (міста) проживання без погодження з органом Національної поліції; з'являтись на реєстрацію до органу Національної поліції за місцем мешкання чотири рази на місяць у дні визначені даним органом.
07.05.2020 року, о 00:15 год., на момент перевірки був відсутній за місцем проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду, пункт 3.
Також, 18.05.2020 року ОСОБА_1 не з'явився до Тернівського ВП для реєстрації, чим порушив правила адміністративного нагляду, пунк 5.
ОСОБА_1 в суд з'явився, підтвердив обставини, викладені в протоколі про адміністративне порушення, пояснив, що у нього не було за що приїхати.
Суддя вважає, що скоєне правопорушення підтверджується наданими матеріалами адміністративних справ: протоколами про адміністративні правопорушення АПР18 № 758694 від 20.05.2020 року та АПР18 № 758560 від 08.05.2020 року, рапортами інспектора, поясненнями ОСОБА_1 на окремих аркушах справи.
Статтею 7 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі" передбачено, що працівники поліції зобов'язані систематично контролювати поведінку цих осіб, запобігати порушенням ними громадського порядку та прав інших громадян і припиняти їх, проводити розшук осіб, які уникають адміністративного нагляду.
Відповідно до стаття 9 вказаного Закону особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, зобов'язані вести законопослушний спосіб життя, не порушувати громадський порядок і додержувати правил.
Ч.2ст.187КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил адміністративного нагляу: неявка за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах; порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста); нереєстрація в органі Національної поліції -, якщо дії вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Постановою Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 30.07.2019 року на ОСОБА_1 було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Тому суддя, врахувавши характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, визнає ОСОБА_1 винним, та вважає необхідним призначити адміністративне стягнення, передбачене ч.2 ст.187 КпАП України, у вигляді штрафу в розмірі 170 грн., яке відповідно до вимог ст.23 КУпАП є справедливим та буде достатнім і необхідним для виховання особи.
Згідно ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно з ч.2 ст.36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Керуючись ст.ст.23, 36, 40-1, 279, 280, 294 КУпАП, суддя,-
Адміністративну справу №215/3084/20, 3/215/1181/20 відносно ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення за ч.2 ст.187 КУпАП об'єднати в одне провадження з адміністративною справою № 215/3087/20, 3/215/1182/20 відносно ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення за ч.2 ст.187 КУпАП, під єдиним номером - 215/3084/20.
ОСОБА_1 піддати адміністративному стягненню за ч.2 ст. 187 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 170 грн. на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 420,40 грн. на користь держави (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача UA 908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету 22030106).
Згідно ст. 308 КУпАП в порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік правопорушень.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.