Постанова від 27.05.2020 по справі 580/3831/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 580/3831/19 Суддя (судді) першої інстанції: В.А. Гайдаш

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2020 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Чаку Є.В.,

суддів: Файдюка В.В.,Мєзєнцева Є.І.

за участю секретаря Муханькової Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (далі - відповідач) про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованість по грошовому забезпеченні у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 01.03.2016 року по 30.06.2018 року у розмірі 8106 грн. та заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2016 року по 30.10.2017 року в сумі 2718,85 грн.

Черкаський окружний адміністративний суд своїм рішенням від 03 лютого 2020 року позов задовольнив частково. Стягнув з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на користь ОСОБА_1 заборгованість у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 01.03.2016 року по 30.06.2018 року в сумі 7468,42 грн. та заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2016 року по 30.10.2017 року в сумі 2718,85 грн. У задоволенні решти позовних вимог - відмовив.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову. В апеляційній скарзі апелянт зазначив, рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Сторони в судове засідання не з'явилися, про час, дату та місце слухання справи повідомлялися належним чином.

Судове засідання проведено без фіксації судового процесу, в порядку ч. 4 ст. 229 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду зміні, з наступних підстав.

Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 у період з 01.03.2016 року по 14.03.2019 року проходив службу в поліції та перебував на посаді інспектора роти №2 батальйону Управління патрульної поліції у місті Черкасах Департаменту патрульної поліції, з 14.03.2019 року по 19.09.2019 року перебував на посаді інспектора взводу №2 роти №1 батальйону Управління патрульної поліції у місті Черкасах Департаменту патрульної поліції.

Відповідно до наказу Департаменту патрульної поліції від 19.09.2019 року за №739 о/с позивач звільнений з поліції з 30 вересня 2019 року.

Згідно таблиці розрахунку відпрацьованих нічних змін за період з 01.03.2016 року по 30.06.2018 року позивач відпрацював в Управлінні патрульної поліції у місті Черкасах Департаменту патрульної поліції 183 нічних змін, з урахуванням відпусток, лікарняних та вихідних днів.

Згідно розрахункових листів з 01.03.2016 року по 30.06.2018 року позивачу за вказаний період доплату за службу в нічний час не здійснено.

Крім того згідно вищезазначених розрахункових листів встановлено, що позивачу за період з 01.03.2016 року по 30.10.2017 року не виплачувалась індексація грошового забезпечення.

25.10.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив здійснити йому доплату за службу в нічний час за період із 01.03.2016 року по 30.06.2018 року у розмірі 8106 грн. та заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2016 року по 30.10.2017 року в сумі 3179,13 грн.

Листом від 18.11.2019 року №Ф-663/41/24/01-2019 відповідач направив на адресу позивача витребувані ним графіки несення служби особовим складом підрозділів УПП в Черкаській області ДПП починаючи з 01.03.2016 року по 30.09.2019 року, копії наказів про призначення на посаду з 01.03.2016 року по 30.09.2019 року, копії наказів про присвоєння спеціального звання рядовий поліції та лейтенант поліції, довідку про періоди перебування у щорічних основних відпустках за період з 01.03.2016 року по 30.09.2019 року.

Водночас виплати доплати за службу в нічний час за період із 01.03.2016 року по 30.06.2018 року та індексації грошового забезпечення відповідачем здійснено не було.

Вважаючи протиправними дії щодо невиплати доплати за службу в нічний час та індексації грошового забезпечення, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII) у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 1-2 ст. 94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

У п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) передбачено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 3 п. 5 Постанови № 988 визначено обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Згідно ст. 94 Закону 580-VIII та Постанови № 988 з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських був затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, що затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 р. №260 (далі - Порядок №260).

Відповідно до п. 11 Розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.

У п. 11 Розділу ІІ Порядку №260 зазначено, що поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.

Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00.

Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Як було встановлено судом вище, у період з 01.03.2016 року по 30.06.2018 року позивач відпрацював в Управлінні патрульної поліції у місті Черкасах Департаменту патрульної поліції 183 нічних змін, з урахуванням відпусток, лікарняних та вихідних днів, що підтверджується таблицею розрахунку відпрацьованих нічних змін.

Судом першої інстанції встановлено, що заборгованість відповідача перед позивачем у вигляді доплати за службу в нічний час за вищевказаний період становить у загальній сумі 7468,42 грн., а саме:

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 175 (кількість годин фактичного часу служби у березні 2016 року при 40 годинному робочому тижні = 13,72 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) умножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) умножити на 8 нічних змін позивача у березні 2016 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 307,33 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 168 (кількість годин фактичного часу служби у квітні 2016 року при 40 годинному робочому тижні = 14,29 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 7 нічних змін позивача у квітні 2016 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 280,08 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 152 (кількість годин фактичного часу служби у травні 2016 року при 40 годинному робочому тижні = 15,79 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити и на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 8 нічних змін позивача у травні 2016 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 353,70 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 158 (кількість годин фактичного часу служби у червні 2016 року при 40 годинному робочому тижні = 15,10 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 4 нічних змін позивача у червні 2016 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 169,12 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 168 (кількість годин фактичного часу служби у липня 2016 року при 40 годинному робочому тижні = 13,72 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 7 нічних змін позивача у липні 2016 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 268,91 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 175 (кількість годин фактичного часу служби у серпні 2016 року при 40 годинному робочому тижні = 14,29 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 7 нічних змін позивача у серпні 2016 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 280,08 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 176 (кількість годин фактичного часу служби у вересні 2016 року при 40 годинному робочому тижні = 13,64 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 8 нічних змін позивача у вересні 2016 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 305,53 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 159 (кількість годин фактичного часу служби у жовтні 2016 року при 40 годинному робочому тижні = 15,10 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 8 нічних змін позивача у жовтні 2016 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 338,24 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 176 (кількість годин фактичного часу служби у листопаді 2016 року при 40 годинному робочому тижні = 13,64 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 4 нічних змін позивача у листопаді 2016 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 152,77 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 176 (кількість годин фактичного часу служби у грудні 2016 року при 40 годинному робочому тижні = 13,64 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 8 нічних змін позивача у грудні 2016 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 305,54 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 159 (кількість годин фактичного часу служби у січні 2017 року при 40 годинному робочому тижні = 15,10 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 6 нічних змін позивача у січні 2017 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 253,68 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 160 (кількість годин фактичного часу служби у лютому 2017 року при 40 годинному робочому тижні = 15 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 4 нічних змін позивача у лютому 2017 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 168 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 175 (кількість годин фактичного часу служби у березні 2017 року при 40 годинному робочому тижні = 13,72 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 8 нічних змін позивача у березні 2017 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 307,33 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 152 (кількість годин фактичного часу служби у квітні 2017 року при 40 годинному робочому тижні = 15,79 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 8 нічних змін позивача у квітні 2017 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 353,70 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 159 (кількість годин фактичного часу служби у травні 2017 року при 40 годинному робочому тижні = 15,10 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 6 нічних змін позивача у травні 2017 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 253,68 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 159 (кількість годин фактичного часу служби у червні 2017 року при 40 годинному робочому тижні = 15,10 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 7 нічних змін позивача у червні 2017 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 295,96 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 168 (кількість годин фактичного часу служби у липні 2017 року при 40 годинному робочому тижні = 14,30 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 8 нічних змін позивача у липні 2017 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 320,32 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 175 (кількість годин фактичного часу служби у серпні 2017 року при 40 годинному робочому тижні = 13,72 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 6 нічних змін позивача у серпні 2017 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 230,50 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 168 (кількість годин фактичного часу служби у вересні 2017 року при 40 годинному робочому тижні = 14,30 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 4 нічних змін позивача у вересні 2017 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 160,16 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 167 (кількість годин фактичного часу служби у жовтні 2017 року при 40 годинному робочому тижні = 14,37 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 8 нічних змін позивача у жовтні 2017 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 321,89 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 176 (кількість годин фактичного часу служби у листопаді 2017 року при 40 годинному робочому тижні = 13,64 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 6 нічних змін у листопаді 2017 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 229,15 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 160 (кількість годин фактичного часу служби у грудні 2017 року при 40 годинному робочому тижні = 15 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 6 нічних змін позивача у грудні 2017 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 252 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 168 (кількість годин фактичного часу служби у січні 2018 року при 40 годинному робочому тижні = 14,29 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 4 нічних змін позивача у січні 2018 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 160,05 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 160 (кількість годин фактичного часу служби у лютому 2018 року при 40 годинному робочому тижні = 15 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 8 нічних змін позивача у лютому 2018 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 336 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 167 (кількість годин фактичного часу служби у березні 2018 року при 40 годинному робочому тижні = 14,37 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 5 нічних змін позивача у березні 2018 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 201,18 грн.

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 159 (кількість годин фактичного часу служби у квітні 2018 року при 40 годинному робочому тижні = 15,10 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 7 нічних змін позивача у квітні 2018 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 295,96 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 151 (кількість годин фактичного часу служби у травні 2018 року при 40 годинному робочому тижні = 15,90 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 8 нічних змін позивача у травні 2018 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 356,16 грн.;

- 2400 грн. (посадовий оклад позивача) помножити на 159 (кількість годин фактичного часу служби у червні 2018 року при 40 годинному робочому тижні = 15,10 грн. (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) помножити на 5 нічних змін позивача у червні 2018 року помножити на 35% (посадовий оклад з розрахунку за кожну годину служби в нічний час) = 211,40 грн.

Проте, колегія суддів вважає вказаний розрахунок частково не вірним, оскільки згідно копій розрахункових листів, позивачу нараховувалось грошове забезпечення за службу в нічний час починаючи з червня 2018 року, а саме: у червні 2018 року за травень 2018 року; у липні 2018 року за червень 2018 року; у вересні 2018 року за січень, лютий, березень та квітень 2018 року у розмірі 1397,84 грн. (160 + 336 + 160,96 + 232,11 + 323,86 + 184,91).

Колегія суддів зазначає, що відповідач, в апеляційній скарзі, не заперечує проти правильності обрахунку доплати за роботу в нічний час в період з 01.03.2016 року по 30.06.2018 року, зазначеного у рішенні суду першої інстанції.

Так згідно вказаного розрахунку доплата за службу в нічний час за січень - червень 2018 року у загальній сумі складає 1560,75 грн.

Водночас, згідно копій розрахункових листів позивачу було виплачено за січень - червень 2018 року доплату за роботу в нічний час у розмірі 1397,84 грн.

Тобто за вказаний період не доплачено 162,91 грн.

Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем у вигляді доплати за службу в нічний час за період служби з 01.03.2016 року по 30.06.2018 року становить у загальній сумі 6070,58 грн. (5907,67 грн. (за період з 01.03.2016 року по 31.12.2017 року) + 162,91 грн. ( за період 01.01.2018 року по 30.06.2018 року).

Суд першої інстанції вказані обставини не врахував та прийняв частково не вірне рішення в цій частині позовних вимог.

Щодо позовної вимоги позивача про стягнення заборгованості по індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2016 року по 30.10.2017 року в сумі 2718,85 грн., колегія суддів зазначає наступне.

Згідно ч. 5 ст. 94 Закону №580-VIII грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Індексація грошових доходів населення відповідно до ч.1 ст.1 Закону України від 03.07.1991 №1283-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон №1283-ХІІ) - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону №1283-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Частиною 1 ст.4 Закону №1283-ХІІ передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок №1078), згідно з п.2 якого індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру.

Виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, зокрема, підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету (п. 6 Порядку №1078).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Тому невиконання обов'язку з нарахування індексації на грошове забезпечення в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка, свідчить про недотримання вимог Закону.

Відповідно до п. 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

У п. 5 Порядку №1078 зазначено, що, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить розмір підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом.

Судом встановлено, що за період 01.03.2016 року по 30.10.2017 року індексація грошового забезпечення позивачу не нараховувалась та не виплачувалась, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями розрахункових листів позивача.

Згідно інформації Держстату України саме у квітні місяці 2016 року величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації у 103 відсотка та складала 103,5 відсотка, а приріст індексу інфляції червні-листопаді 2016 року становив 3,5; грудні 2016 року-лютому 2017 року - 7,70; березні-травні 2017 року - 11,80; червні-серпні 2017 року - 16; вересні-жовтні 2017 - 19,60.

Місяцем, з якого починається виплата індексації, є червень 2016 року, оскільки цей місяць слідує за базовим після опублікування індексу споживчих цін перевищення встановленого порогу для нарахування індексації.

Отже, загальна сума індексації, яка підлягає стягненню на користь позивача складає 2718 грн. 85 коп. (по 50,75 грн. (червень-листопад 2016 року) + по 123,20 грн. (грудень 2016 - лютий 2017 року) + по 188,80 грн. (березень, квітень 2017 року) + 198,71 грн. (травень 2017 року) + по 269,44 грн. (червень-серпень 2017 року) + по 330,06 грн. (вересень-жовтень 2017 року) (50,75 грн. х 6 + 123,2 грн. х 3 + 188,8 грн. х 2 + 198,71 грн. + 269,44 грн. х 3 + 330,06 грн. х 2 = 2718,85 грн.).

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги є суттєвими і свідчать про часткову невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, через що рішення суду підлягає зміні в частині позовних вимог.

Згідно ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Відповідно до ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 317, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України задовольнити частково.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2020 року змінити в частині стягнення з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на користь ОСОБА_1 заборгованості у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 01.03.2016 року по 30.06.2018 року в сумі 7468,42 грн.

Викласти абзац другий резолютивної частини рішення у наступній редакції: « Стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3, ідентифікаційний код 40108646) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) заборгованість у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 01.03.2016 по 30.06.2018 в сумі 6070,58 грн.(шість тисяч сімдесят) грн.58 коп.».

В іншій частині рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2020 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя: Є.В. Чаку

Судді: В.В.Файдюк

Є.І.Мєзєнцев