П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
28 травня 2020 р.м.ОдесаСправа № 420/4953/19
Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К.С.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача -Стас Л.В.,
суддів: Шеметенко Л.П., Турецької І.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
У серпні 2019 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до ГУПФ України в Одеській області, в якому просив:
- визнати протиправними дії щодо зменшення при проведенні перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року основного розміру пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення,
- визнати протиправними дії при проведенні перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року основного розміру пенсії за вислугу років таких складників грошового забезпечення, з розміру якого вбачається пенсія, як надбавки за особливо важливі завдання 50%, ноус за охорону повітряного і морського простору та важливих об'єктів 15% та премії 102%,
- зобов'язати провести перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням того, що до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, повинні бути включені: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, премії, надбавки за особливо важливі завдання, ноус за охорону повітряного і морського простору та важливих об'єктів, премії, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що з 10 травня 1998 року йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 01 січня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262) з урахуванням вище перелічених додаткових видів грошового забезпечення.
Втім, при перерахунку його пенсії з 01 січня 2018 року, на підставі постанов Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року та №103 від 21 лютого 2018 року, відповідач протиправно не включив всі складові грошового забезпечення, які повинні враховуватися при перерахунку пенсії, та виплачує лише 70% грошового забезпечення, що суперечить діючому законодавству.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2019 року позов ОСОБА_1 - задоволено повністю.
Визнано протиправними дії ГУПФ України в Одеській області щодо зменшення при проведенні перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року основного розміру пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення.
Визнано протиправними дії ГУПФ України в Одеській області щодо неврахування при проведенні перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року основного розміру пенсії за вислугу років таких складників грошового забезпечення, з розміру якого вбачається пенсія, як надбавки за особливо важливі завдання 50%, ноус за охорону повітряного і морського простору та важливих об'єктів 15% та премії 102%.
Зобов'язано ГУПФ України в Одеській області провести перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням того, що до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, повинні бути включені: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, премії, надбавки за особливо важливі завдання, ноус за охорону повітряного і морського простору та важливих об'єктів, премії, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження.
В апеляційній скарзі ГУПФ України в Одеській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Вимоги апеляційної скарги мотивовано тим, що всупереч ч.5 ст.242 КАС України судом першої інстанції не взято до уваги позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 13 березня 2019 року по зразковій справі №240/6263/18.
Апелянт вказує на те, що відповідно до положень Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45) Головне управління здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від Адміністрації ДПС України, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку №45.
Розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить.
Крім того, апелянт наголошує на тому, що судом першої інстанції проігноровано, що рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року по справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) набрало законної сили відповідно до рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, тобто, дії головного управління до 05 березня 2019 року є законними та протиправними судом визнані не були.
Також апелянтом звернуто увагу суду на тому, що відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Враховуючи, що після скасування ч.1 та 2 Постанови №103. Кабінетом Міністрів України новий порядок здійснення перерахунку пенсії з метою виконання положень Закону №2262-ХІІ та Постанови №704 прийнято не було, пенсія позивачу виплачується у розмірах передбачених Постановою №103.
Позивач, ОСОБА_1 , своїм процесуальним правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких мотивів.
Відповідно до приписів статті 311 КАС України справу розглянуто у письмовому провадженні у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження.
Судом встановлено, що відповідно до наказу Командувача військами південного напрямку прикордонних військ України від 04 травня 1998 року №21-ос старшого прапорщика ОСОБА_1 , контролера 1 категорії відділення прикордонного контролю «Аеропорт» звільнено з військової служби по загону прикордонного контролю «Чорномор'я» за пунктом «в» ст.46 Тимчасового положення про проходження військової служби прапорщиками і мічманами (за станом здоров'я) в запас Збройних сил України з правом носіння військової форми одягу.
Загальна вислуга років ОСОБА_1 становить 37 років 05 місяців 09 днів.
Згідно з наказом Начальника загону прикордонного контролю «Чорномор'я» від 15 травня 1998 року №20-ос з 09 травня 1998 року виключено із списків частини та усіх видів постачання старшого прапорщика ОСОБА_1 , контролера 1 категорії відділення прикордонного контролю «Аеропорт», звільненого в запас Збройних сил України по ст.46, п. «в» 9 (за станом здоров'я), з правом носіння військової форми одягу. На військовий облік направлено в Іллічівський МВК Одеської області.
З 10 травня 1998 року ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року виходячи з вислуги років - 37 років - у розмірі 90% грошового забезпечення.
В березні 2018 року ГУПФ в Одеській області здійснило перерахунок пенсії позивачу з 01 січня 2018 року, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року, Постанови Кабінету Міністрів України №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року виходячи з основного розміру пенсії 70% грошового забезпечення. Позивачу стало відомо лише 16 липня 2019 року, коли він звернувся до відповідача з вимогою про роз'яснення розміру своєї пенсії, що підтверджується довідкою про перерахунок пенсії по пенсійній справі №N/F77453 - Державна прикордонна служба, наданої позивачу 16 липня 2019 року.
На звернення позивача через веб-портал Пенсійного фонду України відповідач листом йому повідомив №588/Гвеб від 29 липня 2019 року, що умови та розміри перерахунку пенсій, здійсненого з 01 січня 2018 року були передбачені пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».Законом України від 27 березня 2014 року №1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб було внесено зміни, якими передбачено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років з 01 травня 2014 року не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, тому з прийняттям Постанови №103 перерахунок раніше призначених пенсій було здійснено за нормами законодавства, що діяло на момент перерахунку».
Таким чином, позивач вважає, що такими діями суб'єкт владних повноважень протиправно порушив його конституційне право на соціальний захист, так як при перерахунку його пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що частина 3 ст.43 Закону №2262-ХІІ передбачає, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції не правильним, втім вбачає підстави для часткового задоволення позову ОСОБА_1 , з огляду на таке.
Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Вимогами ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Стаття 51 зазначеного Закону (в редакції на момент перерахунку пенсії) визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (в редакції від 24 лютого 2018 року) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704).
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» (далі - Порядок №45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №103 від 21 лютого 2018 року) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно з пунктом 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у наведеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Однак, колегія суддів зазначає, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103. Порядок №45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку №45.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем, на виконання Постанови №103, на підставі Довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 22 березня 2018 року та відповідно до Порядку №45, 29 березня 2018 року проведено перерахунок пенсії позивачу виходячи із зазначеного у довідці розміру грошового забезпечення за відповідною посадою «контролер 1 категорії відділення прикордонного контролю «АЄРОПОРТ» загону прикордонного контролю «Чорномор'я» Прикордонних військ України» з урахуванням посадового окладу в сумі 3170 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в сумі 1020 грн. та надбавки за вислугу років в сумі 2095 грн. (а.с.21, 40).
За результатом перерахунку, пенсія позивача була збільшена з 2795,25 грн. до 3597,38 грн., що не потребує застосування ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ в частині збереження розміру раніше призначеної пенсії.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що відповідач здійснив перерахунок пенсії на підставі вказаної Довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 22 березня 2018 року, відповідно до Порядку №45, з урахуванням норм Закону №2262-ХІІ, якими встановлений порядок, умови та розміри перерахунку пенсій.
При цьому, колегія суддів зазначає, що ГУПФ України в Одеській області є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, таким чином він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку №45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103.
Більш того, колегія суддів погоджується з доводами апелянта про те, що Головне управління здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від Адміністрації ДПС України, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить.
Таким чином, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції в частині визнання протиправними дії ГУПФ України в Одеській області щодо неврахування під час перерахунку з 01 січня 2018 року пенсії ОСОБА_1 надбавки за особливо важливі завдання 50%, ноус за охорону повітряного і морського простору та важливих об'єктів 15% та премії 102%.
До вказаного висновку колегія суддів дійшла з урахуванням практики Верховного Суду, викладеної в постанові від 13 березня 2019 року у зразковій справі №240/6263/18, яка набрала законної сили 19 лютого 2020 року на підставі постанови Великої Палати Верховного Суду.
Відповідно до ч.3ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
При цьому, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову в частині визнання протиправними дії ГУПФ України в Одеській області щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 90 % до 70 % грошового забезпечення, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції на момент перерахунку пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не міг перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ, який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року (далі - Закон №3668-VІ), внесено зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір грошового забезпечення.
Відповідно до ч.2 ст.13 Закону №2262-ХІІ, у редакції Закону №3668-VІ, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення ч.2 ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років 90% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.
Крім того, відповідно до Закону України від 27 березня 2014 року №1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України», який набрав чинності 01 квітня 2014 року було внесено зміни до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ (на підставі якої позивачеві обраховується пенсія), де цифри « 80» замінили на цифри « 70» (максимальний розмір пенсії).
Разом з тим, суд зазначає, що внесені законами зміни до ч.2 ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, внесені зміни до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, тому при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначала розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
До вказаного висновку колегія суддів дійшла з урахуванням практики Верховного Суду наведеної в постанові від 24 квітня 2018 року у справі №686/12623/17 та в постанові від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції щодо визнання протиправними дії відповідача під час здійснення перерахунку пенсії виходячи з розміру грошового забезпечення у відсотках на момент призначення пенсії.
Аналіз наведених правових положень та вищезазначених обставин справи дає підстави для висновку, що в даному випадку позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню лише в частині визнання протиправними дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення та зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням того, що до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, повинні бути включені: посадовий оклад, оклад за військове звання та процентна надбавка за вислугу років.
Статтею 317 КАС України встановлено, що підстави для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Таким чином, судом першої інстанції при винесенні вказаного рішення порушено норми матеріального права та неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 322, 325, 328 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2019 року - скасувати.
Ухвалити у справі постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення при проведенні перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року основного розміру пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням того, що до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, повинні бути включені: посадовий оклад, оклад за військове звання та процентна надбавка за вислугу років. Здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні іншої частині позовних вимог - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку до Верховного Суду не підлягає.
Повний текст судового рішення складений 28 травня 2020 року.
Головуючий суддя Стас Л.В.
Судді Шеметенко Л.П. Турецька І.О.