27 травня 2020 року м. Дніпросправа № 208/2865/17(2-а/208/197/17)
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Яковенко О.М.
розглянувши в м. Дніпро у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафта Кепітал Груп» на рішення Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 20 березня 2018 року (суддя Похваліта С.М.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафта Кепітал Груп» до Кам'янської міської ради про визнання рішення незаконним,-
ТОВ «Нафта Кепітал Груп» звернулось з позовом до Кам'янсько міської ради про визнання незаконним рішення Кам'янської міської ради від 30 вересня 2016 року № 349-10/VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 12 липня 2013 року № 842-38/VI зі змінами».
Рішенням Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 20 березня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.
Позивачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, позов задовольнити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, висновки суду обставинам справи не відповідають.
Зазначено, що судом першої інстанції не було враховано те, що формулювання пункту 4 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» порушує принцип юридичної визначеності та стабільності податкового законодавства.
Стороно в судове засідання не з'явились.
Представник позивача направив заяву, просить відкласти розгляд справи до завершення обмежувальних заходів.
Представник відповідача направив заяву про розгляд апеляційної скарги без його участі.
Колегія суддів вирішила розглядати апеляційну скаргу на підставі наявних матеріалів справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як свідчать матеріали справи, згідно до змісту рішення № 349-10/VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 року № 824-38/VI «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ» зі змінами, вбачається, що воно прийнято з метою збільшення надходжень до бюджету міста, відповідно до Податкового кодексу України, Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», з урахуванням протоколу засідання наради з питання забезпечення виконання затверджених міською радою річних показників по платі за землю та здійснення заходів щодо уникнення можливих втрат та мобілізації додаткових надходжень до місцевого бюджету по земельним платежам від 16 серпня 2016 року, протоколу наради з питання збільшення доходної частини бюджету за рахунок надходжень від плати за землю від 18.08.2016 року, службової записки директора департаменту фінансів міської ради Шевченко Т.М. від 22.08.2016 року № б/н.
Як було встановлено судом першої інстанції, вказаним рішення були внесені зміни до п.2 Рішення міської ради від 12 липня 2013 року № 824-38/VI «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ» та викладено так: «річна сума орендної плати у відсотках до нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які надані в користування, з 01.11.2016 року та в подальшому до внесення змін до цього рішення становить: 3 відсотка для землекористувачів, у яких сумарна площа орендованих земельних ділянок не перевищує 10 га.; 3,5 відсотка - для землекористувачів, у яких сумарна площа орендованих земельних ділянок дорівнює або перевищує 10 га.; 12 відсотків - для землекористувачів, які використовують земельній ділянки для розміщення об'єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом».
Рішення Кам'янської міської ради від 30 вересня 2016 року № 349-10/VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 12 липня 2013 року № 842-38/VI зі змінами» позивачем було оскаржено до суду.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції зазначив, що Кам'янська міська рада, при прийнятті рішення 30 вересня 2016 року № 349-10/VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 року № 824-38/VI «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ» зі змінами, діяла в межах Конституції та законів України, які були чинні на час прийняття нею оскаржуваного рішення, прийняла рішення, яке обумовить нові надходження до бюджету, а також будь-яких порушень під час прийняття рішення судом не встановлено.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Відповідно до вимог Підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», а саме Прикінцевих положень п.4 встановлено, що в 2016 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів на 2016 рік не застосовуються вимоги, встановлені підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України та Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Таким чином, судом першої інстанції було зроблено вірні висновки про відсутність поршень з боку відповідача при прийняті оскарженого рішення, що Кам'янська міська рада діяла в межах Конституції та законів України, які були чинні на час прийняття нею оскаржуваного рішення, прийняла рішення, яке обумовить нові надходження до бюджету.
Щодо доводів апеляційної скарги, то вони є помилковими, оскільки принцип стабільності у податкових правовідносинах не впливає на право прийняття оскаржуваного рішення відповідачем. Він впливає на податковий період, з якого застосовуватимуться відповідні зміни.
Таким чином, підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафта Кепітал Груп» залишити без задоволення.
Рішення Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 20 березня 2018 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафта Кепітал Груп» до Кам'янської міської ради про визнання рішення незаконним залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до суду касаційної інстанції в строк, передбачений ст. 329 КАС України.
Постанова у повному обсязі складена 28 травня 2020 року.
Головуючий - суддя А.А. Щербак
суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш