Постанова від 19.05.2020 по справі 200/9847/18

ПОСТАНОВА

іменем України

19 травня 2020 року справа 200/9847/18

Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:

головуючий суддя Суховаров А.В.

судді Головко О.В., Ясенова Т.І.,

при секретарі Троянові А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпрі апеляційну скаргу Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області на рішення Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська від 10.10.2019 в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Інспектора патрульної поліції Кірчатого А.А. про скасування постанови про накладання адміністративного стягнення

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 06.06.2018 звернувся до Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська з позовом до Інспектора патрульної поліції Кірчатого А.А., в якому просить визнати протиправною і скасувати постанову серія АР №787989 від 31.05.2018 про накладання адміністративного стягнення за порушення Правил дорожнього руху. Позивач зазначає що твердження інспектора що він проїхав на червоний сигнал світлофора не відповідають дійсності (ас1).

Рішенням Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська від 10.10.2019 позов задоволений. Прийняте рішення суд мотивував тим, що інспектор патрульної поліції Кірчатий А.А. не надав ніяких доказів вини позивача у порушенні Правил дорожнього руху (ас62).

В апеляційній скарзі Управління патрульної поліції просить рішення суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилаються на те, що сама постанова поліцейського про накладання адміністративного стягнення є достатнім доказом вини ОСОБА_1 . Також відповідачем наданий рапорт на ім'я начальника Департаменту патрульної поліції, в якому описані обставини правопорушення (ас66).

Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:

Постановою Інспектора патрульної поліції Кірчатого А.А. серія АР №787989 від 31.05.2018, позивач притягнутий до адміністративної відповідальності за частиною 2 статті 122 КУпАП у вигляді штрафу в сумі 425гр. В постанові вказано, що ОСОБА_1 о 14:03, керуючи автомобілем «Porsche Cayenne» держномер НОМЕР_1 , проїхав перехрестя Запорізького шосе та проспекту Богдана Хмельницького в м.Дніпрі на червоний сигнал світлофора.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 1 статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, в тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, в тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, іншими документами.

Відповідно до частини 2 статті 258 КУпАП, протокол не складається в разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.

Відповідно до частини 4 статті 258 КУпАП, у випадках, передбачених частинами 1, 2 цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до статті 283 цього Кодексу.

За загальними правилами притягнення особи до адміністративної відповідальності, у відповідності до статті 256 КУпАП складається протокол про адміністративне правопорушення, в якому зокрема зазначаються прізвища, адреси свідків; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписують правопорушник і свідки. Особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, надано право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви відмовлення від його підписання. Роз'яснюються права, передбачені статтею 268 КУпАП.

За таких обставин, надання права працівникам Національної поліції на місці притягувати осіб до адміністративної відповідальності за скороченою процедурою без складання протоколу, накладає на них підвищену відповідальність стосовно оформлення доказів правомірності своїх дій.

Районний суд правильно вказав, що за умов категоричних заперечень водія, суб'єкт владних повноважень мав представити інші докази вини ОСОБА_1 . Рапорт на ім'я начальника Департаменту патрульної поліції є неналежним доказом, адже в ньому відповідач повторює те саме, що він виклав в оскаржуваній постанові.

Доводи апеляційної скарги що сама постанова поліцейського про накладання адміністративного стягнення є достатнім доказом вини позивача є безпідставними. У відповідності до статті 283 КУпАП, постанова у справі про адміністративне правопорушення є процесуальним рішенням суб'єкта владних повноважень за наслідками розгляду справи про адміністративне правопорушення. Безпосередньо докази, яким зобов'язана дати оцінку посадова особа, котра виносить постанову про накладання адміністративного стягнення, перелічені в статті 251 КУпАП.

Суд першої інстанції правильно підкреслив, що жодного такого доказу суб'єкт владних повноважень не представив.

З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 241-244, 272, 286, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області залишити без задоволення, а рішення Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська від 10.10.2019 - без змін.

Постанова набирає законної сили з 19.05.2020 та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя А.В. Суховаров

судді О.В. Головко

судді Т.І. Ясенова