27 травня 2020 року м. Дніпросправа № 405/7427/17(2-а/405/293/17)
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),
суддів: Сафронової С.В., Чепурнова Д.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами
постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09 липня 2018 року (колегія суддів: Прокопчук Т.С. (доповідач), Круговий О.О., Шлай А.В., м. Дніпро) у справі №405/7427/17 (2-а/405/293/17)
за позовом ОСОБА_1
до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
встановив:
08.12.2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:
- визнати неправомірними дії Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ), на підставі довідки військової прокуратури Південного регіону України від 17.11.2017 року №13/1-5071 вих.-17 про посадовий оклад та з урахуванням інших виплат, сум надбавок, доплат, премій, допомог, індексацій, визначених у наявній в пенсійній справі позивача довідці, виданої військовою прокуратурою Кіровоградського гарнізону від 14.12.2010 року за вихідним № 1983, із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку - 90%, без обмеження граничного розміру пенсії та скасувати рішення відповідача №178241 від 04.12.2017 року про відмову в перерахунку пенсії;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивача (згідно ст. ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 12.07.2001 року №2662-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру»), на підставі довідки військової прокуратури Південного регіону України від 17.11.2017 року №13/1-5071 вих.-17 про посадовий оклад та з урахуванням інших виплат, сум надбавок, доплат, премій, допомог, індексацій, визначених у наявній в пенсійній справі позивача довідці, виданої військовою прокуратурою Кіровоградського гарнізону від 14.12.2010 року за вихідним № 1983, із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку - 90%, без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років з 01.10.2017 року, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Рішенням Ленінського районного суду м. Кіровограда від 26.01.2018 року позов задоволено.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Зміни, внесені до Закону України «Про прокуратуру», стосуються нових призначень пенсії, а не перерахунку раніше призначеної пенсії.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.07.2018 року апеляційну скаргу Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області задоволено, рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.
Задовольняючи апеляційну скаргу відповідача, суд апеляційної інстанції виходив з того, що:
- позивачу призначено пенсію за вислугою років в розмірі 90% від суми заробітку відповідно до статті 50-1 Закону "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХІІ., ч. 18 якої (у редакції, чинній до 01.01.2015 року) передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи;
- 01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
- відповідно до ч. 20 ст. 86 нового Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII, який набрав чинності 15.07.2015 р., визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
- Кабінетом Міністрів України відповідний порядок не приймався.
Відповідно до Указу Президента України "Про ліквідацію апеляційних адміністративних судів та утворення апеляційних адміністративних судів в апеляційних округах" від 29.12.2017 року №455/2017 ліквідовано Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд та утворено Третій апеляційний адміністративний суд в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, з місцезнаходженням у місті Дніпрі.
10 січня 2020 року до Третього апеляційного адміністративного суду надійшла заява позивача про перегляд за виключними обставинами вищезазначеної постанови апеляційного суду, в якій позивач просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та ухвалити нове рішення, яким визнати протиправним та скасувати рішення Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області №178241 від 04.12.2017 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 (згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру»), на підставі довідки військової прокуратури Південного регіону України від 17.11.2017 №13/1-5071 вих. 17 про посадовий оклад та з урахуванням інших виплат, сум надбавок, доплат, премій, допомог, індексацій, визначених у наявній в пенсійній справі позивача довідці, виданої військовою прокуратурою Кіровоградського гарнізону від 14.12.2010 року за вихідним № 1983, із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку - 90%, без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років з 01.10.2017 року, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Заява мотивована тим, що рішенням Другого сенату Конституційного суду України від 13.12.2019 року № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VІІ зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції.
Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надіслало заперечення на заяву позивача, в яких зазначило, що позивач просив здійснити перерахунок пенсії на підставі норми ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на момент призначення пенсії. Питання відповідності ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» нормам Конституції України не були предметом розгляду при винесенні Рішення Конституційного суду України від 13.12.2019 року. Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.1014 року із змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, втратила чинність з 13.12.2019 року, тому позовні вимоги позивача з 01.10.2017 року не підлягають задоволенню, оскільки норма діяла до 12.12.2019 року. Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.07.2018 року, якою скасовано рішення суду першої інстанції та відмовлено позивачу у задоволенні позову, не мала для відповідача зобов'язального характеру щодо вчинення будь-яких дій, зокрема подальшого його виконання, тому відсутні підстави для її перегляду виключними обставинами, з підстав, передбачених п. 1 ч. 5 ст. 361 КАС України.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, вивчивши доводи заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами та заперечення відповідача, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Стаття 361 КАС України передбачає, що судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами. Підставою для перегляду судових рішень у зв'язку з виключними обставинами є, зокрема, встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.
Наявність цієї умови для визнання обставини виключною є обов'язковою.
З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що обставини, на які посилається заявник, як на підставу перегляду судового рішення за правилами Глави 3 Кодексу адміністративного судочинства України, є виключними в розумінні цього кодексу.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в пенсійному органі з 01.08.2008 року та отримує пенсію за вислугу років в розмірі 90% від суми заробітку у відповідності до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ.
04.12.2017 року позивач звернувся із заявою до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про перерахунок у відповідності до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ призначеної пенсії, виходячи із посадового окладу військового прокурора Кіровоградського гарнізону - 8000 грн., починаючи з 06.09.2017 року з урахуванням інших складових заробітної плати сум виплат, надбавок, доплат, премій, допомог, індексацій, визначених у наявній в пенсійній справі ОСОБА_1 довідки, виданої військовою прокуратурою Кіровоградського гарнізону від 14.12.2010 року за вих. № 1983, із збереженням проценту для перерахунку пенсії від заробітку - 90%, без обмеження граничного розміру пенсії.
Рішенням Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 04.12.2017 року №178241 позивачу відмовлено у здійсненні даного перерахунку з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року та приписи ч.20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014 року (далі - Закон №1697-VІІ).
До 15.07.2015 року умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників визначались Законом України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року, відповідно до якого позивачу була призначена пенсія за вислугу років.
Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року в редакції, чинній до 01.01 2015 року, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
З 01.01.2015 року ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року діє в новій редакції на підставі Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
15.07.2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VІІ, згідно з п. 3 Прикінцевих положень якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема, Закон України "Про прокуратуру", крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів.
Тобто станом на момент звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які регулювали порядок перерахунку пенсії, призначеної позивачу, втратили чинність.
Відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII в редакції Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII від 28.12.2014 року, яка була чинною на дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, та установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Статтею 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" встановлено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Як вже було зазначено вище, Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019 було визначено, що ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 13 грудня 2019 року.
Викладене свідчить про те, що наявність Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019 в справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) не змінює правового регулювання спірних правовідносин на час їх виникнення та розгляду в судах першої та апеляційної інстанції, тому, вирішуючи питання щодо наявності підстав для задоволення заяви позивача про перегляд за виключними обставинами постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.07.2018 року, колегія суддів виходить із того, що до спірних правовідносин підлягає застосуванню ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 368 КАС України за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі.
З огляду на викладене, заява про перегляд судового рішення за виключними обставинами не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 328, 329, 361, 368, 369 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні заяви про перегляд за виключними обставинами постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.07.2018 року у справі №405/7427/17 (2-а/405/293/17) та залишити відповідну постанову в силі.
Ухвала суду набирає законної сили з дати її підписання суддями та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя О.М. Панченко
суддя С.В. Сафронова
суддя Д.В. Чепурнов