27 травня 2020 року м. Дніпросправа № 160/802/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),
суддів: Прокопчук Т.С., Шлай А.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.03.2020, (суддя суду першої інстанції Сидоренко Д.В.), прийняте в порядку спрощеного позовного провадження за правилами письмового провадження в м. Дніпрі, в адміністративній справі № 160/802/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
16.01.2020 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати неправомірними дії та висновок Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо недоцільності перерахунку пенсії на підставі судового рішення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок, за наданим зразком, та виплачувати пенсію на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2019 року по справі №160/7615/19, із розрахунку заробітної плати із суми заробітку червня місяця 1986 року за довідкою №А-383 від 21.05.2019 року, виданої виконавчим комітетом Павлоградської міськради архівного відділу, відповідно до ч. 2 ст. 57, ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» враховуючи норми ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без обмежень у сумі 168,00 грн., починаючи з 15.07.2019 року.
Адміністративний позов обґрунтовано тим, що відповідачем протиправно при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2019 року по справі №160/7615/19 застосовуються обмеження першої складової розрахунку пенсії позивача у розмірі 168 грн.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.03.2020 відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить оскаржуване рішення суду скасувати та прийняти нове про задоволення позовних вимог.
Апеляційна скарга фактично обґрунтована доводами адміністративного позову. Позивач зазначає, що суд першої інстанції не застосував до спірних відносин положення спеціальної норми - ЗУ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не може змінювати умови і порядок виплати пенсій за спеціальним законом і застосовується лише в частині, що не суперечить цьому спеціальному закону.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню за таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 07.06.2014 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», враховуючи норми статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Дніпропетровською обласною державною адміністрацією позивачу видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.10.2019 року у справі №160/7615/19 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області "Про відмову у перерахунку пенсії" від 03.06.2019 року № 122/03.22-19 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати основну пенсію та додаток до пенсії ОСОБА_1 на підставі ч.2 ст.56, ч.2 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за довідкою №А-383 від 21.05.2019 року виданою виконавчим комітетом Павлоградської міськради архівного відділу із розрахунку середньомісячного заробітку за працю в зоні відчуження та збільшення на 1% заробітку за кожен рік роботи до основної пенсії за понаднормовий стаж 4% із середньомісячного заробітку, починаючи з 01.06.2019 року.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом «Про надання інформації» від 09.12.2019 року № 53/03.22-12 повідомлено позивача про те, що при виконанні рішення суду розмір пенсії веде до зменшення, тому проводити перерахунок пенсії на підставі ч.1 ст.57 відповідно розрахунку середньомісячного заробітку та збільшення пенсії за ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із суми заробітної плати за працю в зоні відчуження (травень-червень 1986 року) за довідкою №-383 від 21.05.2019, починаючи з 01.06.2019 не доцільно.
У вказаному листі також приведено розрахунок пенсії позивача із застосуванням ч. 2 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зазначено, що максимальний розмір пенсії по першій складовій не може перевищувати 168 гривень.
Вважаючи, що застосувавши обмеження у розмірі 168 грн по першій складовій розрахунку пенсії за набутий стаж до 01.01.2004 у (50 років) відповідач значно зменшив розмір пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що при обчисленні розміру пенсії по першій складовій відповідачем правомірно враховано трудовий стаж, набутий до 01.01.2004 року, обчислений на умовах, передбачених ЗУ «Про пенсійне забезпечення» з визначенням максимального розміру пенсії, який не може бути більшим ніж 168 грн.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч. 2 ст. 55, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними згідно із Законом № 3668-VІ від 08.07.2011 передбачено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям громадян провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону. Обчислення середньомісячного заробітку для визначення розміру пенсії провадиться відповідно до Закону № 1058.
Відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11 жовтня 2017 року), право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII, згідно із пунктом 3 частини 2 розділу І якого частину 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» доповнено словами і цифрами: «у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач наполягає на необхідності застосування для перерахунку пенсії відповідачем положень ч. 2 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», проте без використання обмеження максимальним розміром.
Частиною 2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Отже, ч. 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає перерахунок пенсії за двоскладовою системою нарахування пенсії. У цьому випадку визначається розмір пенсії, яка складається із двох частин: перша частина пенсії, яка припадає на період стажу до набрання чинності Законом та частини пенсії, яка припадає на період страхового стажу після набрання чинності Законом. Перша із цих двох частин (стаж до 1 січня 2004 року) визначатиметься за нормами і правилами, які передбачені Законом України «Про пенсійне забезпечення» та з обмеженням пенсії максимальним розміром, який діяв на момент набрання чинності Законом.
Відповідно до п. 4-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 року №1783 «Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян» (із змінами, внесеними на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 312 від 11.03.2004 року «Про додаткові заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян») при призначенні пенсій відповідно до ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовуються мінімальний та максимальний розміри пенсій (з урахуванням цільової грошової допомоги), що встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2003 року № 544 «Про підвищення розмірів трудових пенсій», збільшені на 12%.
Збільшення мінімальних розмірів пенсій передбачених для обчислення трудових пенсій за віком до 50 грн. включно; максимальних розмірів трудових пенсій за віком: до 200 грн. включно для категорії працівників, визначених згідно з п. «а» статті 13 та статтею 14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»; працівники, зайняті на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1, працівники, зайняті на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії - до 150 грн. включно - для інших працівників.
Вказані норми неконституційними не визнавались, тому повинні виконуватись із застосуванням обмеженням максимального розміру пенсії за віком в розмірі 150 грн. із підвищенням на 12% (150х12% = 168 грн).
А відтак, при обчисленні розміру пенсії по першій складовій відповідачем правомірно враховано трудовий стаж, набутий до 01.01.2004 року, обчислений на умовах, передбачених ЗУ «Про пенсійне забезпечення» з визначенням максимального розміру пенсії, який не може бути більшим ніж 168 грн.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.10.2019 року у справі №160/7615/19 зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати основну пенсію та додаток до пенсії ОСОБА_1 на підставі ч.2 ст.56, ч.2 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за довідкою №А-383 від 21.05.2019 року виданою виконавчим комітетом Павлоградської міськради архівного відділу із розрахунку середньомісячного заробітку за працю в зоні відчуження та збільшення на 1% заробітку за кожен рік роботи до основної пенсії за понаднормовий стаж 4% із середньомісячного заробітку, починаючи з 01.06.2019 року.
Доводи позивача щодо необхідності застосування відповідачем під час перерахунку пенсії ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без використання максимального розміру пенсії, прямо суперечить положенням цієї норми, отже не ґрунтується на вимогах закону.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, прийнятим із дотриманням вимог норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують правомірності висновків суду, тому підстави для зміни або скасування судового рішення в межах доводів апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316, 321, 325 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.03.2020 в адміністративній справі № 160/802/20 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає відповідно до ч. 5 ст. 328 КАС України.
Постанова в повному обсязі складена 27.05.2020 року.
Головуючий - суддя О.О. Круговий
суддя Т.С. Прокопчук
суддя А.В. Шлай