27 травня 2020 р. Справа № 520/12023/18
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Спаскіна О.А.,
Суддів: Любчич Л.В. , Присяжнюк О.В. ,
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.02.2019 року, головуючий суддя І інстанції: Сагайдак В.В., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, по справі № 520/12023/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просив:
- визнати дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області які полягають у зменшенні розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року з 01.01.2018 року протиправними;
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018 ОСОБА_1 суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед місяцем звільнення, у тому числі: надбавки за виконання особо важливих завдань (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років), премії (в розмірі 200% посадового окладу) протиправними;
- зобов'язати головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі визначеному з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. та суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед місяцем звільнення, у тому числі надбавки за виконання особо важливих завдань (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років), премії (в розмірі 200% посадового окладу) з 01.01.2018 р., здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 р. однією сумою;
- подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАСУ.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18.02.2019 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018 ОСОБА_1 суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед місяцем звільнення, у тому числі: надбавки за виконання особо важливих завдань (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років), премії (в розмірі 200% посадового окладу) протиправними.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед місяцем звільнення, у тому числі надбавки за виконання особо важливих завдань (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років), премії (в розмірі 200% посадового окладу) з 01.01.2018 р.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Відповідач, не погодившись з даним рішенням суду в частині задоволення позову, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що приймаючи зазначене рішення суд першої інстанції дійшов частково до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права.
Згідно з ч. 4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до вимог ст.308 КАС України та керуючись ст.229 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи та вимоги апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ як отримувач пенсії, призначеної на умовах Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ від 09.04.1992 р.
Згідно матеріалів справи позивачу призначено пенсію з 29.03.2008 р. за вислугу 25 років у розмірі 65% грошового забезпечення за посадою начальник медичної служби рядів військ і служб 3 бригади оперативного призначення східного оперативно-територіального об'єднання НГУ.
При призначенні пенсії пенсійним фондом обчислено розмір пенсії з грошового забезпечення з урахуванням наступних складових:
посадовий оклад -1070 грн.;
оклад за військовим званням - 130,0 грн.;
процентна надбавка за вислугу років 480,0 грн.;
середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед місяцем звільнення з військової служби - 2043 грн., у тому числі: надбавка за виконання особо важливих завдань (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років) та премія (в розмірі 200% посадового окладу);
всього 3723,0 грн.(а.с.11).
На виконання вимог постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 позивачу відповідно до довідки Ліквідаційної комісії ГУМВСУ в Харківській області від 29.03.2018 р. зроблено перерахунок з 01.01.2018 р.
Довідка №100/35158-2003019453 від 29.03.2018 р.(а.с.12) про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, видана Ліквідаційною комісією ГУМВСУ в Харківській області, містить наступні складові грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01.03.2018 р.:
посадовий оклад - 5220,0 грн.
оклад за спец. званням підполковник - 1410,0 грн.
надбавка за вислугу років 45% - 2983,50 грн.
всього грошове забезпечення - 9613,50 грн.
Не погоджуючись з вказаними діями ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості позовних вимог в частині визнання дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018 ОСОБА_1 суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед місяцем звільнення, та зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед місяцем звільнення, у тому числі надбавки за виконання особо важливих завдань (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років), премії (в розмірі 200% посадового окладу) з 01.01.2018 р.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, Закон № 2262- ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців, повноваження щодо визначення умов, порядку перерахунку пенсій та їх розмірів належать Кабінету Міністрів України.
Постановою Кабінет Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 Постанови № 704 зазначена постанова набирає чинності з 01.03.2018.
Таким чином, з набранням чинності Постановою від 30.08.2017 № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Відповідно до п. 5 Порядку № 45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Крім того, на виконання повноважень, передбачених ч. 4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018.
Пунктом 1 Постанови № 103 встановлено, що перерахунок пенсії, призначеної згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), проводиться з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа обіймала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018, відповідно до постанови № 704.
Тобто, постановами № 103 та № 45 встановлені однакові складові грошового забезпечення, які мають враховуватися при здійсненні перерахунку пенсії позивача, а саме: оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа обіймала на дату звільнення зі служби, а порядок проведення перерахунку пенсії не передбачав подання військовим комісаріатом довідки про додаткові види грошового забезпечення, крім передбачених Постановою № 103.
За таких обставин колегія суддів вважає, що перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 правомірно проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВСУ в Харківській області від 29.03.2018 р. про розмір грошового забезпечення.
Також колегія суддів звертає увагу, що 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45.
Проте скасування в судовому порядку вказаних вище пунктів Постанови № 103 (після проведення в 2018 року перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 р.) не є підставою для задоволення позовних вимог, оскільки оскаржувані дії Головного управління Пенсійного фонду України відповідали вимогам чинного на час їх вчинення законодавства.
Наведене узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 13.03.2019 за наслідками розгляду зразкової справи № 240/6263/18, яка набрала законної сили 19.02.2020 на підставі постанови Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року по справі №240/6263/18 (Пз/9901/1/19).
Так, правовідносини в цих справах виникли через застосування одних і тих самих нормативно правових актів, а отже згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області у спірних правовідносинах діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції в оскаржуваній частині не відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому наявні підстави для його часткового скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта.
Відповідно до ст. 317 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального або порушення норм процесуального права.
Згідно ст.315 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції може своєю постановою скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Переглянувши рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при його прийнятті суд першої інстанції неправильне застосування норм матеріального права, що привело до неправильного вирішення справи, а тому рішення суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню, з прийняттям постанови про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ч. 4 ст. 241, ч. 3 ст. 243, ст.ст. 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - задовольнити частково.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.02.2019 року по справі № 520/12023/18 - скасувати в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про:
- визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018 ОСОБА_1 суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед місяцем звільнення, у тому числі: надбавки за виконання особо важливих завдань (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років), премії (в розмірі 200% посадового окладу) протиправними;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед місяцем звільнення, у тому числі надбавки за виконання особо важливих завдань (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років), премії (в розмірі 200% посадового окладу) з 01.01.2018 р.
Прийняти постанову, якою в задоволенні зазначеної частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.02.2019 року по справі № 520/12023/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, без врахування в цей строк терміну карантину встановленого Кабінетом Міністрів України, з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Головуючий суддя Спаскін О.А.
Судді Любчич Л.В. Присяжнюк О.В.
Повний текст постанови виготовлений 28.05.2020 року