Ухвала від 21.05.2020 по справі 160/2234/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

21 травня 2020 року Справа №160/2234/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голобутовського Р.З., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

12.05.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про роз'яснення рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.04.2019 року, у якій просить роз'яснити:

1) Чи зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії та здійснити її виплату у розмірі 55792 грн. 35коп., починаючи з 01.01.2019 року?

2)Чи повинно Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області врахувати те, що розрахунок та виплату пенсії у новому розмірі 55792 грн, 35 коп. необхідно здійснити йому виходячи з розміру 90% від визначеного судом розміру - 61991 грн. 50 коп.?

3) Чи розповсюджуються на ОСОБА_1 , як військового суддю, обмеження щодо виплат призначеної пенсії у розмірі 55792 грн. 35коп., 10-ма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність?

В обґрунтування заяви зазначено, що 18.04.2019 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом ухвалено рішення, яким позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю. Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01.01.2019 року провести перерахунок раніше призначеної пенсії та здійснювати її виплату виходячи із наступних даних: посадовий оклад судді місцевого суду - 28815 грн.; 10% надбавки за адміністративну посаду голови суду - 2881,50 грн.; 90% надбавки за вислугу років - 25933,50 грн.; оклад за військове звання - полковник - 1480 грн.; 10% надбавки за роботу з таємними документами - 2881,50 грн. Всього: 61991 (шістдесят одна тисяча дев'ятсот дев'яносто одна) грн.50коп. Вказане рішення після перегляду апеляційним судом набрало законної сили 27.02.2020 року. Заявник зазначає, що в певній частині рішення суду 1 інстанції вважає незрозумілим, у зв'язку з чим вимушений звернутись за його роз'ясненням, для його належного виконання. Вважає, що саме з 01.01.2019 року Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області і повинно провести перерахунок раніше призначеної пенсії та здійснювати її виплату із зазначеної дати, остільки ним було подано заяву До ГУ ПФ 28.12.2018 року, в якій він просив здійснити такий перерахунок та виплати з 01.01.2019 року. Зокрема, в заяві та позовній заяві позивач зазначав про те, що згідно з рішенням Конституційного Суду України від 03.06.2013 року, яке є чинним, розмір пенсій для суддів не обмежується 10 розмірами прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до п. 8 рішення Конституційного Суду у справі № 1-2 /2013 від 03.06.2013 року щомісячне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на 2 % заробітку, але не більше ніж 90% заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання. На момент звільнення зі служби він мав право на отримання 90% такої виплати, з урахуванням стажу безпосередньо судді та стажу відповідної державної служби, яка зарахована до такого стажу. Загальний строк відповідного стажу військової служби при звільнені становив понад 35 календарних років, що також становило 90% надбавку до посадового окладу. Так, перерахунок раніше призначеної пенсії за рішенням суду від 18.04.2019 року складає більше ніж 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, а саме- 55792 грн. 35 коп., виходячи з визначеного загального розміру для проведення відповідного перерахунку - 90% від 61991 грн. 50 коп. У зв'язку з цим просить роз'яснити, чи повинно ГУ ПФУ провести саме з 01.01.2019 року перерахунок та виплату пенсії у розмірі саме 55792 грн. 35 коп., із розрахунку 90% щомісячного довічного грошового утримання (90% від 61991 грн. 50 коп.), без обмеження 10 прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Ухвалою суду від 14.05.2020 року заяву ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення у справі № 160/2234/19 призначено до розгляду у судовому засіданні на 21.05.2020 року.

У судове засідання учасники справи не з'явились. Про дату, час і місце розгляду заяви повідомлені належним чином.

Частиною 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

На підставі ч. 9 ст. 205, ч. 3 ст. 254 КАС України суд розглядає заяву про роз'яснення рішення суду від 18.04.2019 року в порядку письмового провадження.

Розглянувши заяву, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.

18.04.2019 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом ухвалено рішення, яким позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю. Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01.01.2019 року провести перерахунок раніше призначеної пенсії та здійснювати її виплату виходячи із наступних даних: посадовий оклад судді місцевого суду - 28815 грн.; 10% надбавки за адміністративну посаду голови суду - 2881,50 грн.; 90% надбавки за вислугу років - 25933,50 грн.; оклад за військове звання - полковник - 1480 грн.; 10% надбавки за роботу з таємними документами - 2881,50 грн. Всього: 61991 (шістдесят одна тисяча дев'ятсот дев'яносто одна) грн.50коп.

Вказане рішення після перегляду апеляційним судом набрало законної сили 27.02.2020 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Метою роз'яснення судом ухваленого ним рішення є усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення щодо неоднакового тлумачення висновків суду, що перешкоджає його належному виконанню.

Судом встановлено, що позивачу не зрозуміла резолютивна частина рішення у справі № 160/2234/19, а саме: 1) Чи зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії та здійснити її виплату у розмірі 55792 грн. 35коп., починаючи з 01.01.2019 року? 2)Чи повинно Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області врахувати те, що розрахунок та виплату пенсії у новому розмірі 55792 грн, 35 коп. необхідно здійснити йому виходячи з розміру 90% від визначеного судом розміру - 61991 грн. 50 коп.? 3) Чи розповсюджуються на ОСОБА_1 , як військового суддю, обмеження щодо виплат призначеної пенсії у розмірі 55792 грн. 35коп., 10-ма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність?

У резолютивній частині рішення суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01.01.2019 року провести перерахунок раніше призначеної пенсії та здійснювати її виплату виходячи із наступних даних: посадовий оклад судді місцевого суду - 28815 грн.; 10% надбавки за адміністративну посаду голови суду - 2881,50 грн.; 90% надбавки за вислугу років - 25933,50 грн.; оклад за військове звання - полковник - 1480 грн.; 10% надбавки за роботу з таємними документами - 2881,50 грн. Всього: 61991 (шістдесят одна тисяча дев'ятсот дев'яносто одна) грн.50коп.

Статтею 141 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 №2453-VIII у редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" від 12.12.2015 визначено, що судді, який вийшов у відставку, виплачується пенсія або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.

Аналогічні приписи встановлені в статті 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" № 1402-VІІІ від 02.06.2016, який набрав чинності 30.09.2016 року.

Пунктом 25 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" № 1402-VІІІ від 02.06.2016 встановлено, що право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу. В інших випадках, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., NN 41 - 45, с. 529; 2015 р., NN 18 - 20, ст.132, із наступними змінами). За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону.

Отже, за приписами наведених норм правовою підставою для перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є факт зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.

Відповідно до довідки Військової прокуратури Дніпропетровського гарнізону Південного регіону України №3-6-1990 вих-19 від 11.04.2019р. розмір окладу за військове звання "полковник юстиції" виплачується військовослужбовцям з 01.01.2019р. у розмірі 1480грн.

Згідно з довідкою ТУ ДСА України в Дніпропетровській області №Б-с-519 від 11.04.2019р., що видана ОСОБА_1 , голові Військового суду Дніпропетровського гарнізону, станом на 01.01.2019р. його суддівська винагорода, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, становить 61991,50грн.: у тому числі: посадовий оклад - 28815грн., доплата за вислугу років 25933,50грн., доплата за перебування на адміністративній посаді - 2881,50грн., доплата за військове звання - 1480грн., доплата за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці - 2881,50грн.

Абзацом другим пункту 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 року № 1774-VІІІ установлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року.

Рішенням Конституційного Суду України № 11-р/2018 від 04.12.2018 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини третьої статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 № 2453-VI у редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" від 12.02.2015 року № 192-VIII. Це положення підлягає застосуванню у його первинній редакції, а саме: "Посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється у розмірі 15 мінімальних заробітних плат, визначених законом, що запроваджується поетапно: з 1 січня 2011 року - 6 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2012 року - 8 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2013 року - 10 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2014 року -12 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2015 року - 15 мінімальних заробітних плат".

Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2018 року становить 1762 гривні.

Таким чином, суд зазначає, що відповідно до вищевказаного рішення Конституційного суду України зміна розміру складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою, мала місце саме 04.12.2018 року та саме з цієї дати настає необхідність у проведенні перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

ОСОБА_1 подано заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 28.12.2018 року, в якій він просив здійснити такий перерахунок та виплати з 01.01.2019 року.

Суд у своєму рішенні зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01.01.2019 року провести перерахунок раніше призначеної йому пенсії та здійснювати її виплату.

Відповідно до п. 8 рішення Конституційного Суду у справі № 1-2 /2013 від 03.06.2013 року щомісячне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на 2 % заробітку, але не більше ніж 90% заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

На момент звільнення зі служби позивач мав право на отримання 90% такої виплати, з врахуванням стажу безпосередньо судді та стажу відповідної державної служби, яка зарахована до такого стажу. Загальний строк відповідного стажу військової служби при звільнені склав понад 35 календарних років, що також становило 90% надбавку до посадового окладу.

Статус суддів в Україні, незалежно від їх спеціалізації, є єдиним. Військові суди належали до судів загальної юрисдикції, тому військові судді не можуть бути обмежені у відповідних пенсійних виплатах, їх перерахунках, порівняно з цивільними суддями. Пенсія військового судді також не може бути обмежена десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність.

Перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії за рішенням суду від 18.04.2019 року складає більше ніж 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, а саме- 55 792 грн.35 коп., виходячи з визначеного загального розміру для проведення відповідного перерахунку - 90% від 61991 грн. 50 коп.

За своєю суттю роз'яснення судового рішення є одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом. Роз'яснення судового рішення може бути зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання.

Наведене роз'яснення судового рішення не змінює суті рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.04.2019 року, а лише роз'яснює його в частині, незрозумілій для позивача під час виконання.

З огляду на викладене, заява ОСОБА_1 про роз'яснення рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.04.2019 року підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 248, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про роз'яснення рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.04.2019 року - задовольнити.

Роз'яснити, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зобов'язане провести ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії та здійснювати щомісячні виплати у розмірі 55792 грн. 35коп., починаючи з 01.01.2019 року.

Роз'яснити, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повинно врахувати те, що розрахунок та виплату пенсії у новому розмірі - 55792 грн, 35 коп. необхідно здійснити ОСОБА_1 виходячи з розміру 90% від визначеного судом розміру - 61991 грн. 50 коп.

Роз'яснити, що на ОСОБА_1 , як військового суддю, не розповсюджується обмеження 10-ма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, щодо виплат призначеної йому пенсії у розмірі 55792 грн. 35коп.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський