СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/7314/20
пр. № 3/759/3339/20
27 травня 2020 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Шум Л.М., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління патрульної поліції в м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1
за ч. 1 ст. 130 КУпАП
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, 29 квітня 2020 року о 03 год. 00 хв. по вул. Берковецькій, 6 в м. Києві, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом автомобілем Volkswagen Transporter д.н.з. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: нестійка хода, запах алкоголю з порожнини роту. При цьому, водій ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на визначення стану сп'яніння відмовився у присутності двох свідків: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . В діях ОСОБА_1 вбачається порушення п. 2.5 ПДР України.
ОСОБА_1 до суду не з'явився, свою вину у вчиненому правопорушенні під час складання адміністративного протоколу не визнав, надіслав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутність та просив приєднати до матеріалів справи висновок з КМНКЛ "Соціотерапія" від 29.04.2020 року щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп"яніння в якому зазначено, що в останнього ознак сп"яніння не виявлено.
Перевіривши матеріали справи, оглянувши наданий інспектором диск з відеозаписом, суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі, у зв'язку з відсутністю в діях водія складу адміністративного правопорушення, з наступних підстав.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно положень ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих , свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функцію фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст. 252 КУпАП, оцінка доказів здійснюється органом (посадовою особою) за своїм внутрішнім переконанням, яке повинно ґрунтуватися на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
У відповідності до пунктів 1, 3, 4, 6, 7 Розділу II Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року, за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування Міністерством охорони здоров'я та Держспоживстандартом.
Відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до пункту 2.5 Правил, водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Винуватість особи у вчиненні адміністративного правопорушення, має бути безумовно доведена достатніми доказами, які установлюють об'єктивну істину у справі.
Так, як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 29.04.2020 р., складеного відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, інспектором зазначено, що ОСОБА_1 від огляду на стан сп'яніння відмовився у присутності двох свідків, а саме: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
До протоколу про адміністративне правопорушення долучено письмові пояснення зазначених свідків від 29 квітня 2020 р. року, з яких убачається, що у їх присутності водій ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився.
Проте, суд оглянувши наданий інспектором диск із записом із нагрудного відеореєстратора встановив, що ОСОБА_1 не відмовився від проходження медичного огляду на визначення стану сп'яніння, проте, вказав, що відмовляється їхати із поліцейським до медичного закладу.
Також, з наданого поліцейським відеозапису не вбачаються наявність ознак алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 , вказаних у протоколі про адміністративне правопорушення, а саме: нестійка хода.
У випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу.
Також, судом оглянуто висновок з КМНКЛ "Соціотерапія" від 29.04.2020 року щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп"яніння в якому зазначено, що в ОСОБА_1 ознак сп"яніння не виявлено.
Крім того, протокол про адміністративне правопорушення, який було складено щодо ОСОБА_1 , сам по собі, без належної його перевірки, не може бути безспірними доказом винуватості останнього у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Інші докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, у матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Під складом адміністративного правопорушення розуміється встановлена адміністративним законодавством сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу в цілому.
При цьому відсутність самої події адміністративного правопорушення - це коли діяльність особи не є такою, що могла б розцінюватися як правопорушення. Подія адміністративного правопорушення вважається відсутньою, якщо існування самого діяння, з приводу якого особа притягується до адміністративної відповідальності, не знайшло підтвердження
Враховуючи, що факт перебування ОСОБА_1 під час керування ним автомобіля у стані алкогольного сп'яніння не знайшов свого підтвердження допустимими доказами, суд приходить до висновку про відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а тому справа підлягає закриттю.
Частина 1 ст. 7 КпАП України передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КпАП України, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 130, 247, 283-284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Провадження в адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП України, у зв'язку з відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду , шляхом подання до районного суду скарги про її оскарження протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Л.М. Шум