ун. № 759/7819/20
пр. № 3/759/3515/20
25 травня 2020 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Новик В.П., розглянувши матеріали, які надійшли з Ради адвокатів міста Києва, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , працюючого заступником начальника Головного Управління Держгеокадастру у Київській області, що знаходиться за адресою:АДРЕСА_1,
за ч. 5 ст. 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Святошинського районного суду м. Києва 18.05.2020 надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії КВ №03 від 14.05.2020, відповідно до якого, ОСОБА_1 , будучи заступником начальника Головного управління Держгеокадастру у Київській області, та, отримавши запит адвоката Вайнера О.Л., який діяв в інтересах ОСОБА_2 , про надання на підставі ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» інформації про координати поворотних точок меж земельних ділянок, що містяться в базі Державного земельного кадастру з кадастровими номерами: 3224088201:01:029:0013; 3224088201:01:029:0014; 3224088201:01:029:0004; 3224088201:01:029:0021; 3224088201:01:029:0026; 3224088201:01:029:0028; 3224088201:01:029:0029; 3224088201:01:029:0027; 3224088201:01:029:0038; 3224088201:01:029:0025; 3224088201:01:029:0035, листом № 29-10-0.11-3064/2-20 від 26.02.2020 необґрунтовано та неправомірно відмовив у наданні запитуваної інформації, мотивуючи відмову тим, що надання таких даних, як видача відомостей з документації із землеустрою, що включена до Державного фонду документації із землеустрою та/або надання відомостей з Державного земельного кадастру у формі копій документів, що створюється під час ведення державного земельного кадастру, здійснюється через центри надання адміністративних послуг. Таким чином, ОСОБА_1 неправомірно відмовив у наданні інформації у відповідь на адвокатський запит адвоката Вайнера О.Л., чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 212-3 КУпАП.
При розгляді справи ОСОБА_1 пояснив, що, отримавши адвокатський запит від адвоката Вайнера О.Л., він у визначений законом строк надав вказаному адвокату відповідь на запит, при цьому роз'яснивши у листі його подальші дії.
На підтвердження доведення вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 212-3 КУпАП, до протоколу про адміністративне правопорушення долучено наступні документи, які досліджені у судовому засіданні:
- копію адвокатського запиту адвоката Вайнера О.Л. від 21.02.2020;
- копію відповіді на адвокатський запит від 26.02.2020;
- заяву адвоката Вайнера О.Л. до Ради адвокатів України про неправомірну відмову у наданні інформації на адвокатський запит від 10.03.2020;
- лист-пояснення ОСОБА_1 щодо ненадання інформації на адвокатський запит.
Проаналізувавши протокол та долучені до нього документи, суддя приходить до наступних висновків.
Ч.5 ст. 212-3 КУпАП передбачена відповідальність за неправомірну відмову в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, у відповідь на адвокатський запит, запит кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, її палати або члена відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
За приписами ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясовується, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Згідно ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом. Крім того, згідно ч. 3 вказаної статті вказує, що відмова в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом, крім випадків відмови в наданні інформації з обмеженим доступом.
Як вбачається із матеріалів справи, адвокатом Вайнером О.Л. 21.02.2020 надіслано до Головного управління Держгеокадастру у Київській області адвокатський запит №6 щодо надання інформації про координати поворотних точок меж земельних ділянок, що містяться в базі Державного земельного кадастру з кадастровими номерами: 3224088201:01:029:0013; 3224088201:01:029:0014; 3224088201:01:029:0004; 3224088201:01:029:0021; 3224088201:01:029:0026; 3224088201:01:029:0028; 3224088201:01:029:0029; 3224088201:01:029:0027; 3224088201:01:029:0038; 3224088201:01:029:0025; 3224088201:01:029:0035.
26.02.2020, тобто, у строк, визначений на надання відповіді на запит, заступником начальника Головного управління Держгеокадастру у Київській області Мосійчуком Ю.А. надано відповідь на вказаний запит, зокрема, зазначено, що всі земельні ділянки, які перелічені у запиті, обліковуються у Державному земельному кадастрі, а наявна документація із землеустрою на запитувані земельні ділянки зберігається в архіві Відділу у Сквирському районі Головного Управління Держгеокадастру у Київській області. Крім того, адвокату роз'яснено законодавчо визначену процедуру отримання вказаної інформації, а саме - через центри надання адміністративних послуг.
Відповідно до положень Закону України «Про надання адміністративних послуг» надання інформації з Державного земельного кадастру здійснюється через центри надання адміністративних послуг, послуга надається на підставі відповідних документів та є платною.
Відповідно до ч.8 ст.12 вказаного Закону суб'єктам надання адміністративних послуг забороняється приймати заяви, видавати суб'єктам звернень оформлені результати надання адміністративних послуг (у тому числі рішень про відмову в наданні адміністративних послуг), якщо такі послуги надаються через центри надання адміністративних послуг, крім випадків подання заяв через Єдиний державний портал адміністративних послуг.
Видача відомостей з документації із землеустрою, що включена до Державного фонду документації із землеустрою, на підставі Закону України "Про землеустрій" є адміністративною послугою органів виконавчої влади, які надаються через центри надання адміністративних послуг, відповідно до п. 64 Переліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2014 № 523 «Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг».
Тобто, процедура надання документації, яку просить надати адвокат в своєму адвокатському запиті, регулюється спеціальним законодавством.
Разом з тим, ст. 2 Закону України "Про адміністратвині послуги" визначено сферу дії Закону. Серед переліку відносин, на які не поширюється дія Закону, відносини щодо здійснення адвокатської діяльності відсутні.
Отже, заслухавши пояснення заступника начальника Головного управління Держгеокадастру у Київській області ОСОБА_1 та пояснення адвоката Вайнера О.Л., дослідивши матеріали справи, суддя вважає, що посадова особа Головного управління Держгеокадастру у Київській області - заступник начальника Мосійчук Ю.А. діяв у відповідності до норм чинного законодавства, а його звинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 212-3 КУпАП, таким, що не знайшло свого підтвердження в суді.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю серед інших, за наявності такої обставини як відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного і, керуючись ст. ст. 221, 279, 280, 283-285 КУпАП, суддя,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, стосовно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Святошинський районний суд міста Києва особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником та прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: В.П. Новик