Постанова від 26.05.2020 по справі 460/1815/19

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2020 рокуЛьвівСправа № 460/1815/19 пров. № А/857/2234/20

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Хобор Р.Б.,

суддів Попка Я.С., Сеника Р.П.

з участю секретаря судового засідання Смолинця А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Рівненської митниці ДФС на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року, ухвалене суддею Мидловець Л.О. у м. Рівне о 11 год. 35 хв. у справі № 460/1815/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненської митниці ДФС про визнання протиправним і скасування рішення про коригування митної вартості товарів та картки відмови,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом у якому просить суд визнати протиправним і скасувати рішення про коригування митної вартості товарів № UA204000/2019/000667/2 від 08.07.2019 року та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA204000/2019/00678.

Позовні вимоги мотивовано тим, що 25.06.2019 року декларант, товариство з обмеженою відповідальністю «Пелікан-Про» в інтересах ОСОБА_1 (далі - декларант), подав відповідачу митну декларацію № UA204010/2019/221829, в якій до митного оформлення заявив товар: транспортний засіб - автомобіль марки «Peugeot», модель - «508», бувший у використанні, номер кузова - НОМЕР_1 , календарний рік виготовлення - 2015, модельний рік виготовлення - 2015, тип двигуна - дизельний, об'єм двигуна - 1560 куб.см., потужність - 88 кВт, загальна кількість місць - 5, колісна формула - 4х2, , тип кузова - універсал, колір - сірий, вартість - 6100 євро.

Разом із вказаною митною декларацією декларант надав відповідачу такі документи: рахунок-фактуру (інвойс); акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу; висновок про якісні характеристики товарів, підготовлений спеціалізованими експертними організаціями; договір про надання послуг митного брокера; квитанція, що підтверджує сплату митних та інших платежів; квитанція, що підтверджує сплату митних та інших платежів; паспортний документ фізичної особи, що містить інформацію про місце постійного або тимчасового проживання на території України.

На думку позивача, відповідач протиправно, в порушення норм статті 57 Митного кодексу України та за наявності усіх документів, які підтверджують заявлену декларантом митну вартість транспортного засобу, визначив митну вартість товару, який ввозився на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту за другорядним методом (резервним). Позивач вважає, що відповідач безпідставно поставив під сумнів подані документи і необґрунтовано витребував додаткові документи, оскільки відповідач не довів обставин, які, на його думку, свідчать про існування обґрунтованих сумнівів щодо визначення позивачем числового значення митної вартості імпортованого товару.

Позивач вважає, що відповідач порушив його право на визначення митної вартості за ціною договору. Захист порушеного права, на думку позивача, можливий шляхом скасування рішення про коригування митної вартості товару та картки відмови.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Рівненської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів № UA204000/2019/000667/2 від 08.07.2019 року.

Визнано протиправною та скасовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA204000/2019/00678.

Не погодившись із цим рішенням суду, його оскаржив відповідач, Рівненська митниця ДФС, подавши апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити.

У обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає те, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, неповно з'ясував обставини справи та зробив помилковий висновок про задоволення позову.

Таку позицію відповідач пояснює тим, що при проведенні контролю правильності визначення декларантом митної вартості товару, заявленого до митного оформлення, митний орган встановив, що у поданих декларантом до митного оформлення документів є певні неточності. Як зазначив відповідач, це стосується того, що декларант не надав документів, що підтверджують факт оплати за придбаний транспортний засіб та документів, які підтверджують вартість перевезення товару. Також, відповідач звернув увагу на те, що свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу видане Французькою Республікою, а країною продажу автомобіля є Польща.

Внаслідок цього та враховуючи те, що декларант не надав відповідних документів та пояснень, митний орган застосував резервний метод визначення митної вартості транспортного засобу, скоригувавши митну вартість на підставі даних системи управління ризиками АСАУР, визначивши її в сумі 9400 євро.

З цих підстав, відповідач вважає, що рішення про коригування митної вартості товару прийняв в порядку, з підстав, у спосіб та в межах повноважень митного органу, які визначені чинним законодавством України.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.

Суд першої інстанції встановив те, що 18.06.2019 року ОСОБА_1 , придбав у Atlantic Group SP.ZO.O. (Польща) транспортний засіб - легковий автомобіль марки «Peugeot», модель - «508», номер кузова - НОМЕР_1 , календарний рік виготовлення - 2015, модельний рік виготовлення - 2015, тип двигуна - дизельний, об'єм двигуна - 1560 куб.см., потужність - 88 кВт, загальна кількість місць - 5, колісна формула - 4х2, , тип кузова - універсал, колір - сірий, за ціною - 6100 євро.

25.06.2019 року декларант, подав Рівненській митниці ДФС для митного оформлення митну декларацію № UA204010/2019/221829 на вказаний вище товар.

Разом із митною декларацією декларант надав відповідачу такі документи: рахунок-фактуру (інвойс) від 18.06.2019 року № 11/06/2019; акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 24.04.2019 року; висновок про якісні характеристики товарів, підготовлений спеціалізованими експертними організаціями від 20.06.2019 року № 190620/001; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 07.07.2015 року № 2015 НОМЕР_2 ; договір про надання послуг митного брокера від 19.06.2019 року; квитанцію, що підтверджує сплату митних та інших платежів від 19.06.2019 року № ПН831879; квитанцію, що підтверджує сплату митних та інших платежів від 25.06.2019 року № 0.0.1392403783.1; паспортний документ фізичної особи, що містить інформацію про місце постійного або тимчасового проживання на території України.

За результатами аналізу документів, поданих декларантом для митного оформлення, відповідач зазначив те, що декларант надав документи, які містять окремі неточності. Вказане ставить під сумнів обґрунтованість обраного декларантом методу визначення митної вартості товару.

У зв'язку з тим, що декларант не надав витребуваних митницею документів, а митна вартість товару не може бути визнана за вартістю, визначеною декларантом щодо товарів, які імпортуються, Рівненська митниця ДФС 08.07.2019 року прийняла рішення про коригування митної вартості товарів № UA204000/2019/000667/2 та винесла картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA204000/2019/00678, якою відмовила у митному оформленні (випуску) товарів за митною декларацією № UA204010/2019/221829 від 25.06.2019 року.

У рішенні про коригування митної вартості товарів відповідач, використавши інформацію за результатами спрацювання системи АСАУР, визначив митну вартість легкового автомобіля марки «Peugeot», модель - «508», бувший у використанні, номер кузова - НОМЕР_1 , календарний рік виготовлення - 2015, модельний рік виготовлення - 2015, тип двигуна - дизельний, об'єм двигуна - 1560 куб.см., потужність - 88 кВт, загальна кількість місць - 5, колісна формула - 4х2, , тип кузова - універсал, колір - сірий, у розмірі 9400 євро.

10 липня 2019 року, декларант, скориставшись наданим частиною 7 статті 55 МК України правом, шляхом надання гарантій відповідно до розділу Х цього Кодексу, подав відповідачу митну декларацію № UA204010/2019/223708, на підставі якої відповідач випустив товар, що декларує декларант у вільний обіг.

Приймаючи рішення у цій справі, суд першої інстанції виходив з того, що рішення про коригування митної вартості товарів є необґрунтованим, при цьому, сумніви відповідача щодо складових митної вартості імпортованого товару ґрунтуються, виключно, на його припущеннях та жодним чином не обґрунтовані та не підтверджені. Суд вважав, що позивач під час митного оформлення надав усі необхідні документи, які не мали розбіжностей, ідентифікували оцінюваний товар та містили об'єктивні та достовірні дані, що піддавалися обчисленню і підтверджували усі складові митної вартості імпортованого товару, натомість відповідач не довів правомірності коригування митної вартості імпортованого позивачем автомобіля.

Апеляційний суд погоджується із вказаним висновком з огляду на наступні обставини.

Митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, відповідно до статті 49 МК України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Частиною 2 статті 52 МК України передбачено, що декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані, зокрема, подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 53 МК України, у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає органу доходів і зборів документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення. Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є:

1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості;

2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності;

3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу);

4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару;

5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару;

6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів;

7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню;

8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.

Як визначено у частині 3 статті 53 МК України, у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) додаткові документи відповідно до переліку, наведеному в даній нормі.

Згідно з пунктом 2 частини 6 статті 54 МК України, орган доходів і зборів може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій-четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Положеннями частин 2 та 3 статті 57 МК України визначено, що основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції).

Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу.

Системний аналіз наведених правових норм свідчить, що основним методом визначення митної вартості товарів є перший метод (за ціною договору), але обов'язок доведення митної вартості товару лежить на позивачу. При цьому митний орган у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, яка була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, може витребувати додаткові документи.

Разом з тим, наявність обґрунтованих сумнівів у правильності зазначеної декларантом митної вартості товарів є імперативною умовою, оскільки з цією обставиною закон пов'язує можливість витребовування додаткових документів у декларанта та надає митниці право вчиняти дії, спрямовані на визначення дійсної митної вартості товарів. Такі сумніви є обґрунтованими, якщо надані декларантом документи містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

У зв'язку з вказаним, саме на митний орган покладається обов'язок зазначити конкретні обставини, які викликали відповідні сумніви, причини неможливості їх перевірки на підставі наданих декларантом документів, а також обґрунтувати необхідність перевірки сумнівних відомостей та зазначити документи, надання яких може усунути сумніви у достовірності цих відомостей.

Під час проведення консультацій з декларантом, митний орган зазначив, що для підтвердження заявленої митної вартості товару, декларант повинен подати документи, що підтверджують вартість перевезення та факт оплати вартості транспортного засобу. Крім того, відповідач вказав на той факт, що свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу видане Французькою республікою, а країною відправлення транспортного засобу є Польща, проте, відповідач з цього приводу не вказав на необхідність подання певних документів чи надання пояснень.

У відповідь на запит відповідача, декларант повідомив, що інших документів, ніж ті, які подав при митному оформленні, надати не може.

Апеляційний суд звертає увагу на те, що відповідно до статті 53 МК України банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару подаються до митного оформлення товару, якщо рахунок сплачено, а інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару - за наявності.

Позивач при митному оформленні вказаного вище транспортного засобу надав рахунок-фактуру, у якій вказано, що ціна товару складає 6100 євро, позивач сплатив 6100 євро готівкою.

На підтвердження оплати за автомобіль, позивач надав довідку від продавця № 11/06/01/2019 від 18.06.2019 року, у якій продавець вказав, що суму 6100 євро отримав від ОСОБА_1 за автомобіль марки «Peugeot», модель - «508», номер кузова - НОМЕР_1 .

Отже, доводи відповідача про відсутність доказів, які підтверджують оплату за придбаний товар, апеляційний суд вважає безпідставними.

Що стосується документів про вартість перевезення товару, то апеляційний суд встановив, що вказаний вище автомобіль, згідно з даними митної декларації країни відправлення, був доставлений шляхом самовивозу.

З приводу розбіжностей між країною реєстрації транспортного засобу (Франція), яка вказана у реєстраційному посвідченні на транспортний засіб та країною відправлення, яка вказана у рахунку-фактурі і митній декларації країни відправлення, то апеляційний суд встановив, що автомобіль марки «Peugeot», модель - «508», номер кузова - НОМЕР_1 , фірма-продавець Atlantic Group SP.ZO.O. (Польща) придбала його у фірми LeasePlan France 27.03.2019 року за 5850 євро.

При цьому, апеляційний суд звертає увагу, що реєстраційне посвідчення на транспортний засіб не є документом, який підтверджує митну вартість товару, згідно з переліком документів, зазначених у статті 53 МК України.

На думку апеляційного суду, сумніви митного органу щодо заявленої декларантом митної вартості товару, не обґрунтовані з посиланням на виявлені розбіжності в поданих декларантом документах, ознаки підробки або відсутність певних документів, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, і не дають митному органу права витребовувати додаткові документи у декларанта, тим більше визначати митну вартість транспортного засобу, відмінну від тієї, яку вказав декларант, оскільки декларант надав документи, які не викликають сумнівів та підтверджують митну вартість транспортного засобу за ціною договору.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У рішенні про коригування митної вартості товарів, митний орган вказав, що у митного органу виникли сумніви у правильності визначення митної вартості товару декларантом, оскільки у поданих декларантом до митного оформлення документів є певні неточності. Це стосується того, що декларант не надав документів, що підтверджують факт оплати за придбаний транспортний засіб та документів, які підтверджують вартість перевезення товару. Також, відповідач звернув увагу на те, що свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу видане Французькою Республікою, а країною продажу є Польща. Митна вартість визначена за допомогою системи АСАУР в сумі 9400 євро.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 55 МК України рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається органом доходів і зборів у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо органом доходів і зборів у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.

Прийняте органом доходів і зборів письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити:

1) обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано;

2) наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом;

3) вичерпний перелік вимог щодо надання додаткових документів, передбачених частиною третьою статті 53 цього Кодексу, за умови надання яких митна вартість може бути визнана органом доходів і зборів;

4) обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої органом доходів і зборів, та фактів, які вплинули на таке коригування.

Однак, апеляційний суд встановив, що рішення про коригування митної вартості товарів не містить ні наявної в митного органу інформації (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, ні обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої органом доходів і зборів, та фактів, які вплинули на таке коригування.

Тому, враховуючи наведене, апеляційний суд дійшов висновку, що рішення Рівненської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів № UA204000/2019/000667/2 від 08.07.2019 року та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA204000/2019/00678 є необґрунтованими та прийнятими з порушенням статей 53-55 МК України, а тому їх необхідно скасувати.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, апеляційний суд приходить до переконання в тому, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржене рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись ч. 4 ст. 229, ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Рівненської митниці ДФС залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року в справі № 460/1815/19 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, за наявності яких, постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуюча суддя Р. Б. Хобор

судді Я. С. Попко

Р. П. Сеник

Повний текст постанови складений 27.05.2020 року