Справа № 120/3598/19-а
Головуючий суддя 1-ої інстанції-Крапівницька Н.Л. Суддя-доповідач - Шидловський В.Б.
27 травня 2020 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Шидловського В.Б.
суддів: Совгири Д. І. Матохнюка Д.Б. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
У листопаді 2019 року до суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, Позивач зазначив, що на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, складеної Вінницьким обласним військовим комісаріатом 27 березня 2018 року, здійснено перерахунок призначеної йому пенсії. Вважаючи, що у вказаній довідці обласним військовим комісаріатом необґрунтовано визначено розмір посадового окладу ОСОБА_1 , виходячи з якого слід здійснити перерахунок пенсії, останній звернувся з цим позовом до суду.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2020 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо заниження грошового забезпечення ОСОБА_1 встановленого на підставі довідки ХЛ № 52544 від 27 березня 2018 року, із урахуванням посадового окладу в розмірі 6200 грн (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 року - 1200 грн, тарифний розряд за посадою «32»).
Зобов'язано Вінницький обласний військовий комісаріат відкликати довідку ХЛ 52544 від 27 березня 2018 року із урахуванням посадового окладу в розмірі 6200 грн (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 року - 1200 грн, тарифний розряд за посадою «32»),
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення ХЛ № 52544 від 16.03.2018 року, із урахуванням посадового окладу в розмірі 8030 грн, що відповідає тарифному розряду «45» (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 1540 грн, тарифний розряд за посадою «45» та тарифному коефіцієнту -"4,56") з 01.01.2018 року.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 сплачений при зверненні до суду із даним позовом судовий збір у розмірі 384,20 грн (триста вісімдесят чотири гривні 20 коп) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнуто на користь ОСОБА_1 сплачений при зверненні до суду із даним позовом судовий збір у розмірі 384,20 грн (триста вісімдесят чотири гривні 20 коп) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції ІНФОРМАЦІЯ_2 звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2020 року скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити.
У відзиві на апеляційну скаргу Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зазначає, що відповідно до ст.10 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на органи Пенсійного фонду України покладені функції призначення та виплати пенсій, а функції визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходить за межі їх компетенції. Просить задовольнити апеляційну скаргу, скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.
У силу вимог п.3 ч.1 ст.311 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з огляду на таке.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 , проходив службу на посаді начальника фінансової служби військової частини №35564-43 Ракетної Армії.
Наказом Міністра оборони України № 08043 від 03.06.1995 року звільнений зі служби у запас у військовому звані «підполковника» за підпунктом «в», пунктом 65 (за станом здоров'я). На день звільнення зі служби у Збройних Силах, вислуга склала 36 календарних років 8 місяців, в пільговому обчислені 39 років.
З липня 1995 року знаходився на обліку та отримував пенсію у Вінницькому обласному військовому комісаріаті (далі-Відповідач 1), а із 01.01.2007 року в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Починаючи із 01 січня 2008 року посадовий оклад позивача на дату звільнення з військової служби встановлений у розмірі 1540 гривень.
Однак, 01 березня 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб " № 704 від 30 серпня 2017 року, якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовців та затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу та начальницького складу.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" Головне управління Пенсійного фонду у Вінницькій області направило списки до ІНФОРМАЦІЯ_1 , а ІНФОРМАЦІЯ_2 , у свою чергу, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про порядок проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України № 2262" виготовив та направив до Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області довідку ХЛ 52544 від 27.03.2018 року із урахуванням посадового окладу в розмірі 6200 грн (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 1200 грн, тарифний розряд за посадою « 32»).
Не погоджуючись з такими діями обласного військового комісаріату, Позивач звернувся до Вінницького обласного військового комісаріату з письмовою заявою, у якій вказав на необґрунтованість дій останнього щодо визначення розміру посадового окладу в розмірі 6200 грн, виходячи з якого має здійснюватись перерахунок пенсійних виплат.
26 квітня 2019 року Вінницьким обласним військовим комісаріатом надано відповідь на звернення позивача, у якій наведено мотиви, якими керувався обласний військовий комісаріат при визначенні у довідці ХЛ 52544 від 27.03.2018 року посадового окладу, з якого слід виходити під час здійснення перерахунку пенсії Позивачу.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції дійшов висновку, що посадовий оклад ОСОБА_1 для перерахунку пенсії необхідно розраховувати, виходячи із співвідношення його посадового окладу, встановленого до 01 березня 2018 року (тобто, 1540,00 гривень) до відповідного тарифного розряду за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, що згідно з додатками 23, 24 до наказу Міністерства оборони України № 90 від 01 березня 2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" відповідає тарифному розряду "45".
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України, визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
В свою чергу, пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1.
Згідно з тарифною сіткою розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, яка є Додатком 1 до Постанови від 30 серпня 2017 року № 704, тарифному розряду "45" відповідає тарифний коефіцієнт "4,56".
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України наказом Міністерства оборони України № 90 від 01.03.2018 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" (далі - Наказ №90) установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до цього наказу, а також співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.
Відповідно до Схеми співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, яка є Додатком 24 до Наказу № 90, посадовий оклад, встановлений (обчислений) до 01 березня 2018 року в розмірі 1520 - 1559,99 грн. відповідає тарифному розряду "45", що встановлюються з 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.
Як вбачається з матеріалів справи, посадовий оклад позивача до 01 березня 2018 року складав 1540,00 гривень, що відповідало тарифному розряду "45" тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, яка є додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.
Разом із тим, Вінницьким обласним військовим комісаріатом 27 березня 2018 року виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідку про розмір грошового забезпечення Позивача, згідно з якою його посадовий оклад становить 6200,00 гривень, що відповідає тарифному розряду "32" тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, яка є додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.
Разом з тим, Вінницький обласний військовий комісаріат послався на те, що відповідно до примітки 2 додатку 24 до наказу Міністерства оборони України № 90 від 01 березня 2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, визначені за цією Схемою, не можуть перевищувати відповідних тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України відповідних органів військового управління, встановлених в додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України. Окрім того вказав на те, що оскільки тарифні розряди за посадами штабу армії, яку обіймав позивач, постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року та додатками 1-22 до наказу Міністерства оборони України № 90 від 01 березня 2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" не визначені, тому тарифний розряд, і відповідно розмір посадового окладу ОСОБА_1 визначався на підставі додатку 24 до наказу Міністерства оборони України № 90 від 01 березня 2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України", а також з врахуванням вимог Алгоритму урахування (встановлення) розмірів окладів за відповідними або аналогічними посадами, які особи займали на дату звільнення зі служби, під час оформлення та подання військовими комісаріатами органам Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення відповідно до постанови кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, затвердженого директором Департаменту фінансів Міністерства оборони України 13 березня 2018 року.
Однак, варто звернути увагу на те, що пунктом 5 Алгоритму урахування (встановлення) розмірів окладів за відповідними або аналогічними посадами, які особи займали на дату звільнення зі служби, під час оформлення та подання військовими комісаріатами органам Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення відповідно до постанови кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 визначено, що якщо назва військової частини не відповідає назві схем (додатки 1-22 до наказу Міністерства оборони України № 90 від 01 березня 2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України", додаток 2 до вказівки 612), застосовується схема співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України (додаток 24 до наказу Міністерства оборони України № 90 від 01 березня 2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України", додаток 3 до вказівки 612).
Таким чином, алгоритмом урахування (встановлення) розмірів окладів за відповідними або аналогічними посадами, які особи займали на дату звільнення зі служби, під час оформлення та подання військовими комісаріатами органам Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 чітко визначено, що тарифні розряди за посадами штабу армії, в тому числі "черговий офіцер штабу військової частини" постановою та додатками 1-22 до наказу Міністерства оборони України № 90 від 01 березня 2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України", не визначені, тому застосовується схема співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів до тарифних розрядів згідно з додатком 24 до наказу Міністерства оборони України № 90 від 01 березня 2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України".
Разом із тим, позивач до 01 березня 2018 року отримував пенсію, розраховану виходячи із розміру посадового окладу 1540,00 гривень; при цьому, назва військової частини, із якої був звільнений позивач, не відповідає жодній із схем відображених у додатках 1-22 до наказу Міністерства оборони України № 90 від 01 березня 2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України".
Відтак, посадовий оклад ОСОБА_1 для перерахунку пенсії необхідно розраховувати, виходячи із співвідношення його посадового окладу, встановленого до 01 березня 2018 року (тобто, 1540,00 гривень) до відповідного тарифного розряду за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, що згідно з додатками 23, 24 до наказу Міністерства оборони України № 90 від 01 березня 2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" відповідає тарифному розряду "45".
Зважаючи на викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягають у заниженні грошового забезпечення ОСОБА_1 , визначеного у довідці № ХЛ55545 від 27 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, із зазначенням посадового окладу в розмірі 6200 гривень є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Також з метою ефективного захисту прав позивача Вінницький обласний військовий комісаріат слід зобов'язати відкликати довідку ХЛ 52544 від 27.03.2018 року із урахуванням посадового окладу в розмірі 6200 грн (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 1200 грн, тарифний розряд за посадою «32») та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення ХЛ 52544 від 16.03.2018 року, із урахуванням посадового окладу в розмірі 8030 грн, що відповідає тарифному розряду «45» (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 1540 грн, тарифний розряд за посадою «45» та тарифному коефіцієнту -"4,56") з 01.01.2018 року.
Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2020 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена у касаційному порядку, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий Шидловський В.Б.
Судді Совгира Д. І. Матохнюк Д.Б.