Справа № 703/3257/18 Суддя (судді) першої інстанції: А.В. Руденко
26 травня 2020 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Федотова І.В.,
суддів: Єгорової Н.М. та Сорочка Є.О.,
за участю секретаря Лисенко І.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Смілянської міської ради на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04 березня 2020 року у справі за адміністративним позовом Смілянської міської ради до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) про скасування постанови про накладення штрафу,-
Смілянська міська рада Черкаської області звернулася до суду з позовною заявою до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, в якій просила скасувати постанову державного виконавця Вельган О.В. від 07.09.2018 про накладення штрафу у виконавчому провадженні №57129880.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 04 березня 2020 року у задоволенні позову було відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове, про задоволення позову, оскільки вважає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, судом неправильно судом неправильно застосовано норми матеріального права, порушено норми процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, які з'явилися в судове засідання, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та свідчать матеріали справи, згідно протоколу пленарного засідання 77 сесії міської ради 7 скликання від 30.08.2018 підтримано пропозицію ОСОБА_1 про виключення з порядку денного питання "Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради ОСОБА_2 " та "Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_3 ".
Згідно розпорядження №148р від 30.08.2018 Смілянського міського голови продовжено чергову 77 сесію міської ради 7 скликання на 11 год. 00 хв. 31.08.2018.
Згідно скрін-шоту із Інтернет-сайту Смілянської міської ради 31.08.2018 оприлюднені проекти рішень міської ради "Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_2 " та "Про поновлення на посаді секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_4 ".
Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Вельган О.В. від 04.09.2018 ВП №57129880 відкрито виконавче провадження про примусове виконання виконавчого листа №703/3548/18, виданого 03.09.2018 Смілянським міськрайонним судом, згідно якого зобов'язано Смілянську міську раду Черкаської області поновити на посаді секретаря Смілянської міської ради Черкаської області ОСОБА_4 .
У пункті 2 постанови про відкриття виконавчого провадження від 04.09.2018 ВП №57129880 зазначено, що боржнику (позивачу у справі) необхідно виконати рішення суду протягом 3 робочих днів.
Згідно розпорядження Смілянського міського голови №151р від 04.09.2018 продовжено чергову 77 сесію міської ради 7 скликання на 11 год. 00 хв. 07.09.2018.
Листом №78/01-3 від 05.09.2018 позивач повідомив відповідача, що для поновлення на посаді секретаря міської ради ОСОБА_4. Смілянській міській раді необхідно розглянути питання щодо припинення повноважень секретаря міської ради та звільнення ОСОБА_2 . З метою виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_4 на посаді секретаря Смілянської міської ради; дані питання будуть винесені на розгляд відповідної постійної комісії ради та найближче пленарне засідання сесії міської ради (на 07.09.2018 об 11 год. 00 хв.).
Згідно витягу з протоколу №77 другого пленарного засідання сімдесят сьомої сесії міської ради 7 скликання від 07.09.2018:
- пропозицію міського голови ОСОБА_3 про включення до порядку денного питання "Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_2." не підтримано. Проголосували: "За" - 14, "Проти - 0", утримались - 1, не голосували - 6, відсутні на пленарному засіданні - 15;
- пропозицію міського голови ОСОБА_3 про включення до порядку денного питання "Про поновлення на посаді секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_4." не підтримано. Проголосували: "За" - 6, "Проти" - 1, утримались - 5, не голосували - 9, відсутні на пленарному засіданні - 15.
07.09.2018 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Вельган О.В. складено акт, яким встановлено, що боржником рішення суду не виконано.
Постановою головного державного виконавця Вельган О.В. ВП №57129880 від 07.09.2018 на Смілянську міську раду Черкаської області за невиконання рішення суду та вимоги державного виконавця накладено штраф на користь держави у сумі 5100 грн.
Не погоджуючись із постановою від 07.09.2018 ВП №57129880 про накладення штрафу у сумі 5100 грн., позивач звернувся до суду.
Частиною 5 статті 124 Конституції України передбачено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України i є обов'язковими до виконання на всій території України.
Так, умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначені Законом України «Про виконавче провадження».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення регламентовано статтею 63 вищевказаного Закону, згідно з якою за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Відповідно до вимог статті 75 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що правовою підставою для накладення на боржника штрафу є невиконання рішення суду без поважних причин. При цьому, поважними, в розумінні Закону України «Про виконавче провадження» можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено право на справедливий суд.
Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі «Горнсбі проти Греції» від 19 березня 1997 року зазначив, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов'язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.
Якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (рішення у справі «Піалопулос та інші проти Греції» від 15 березня 2001 року, пункт 68).
Як вірно встановлено судом першої інстанції, на сесії міської ради, яка відбулась 30.08.2018, питання щодо звільнення ОСОБА_2 було виключено, а 07.09.2018 - не було включено до порядку денного через відсутність голосів, оскільки частина депутатів не проголосувала, частина - утримались, частина - голосувала проти, що свідчить про невиконня рішення суду.
В той же час, статтею 75 Закону № 1404-VIII прямо встановлено обов'язок виконавця винести постанову про накладення штрафу на посадових осіб.
При цьому, колегія суддів відхиляє твердження позивача викладених в апеляційній скарзі про вжиття заходів спрямованих на виконання рішення суду, однак питання не отримало позитивного вирішення, оскільки в силу положень статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
З огляду на наведені правові норми та фактичні обставини справи колегія суддів погоджується з висновком окружного адміністративного суду про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Апеляційна скарга позивача не містить обґрунтованих доводів, які б спростовували зазначені висновки суду першої інстанції.
Таким чином, судова колегія дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені в апеляційних скаргах доводи позицію суду першої інстанції не спростовують.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Смілянської міської ради залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04 березня 2020 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329-331 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді: