26 травня 2020 року справа №200/80/20-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді доповідача Ястребової Л.В., суддів Сіваченка І.В., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2020 р. у справі № 200/80/20-а (головуючий І інстанції Хохленков О.В., повний текст складено 20.02.2020р. в м. Слов'янськ Донецької області) за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчини дії,-
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (надалі - відповідач, Управління), в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення відповідача прийняте за п. 35 Протоколу № 40 від 21.11.2019 року щодо відмови у призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 з 01.10.2019 року; зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення їй житлової субсидії з 01.10.2019 року з урахуванням висновків суду та встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в даній справі (а.с. 1-4).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 04.12.2019 року позивач отримала повідомлення про відмову у призначенні житлової субсидії та витяг з Протоколу № 40 від 21.11.2019 року з п. 35 якого вбачається прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 на підставі п. 14 Положення «у зв'язку із тим, що не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому, ніж мінімальний, за всі місяці протягом зазначеного періоду». Позивачу роз'яснено, що прийняте рішення мотивоване несплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування її донькою - ОСОБА_2 місце проживання якої встановлене Комісією за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2020 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради Донецької області прийняте за п. 35 Протоколу №40 від 21.11.2019 року щодо відмови у призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 з 01.10.2019 року. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення їй житлової субсидії з 01.10.2019 року з урахуванням висновків суду. В решті позовних вимог відмовлено (а.с. 169-172).
Не погодившись з судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, вважає рішення ухваленим з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що відповідно до п.14 пп.3 Положення №848, житлова субсидія не призначається, якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії. Крім того, відповідно до статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є: …5) особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню, або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності (а.с. 187-190).
Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання. Згідно з пунктом 2 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог ч. 1 та ч. 2 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, встановила наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 9-10).
09.10.2019 року позивач звернулась в Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради Донецької області з заявою про призначення житлової субсидії за адресою: АДРЕСА_2 на осіб, які фактично проживають у житловому приміщенні з 01.10.2019 року (а.с. 50-51).
Відповідно до декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, позивач повідомила про трьох зареєстрованих в зазначеній квартирі осіб, а саме: ОСОБА_1 , 1972 р.н., ОСОБА_3 , 2006 р.н. та ОСОБА_2 , 1991 р.н. При цьому зазначено, що ОСОБА_2 в квартирі не проживає, про що надала акт про не проживання від 01.10.2019 року (а.с. 52-54).
Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 3005005842 від 15.12.2014 року ОСОБА_2 має статус внутрішньо переміщеною особи, фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 (а.с. 55).
Згідно витягу з протоколу Бахмутської міської ради № 40 від 21.11.2019 року п.35 - ОСОБА_1 відмовлено в призначенні житлової субсидії з 01.10.2019р. згідно п.14 Положення про порядок призначення житлових субсидій затвердженого ПКМУ від 21.10.1995 №848, на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства, у зв'язку з тим, що не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому, ніж мінімальний, за всі місяці протягом зазначеного періоду (а.с. 56).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій визначений у Положенні про порядок призначення житлових субсидій, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі - Порядок).
Приписами п. 2 Положення №848 передбачено, що головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є:
структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення);
структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
У відповідності п. 3 Положення у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Згідно п.4 Положення право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Відповідно до п. 14 Положення, житлова субсидія не призначається, зокрема, підпункт 3: у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:
- за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або
- нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або
- ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за таких осіб).
Відповідно п.24 Положення № 848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв'язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства.
Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Суд зазначає, що приписами п.25 Положення №848 встановлено, що у разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому разі приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці першому пункту 20 цього Положення.
За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому разі приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці першому пункту 20 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому пункту 24 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).
Згідно з п. 29 Положення № 848, рішення комісії у випадках, передбачених пунктами 24-28 цього Положення, приймаються на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Отже, з аналізу вищевказаних норм положення слідує, що за наявності умов, коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства зареєстрованих у житловому приміщенні житлова субсидія призначається за рішенням комісії на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Як свідчать встановлені обставини справи, підставою для відмови позивачу в призначенні житлової субсидії була не сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування одним із членів домогосподарства (пп.3 п. 14 Положення).
В свою чергу, відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, зареєстрований член сім'ї ОСОБА_2 має фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 .
Колегія суддів зазначає, що позивачем при зверненні з заявою про призначення житлової субсидії та в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, факт не проживання зареєстрованого члена родини ОСОБА_2 також був зазначений.
Крім того, згідно п.15 Положення, за наявності умов, зазначених у пункті 14 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпункті 1.
Як встановлено матеріалами справи відповідач прийняв рішення про відмову в призначенні житлової субсидії без перевірки фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства та складання акту обстеження матеріально - побутових умов домогосподарства, який передбачено Положенням № 848, а лише на підставі перевірки сплати ЄСВ членом домогосподарства.
Отже, з урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що не отримання доходу та не сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування може прийматись відповідачем до уваги лише у випадку, коли це стосується особи, яка зареєстрована та фактично проживає в житловому приміщенні, оскільки саме такі особи включаються до складу домогосподарства за приписами п.24 Положення №848. Відповідач повинен був врахувати факт фактичного не проживання ОСОБА_2 в житловому приміщенні позивача, та не включати її до складу домогосподарства, і як наслідок не враховувати доходи ОСОБА_2 під час призначення житлової субсидії позивачу.
Доводи апелянта стосовно того, що відповідно до статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» член домогосподарства є особою яка провадить адвокатську діяльність та отримує дохід від цієї діяльності, отже є платником єдиного внеску, жодним чином не впливає на розгляд справи по суті, оскільки факт сплати або не сплати ЄСВ членом домогосподарства не має визначального значення, тому що відповідачем порушено вимоги Положення № 848 про перевірку фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства та складання акту обстеження матеріально - побутових умов домогосподарства.
За приписами пункту 1 частини 1 статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Оскільки судом першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги правильно встановлені обставини справи, судове рішення в цій частині є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2020 р. у справі № 200/80/20-а - залишити без змін.
Повне судове рішення 26 травня 2020 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, але не менше строку дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, щодо запобігання поширення короновірусної хвороби (COVID-19).
Головуючий суддя Л.В. Ястребова
Судді І.Д. Компанієць
І.В. Сіваченко