ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
26 травня 2020 року м. Київ № 640/19525/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Аверкової В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження матеріали адміністративної справи
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - відповідач), в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії як працюючому пенсіонеру з урахуванням страхового стажу та заробітку з 01.03.2016 по 30.09.2018 та зобов'язати відповідача перерахувати пенсію з моменту звернення - з 02.11.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем безпідставно позбавлено позивача права як працюючого пенсіонера на перерахунок пенсії за віком після здобуття 24 місяців страхового стажу незалежно від перерв.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.10.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
14.11.2019 від відповідача через канцелярію суду надійшов відзив, з якого вбачається, що відповідач не погоджується з заявленими позовними вимогами, оскільки перерахунок пенсії проводиться автоматично без додаткового звернення особи. Відповідач зазначає, що останній перерахунок був проведений 01.04.2018, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку за заявою від 02.11.2018, позаяк з моменту останнього перерахунку пройшло менше ніж два роки.
22.11.2019 позивачем подано відповідь відзив, в якій додатково звертає увагу, що проведення автоматичного перерахунку пенсії не позбавляє позивача права на особисте звернення до органів пенсійного фонду для здійснення перерахунку пенсії за його заявою.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2020 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві надати суду протягом 3-х днів з дня отримання даної ухвали належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
23.03.2020 відповідачем до суду подано належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З матеріалів пенсійної справи вбачається, що з 01.04.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії в автоматичному режимі без додаткового звернення особи відповідно до положень абзацу п'ятого частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому, при перерахунку пенсії було враховано страховий стаж пенсіонера по 31.10.2017.
02.11.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру.
Листами від 22.11.2018 № 117216/03 від 06.09.2019 № 197606/03 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відмову у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що з часу останнього перерахунку не минуло два роки, а отже право на проведення перерахунку відсутнє.
Вважаючи протиправними дії відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Тобто, пенсіонер, який продовжує працювати після призначення пенсії, не звільняється від сплати соціальних внесків та сплачує їх на загальних підставах, а тому законодавцем було передбачено право працюючого пенсіонера на перерахунок пенсії.
Таке право виникає у пенсіонера через два роки після призначення пенсії та кожні два роки після проведення останнього перерахунку незалежно від кількості набутого за цей період страхового стажу.
Слід звернути увагу, що Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» було доповнено частину четверту статті 42 Закону № 1058-IV абзацом п'ятим, відповідно до якого органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Суд зазначає, що органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим-третім частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV, на найбільш вигідних умовах.
Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до статті 42 Закону № 1058-IV, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Згідно з частиною першою статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж це - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 з 01.04.2018 було проведено перерахунок пенсії на підставі абзацу п'ятого частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV без додаткового звернення позивача в автоматичному порядку.
Зазначені обставини не заперечуються та не спростовуються позивачем.
Таким чином, наступний перерахунок пенсії позивачу може бути проведений не раніше ніж через два роки з моменту проведення останнього перерахунку, а саме - з 01.04.2020.
Разом з тим, позивач звернувся до органів пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії менш ніж через рік після останнього перерахунку, а тому позивачу правомірно було відмовлено в проведенні перерахунку.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, позивачем не доведено протиправність дій відповідача, тоді як відповідачем доведено правомірність його дій щодо належного перерахунку пенсії, а тому, адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.В. Аверкова