26.05.2020 Справа № 756/6019/20
Унікальний номер судової справи 756/6019/20
Номер провадження 2/756/4191/20
26 травня 2020 року суддя Оболонського районного суду м. Києва Луценко О.М., розглянувши матеріали позовної заяви Обслуговуючого кооперативу «Садівниче товариство «Оболонь-2» до Київської міської ради, Департаменту Земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (київська міська державна адміністрація), третя особа: ОСОБА_1 , про визнання незаконним та скасування рішення Київської міської ради від 15.05.2019 №543/7199 та зобов'язання вчинити дії,
Позивач ОК «СТ «Оболонь-2» у порядку цивільного судочинства звернувся до Київської міської ради, Департаменту Земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (київська міська державна адміністрація), третя особа: ОСОБА_1 , про визнання незаконним та скасування рішення Київської міської ради від 15.05.2019 №543/7199 та зобов'язання вчинити дії.
Зі змісту позовних вимог вбачається, що позивач просить: визнати незаконним та скасувати рішення Київської міської ради VIII сесії VIII скликання від 15.05.2019 №543/7199 «Про передачу громадянину ОСОБА_1 , члену садівничого товариства «Оболонь-2», у приватну власність земельної ділянки для ведення колективного садівництва на АДРЕСА_1 ; на підставі визнання незаконним та скасування рішення Київської міської ради VIII сесії VIII скликання від 15.05.2019 №543/7199 «Про передачу громадянину ОСОБА_1 , члену садівничого товариства «Оболонь-2», у приватну власність земельної ділянки для ведення колективного садівництва на АДРЕСА_1 » зобов'язати Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 48441807 від 29.08.2019, номер запису про право власності: 33005822 та припинити речове право ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на земельну ділянку, площею 0,0200 га (кадастровий номер 8000000000:78:390:0018) для ведення колективного садівництва, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Таким чином, визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є наявність публічно-правового спору, тобто спору, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції і який виник у зв'язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
З аналізу наведених процесуальних норм вбачається, що до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників - суб'єкт владних повноважень, здійснює владні управлінські функції, у цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Натомість визначальні ознаки приватноправових відносин - це юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу суб'єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права (як правило майнового) певного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб'єкта владних повноважень.
За змістом положень ст. 122 ЗК України вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
За приписами ч. 6, 7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для (…) ведення особистого селянського господарства (…), подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу.
Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
З аналізу наведених норм убачається, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та визначені органи, уповноважені розглядати ці питання. Законодавчі норми передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до належних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду яких визначені в ЗК України органи приймають одне з вищезазначених рішень.
Конституційний Суд України у Рішенні від 01 квітня 2010 року № 10-рп/2010 у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень ч. 1 ст. 143 Конституції України, п. «а», «б», «в», «г» ст. 12 ЗК України, п. 1 ч. ст. 17 КАС України вирішив, що:
- положення п. «а», «б», «в», «г» ст. 12 ЗК України у частині повноважень сільських, селищних, міських рад відповідно до цього кодексу вирішувати питання розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності треба розуміти так, що при вирішенні таких питань ці ради діють як суб'єкти владних повноважень;
- положення п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на «спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності» слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.
Згідно зі ст. 151? Конституції України рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов'язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Таким чином, враховуючи вищезазначене суд вважає, що подана позовна заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства та відноситься до юрисдикції адміністративного суду та підлягає розгляду в порядку, визначеному КАС України.
Керуючись ст. 19, 186 ЦПК України, ст. 2, 19 КАС України, суд,
У відкритті провадження за позовом Обслуговуючого кооперативу «Садівниче товариство «Оболонь-2» до Київської міської ради, Департаменту Земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (київська міська державна адміністрація), третя особа: ОСОБА_1 , про визнання незаконним та скасування рішення Київської міської ради від 15.05.2019 №543/7199 та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Роз'яснити Обслуговуючому кооперативу «Садівниче товариство «Оболонь-2» право звернення з позовними вимогами до адмінстративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на її апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу було подано протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя О.М. Луценко