Рішення від 21.05.2020 по справі 500/746/20

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/746/20

21 травня 2020 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Баранюка А.З.

за участю:

секретаря судового засідання Габрилецької С.Є.

представника відповідача: Смаль Г.Н.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 30 січня 2020 року щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, на підставі ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, на підставі ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 07 жовтня 2003 року по 30 червня 2009 року, з 09 липня 2010 року по 12 вересня 2019 року на посадах електрозварника ручного зварювання (електрогазозварника) в AT "Полюс Красноярськ", з 01 липня 2009 року по 08 липня 2010 року, на посадах електрозварника ручного зварювання в ТОВ "Полюс Буд";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити (обчислити) і виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, на підставі ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 13 вересня 2019 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з метою реалізації свого права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивач 04 листопада 2019 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою та необхідними документами про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

У зв'язку із тривалим розглядом вказаної заяви позивач неодноразово звертався до відповідача із вимогами про її розгляд.

30 січня 2020 року позивач отримав лист відповідача № 71/03-21, яким його повідомлено про те, що на даний час підстав для призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 згідно зі ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" немає.

Дана відмова мотивується тим, що: пільгова довідка за період роботи з 07.10.2003 по 30.06.2009, з 01.07.2009 по 08.07.2010 та з 09.07.2010 по 31.10.2019 в ТОВ "Полюс Буд" та в AT "Полюс Красноярськ" на посадах електрозварника ручної зварки та електрогазозварника ручного зварювання, видана без дотримання вимог чинного законодавства України; не представлено висновки відповідних органів Державної експертизи умов праці держави, на території якої набуто пільговий стаж, або органів, що призначають пенсію, про дотримання всіх умов щодо зарахування періоду роботи до пільгового стажу в цій країні.

Проте позивач не погоджується із таким рішенням відповідача, оскільки вважає, що подані та зібрані документи підтверджують наявність у нього пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 згідно зі ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Ухвалою судді від 24.03.2020 відкрито провадження у справі №500/746/20 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

15.04.2020 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому вказав, що згідно записів трудової книжки та долучених довідок позивач працював на посаді електрозварника ручного зварювання та електрогазозварника, зайнятого на різанні та ручному зварюванні з 07.10.2003 по 30.06.2009, 01.07.2009 по 08.07.2010 та з 09.07.2010 по теперішній час в ТОВ "Полюс буд" та в AT "Полюс Красноярськ".

Оскільки, пільгова довідка за період роботи з 07.10.2003 по 30.06.2009, 01.07.2009 по 08.07.2010 та з 09.07.2010 по 31.10.2019 в ТОВ "Полюс буд" та в AT "Полюс Красноярськ" на посадах електрозварника ручної зварки та електрогазозварника ручного зварювання, видана без дотримання вимог чинного законодавства України, та позивачем не представлено висновки відповідних органів Державної експертизи умов праці держави, на території якої набуто пільговий стаж, або органів, що призначають пенсію, про дотримання всіх умов щодо зарахування періоду роботи до пільгового стажу в цій країні, зарахувати даний період роботи до пільгового стажу та призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 згідно статті 114 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на даний час немає підстав.

Крім того вказав, що відсутність висновку відповідного органу Державної експертизи умов праці Російської Федерації або органів, що призначають пенсію, про дотримання всіх умов щодо зарахування періоду роботи до пільгового стажу в цій країні не дає можливості Головному управлінню Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати вищезазначені періоди роботи до роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.

21.04.2020 та 24.04.2020 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив (а.с. 199-204, 216-221).

Судове засідання 23.04.2020 не проводилося у зв'язку із перебуванням головуючого судді у відпустці.

Ухвалою суду від 29.04.2020 розгляд справи було відкладено.

Представник позивача в судове засідання не прибув, проте подав до суду клопотання про розгляд даної справи без його участі у письмовому провадженні. Позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечила, просила відмовити в їх задоволенні.

Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача, представника відповідача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали, що містяться у справі, встановив наступні факти.

Судом встановлено, що позивач з 1982 року по даний час працює на посадах електрозварника ручного зварювання (електрогазозварника), що підтверджується записами у трудовій книжці від 28 вересня 1982 року НОМЕР_1 та вкладиші від 13 липня 2010 року ВТ № 7146862. Загальний страховий стаж роботи становить 39 років 05 місяців 19 днів, а стаж роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах 33 роки 10 місяців 05 днів.

04 листопада 2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

До вказаної заяви позивач додав: паспорт громадянина України; довідку про присвоєння ідентифікаційного номера; трудову книжка серія НОМЕР_1 , видану 28.09.1982; вкладку до трудової книжки серія НОМЕР_2 , видану 13.07.2010; диплом серії НОМЕР_3 , виданий 15.07.1982 Новороздільським СМПТУ-6 Львівської області; довідку №5 від 28.01.2015 про період роботи з 06.05.1989 по 20.04.1992, видану ТОВ "Група компаній "Співдружність"; архівну виписку №Б-83 від 07.04.2006 про період роботи з 28.03.1986 по 06.05.1989, видану Відділом по справах архівів Адміністрації муніципального утворення м. Ноябрськ; довідку №53 від 18.07.2017 про підтвердження характеру праці, яка дає право на дострокову пенсію у відповідності до ст.30 ФЗ №400 від 28.12.2013р. "Про страхові пенсії" за період з 01.07.2009 по 08.07.2010, видану ВАТ "Полюс Буд"; довідку №02-19/955 від 11.12.2019 про підтвердження характеру праці, яка дає право на дострокову пенсію у відповідності до ст.30 ФЗ №400 від 28.12.2013р. "Про страхові пенсії" за період з 07.10.2003 по теперішній час, видану ВАТ "Полюс Красноярськ"; доручення серія 24АА 3583568 №652/Д-КРАС/18-ПП41 про уповноваження посадових осіб на здійснення визначених дій; довідку про уточнення результатів атестації робочих місць № 02-19/956 від 11.12.2019, ВАТ "Полюс Красноярськ"; витяг з наказу №813а від 01.11.2008 про проведення атестації робочих місць за умовами праці по ЗАТ "Полюс"; витяг з наказу №288/2-п від 30.11.2011 про завершення атестації робочих місць Красноярський бізнес - одиниці по ЗАТ "Полюс"; витяг з протоколу №1 від 25.11.2011 атестації робочих місць по умовах праці в З АГ "Полюс"; витяг з наказу №270/2-гі від 29.07.2015 про створення постійно діючої комісії по проведенню спеціальної оцінки умов праці Красноярський бізнес - одиниці по AT "Полюс"; витяг з наказу №7-п від 19.01.2016 про завершення проведення спеціальної оцінки умов праці AT "Полюс"; карту атестації робочих місць за умовами праці № НОМЕР_4 по ЗАТ "Золотодобувна компанія "Полюс"; карта №1659, №1679, №1680 спеціальної оцінки умов праці від 27.11.2015 по АГГ "Золотодобувна компанія "Полюс"; довідку №55/10-11 від 03.03.2011 про сплату страхових внесків за період з вересня 1993 по 31.12.2009 на загальнообов'язкове пенсійне страхування до Пенсійного фонду РФ; довідку №Б-82 від 07.04.2006 про заробітну плату за період з 28.03.1986 по 30.04.1989, видану Відділом по справах архівів Адміністрації муніципального утворення м. Ноябрськ; довідку б/н про заробітну плату за період 01.07.2009 по 08.07.2010, видану ВАТ "Полюс Буд"; довідку б/н про заробітну плату за період з 07.10.2003 по 30.09.2019, видану ВАТ "Полюс Красноярськ"; відомості про стан індивідуального особового рахунку застрахованої особи Форма СЗИ-ИЛС від 14.10.2019; відомості про стан індивідуального особового рахунку застрахованої особи Форма СЗИ-6.

Після неодноразових звернень позивача щодо розгляду його заяви, відповідач листом від 30.01.2020 №71/03-21 повідомив ОСОБА_1 , що зарахувати період роботи з 07.10.2003 по 30.06.2009, 01.07.2009 по 08.07.2010 та з 09.07.2010 по 31.10.2019 в ТОВ "Полюс буд" та в AT "Полюс Красноярськ" на посадах електрозварника ручної зварки та електрогазозварника ручного зварювання до пільгового стажу та призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 згідно статті 114 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на даний час підстав немає.

Свою відмову відповідач вмотивував тим, що пільгова довідка за період роботи з 07.10.2003 по 30.06.2009, 01.07.2009 по 08.07.2010 та з 09.07.2010 по 31.10.2019 в ТОВ "Полюс буд" та в AT "Полюс Красноярськ" на посадах електрозварника ручної зварки та електрогазозварника ручного зварювання, видана без дотримання вимог чинного законодавства України, та позивачем не представлено висновки відповідних органів Державної експертизи умов праці держави, на території якої набуто пільговий стаж, або органів, що призначають пенсію, про дотримання всіх умов щодо зарахування періоду роботи до пільгового стажу в цій країні.

Не погодившись із таким рішенням суб'єкта владних повноважень позивач звернувся до суду із відповідним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996, ратифікована Законом України від 14.09.2006 № 137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007 (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.

Відповідно до статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Статтею 6 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України та Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн від 14.01.1993 року, встановлено те, що трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.

Згідно зі статтею 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року (далі - Угода від 13.03.1992 року) для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, отриманий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цією Угодою.

Відповідно до статті 11 Угоди від 13.03.1992 року необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані в належному порядку на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав-учасниць Співдружності без легалізації.

Із змісту наведених норм вбачається, що пенсія призначається за нормами законодавства країни, де проживає особа, а стаж, набутий на території однієї із зазначених в Угоді держав, зараховується до пільгового у разі, якщо такий стаж взаємно визначений Сторонами. Це означає, що у випадку виникнення спору у таких питаннях, суду слід перевірити умови, за яких такий стаж підлягає зарахуванню до пільгового відповідно до законодавства країни, де особа його набула.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до ч.1 ст.24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

У ч. 1 ст. 114 Закону № 1058-IV встановлено те, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Судом встановлено, що позивач на момент звернення до відповідача досягнув 55 років, а його страховий стаж становить 39 років 05 місяців 19 днів.

Відповідач не врахував стаж роботи, з 07.10.2003 по 30.06.2009, 01.07.2009 по 08.07.2010 та з 09.07.2010 по 31.10.2019 в ТОВ "Полюс буд" та в AT "Полюс Красноярськ" на посадах електрозварника ручної зварки та електрогазозварника ручного зварювання, що позбавляє позивача права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

Як вбачається з матеріалів справи, AT "Полюс Красноярськ" (у 1999 році - ЗАТ "Золотодобувна компанія "Полюс", у 2015 році - AT "Золотодобувна компанія "Полюс", у 2017 АТ "Полюс Красноярськ", перейменування підтверджуються довідками уточнюючими характер роботи на посадах, за професіями, що дають право на дострокову пенсію (а.с. 43-49)), знаходиться на території Російської Федерації.

Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань здійснює міжнародне співробітництво, забезпечує виконання зобов'язань, узятих за міжнародними договорами України з питань, що належать до його компетенції (пп. 13, п. 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280).

У ст. 6 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України та Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн (дата підписання: 14.01.1993 року) вказано те, що трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність. При цьому, згідно зі ст. 7 цієї Угоди питання пенсійного забезпечення регулюються Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року та двосторонніми угодами в цій галузі.

Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав-учасниць Угоди (ст. 5). Згідно з ч. 2 ст. 6 цієї Угоди для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, отриманий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цією Угодою. При цьому, необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані в належному порядку на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав-учасниць Співдружності без легалізації (ст. 11 Угоди), а Держави-учасниці Співдружності, у свою чергу, беруть на себе зобов'язання вживати необхідних заходів до встановлення обставин, що мають вирішальне значення для визначення права на пенсію (ст. 10 Угоди).

Водночас, надання висновку відповідних органів Державної експертизи умов праці держави, на території якої набуто пільговий стаж, або органів, що призначають пенсію, про дотримання всіх умов щодо зарахування періоду роботи до пільгового стажу в цій країні не передбачено ані ст.ст. 6, 8, 10 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 р., ані нормами національних законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про пенсійне забезпечення".

Таким чином, позиція відповідача щодо необхідності надання висновку органами іноземної держави не відповідає чинним нормам як національного, так і міжнародного права, а відтак не може слугувати підставою для відмови у призначенні мені пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п. б ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" обов'язковою умовою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є наявність результатів атестації робочого місця працівника.

Відповідно до п. 8 цієї Постанови, відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінсоцполітики разом з МОЗ. І ці результати атестації використовуються під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах (п. 10 Постанови).

Методичні рекомендації для проведення атестації робочих місць за умовами праці, розроблені на виконання Постанови № 442, закріплюють приписи про те, що результати атестації за умовами праці є основою для вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", ще раз підтверджують те, що результати атестації за умовами є основою при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Верховний Суд у постанові від 15 лютого 2019 року у справі №708/1338/16-а виклав правовий висновок, згідно з яким, комплексний аналіз норм Закону № 1788-ХІІ та Порядку проведення атестації дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону № 1788-ХІІ є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права викладено раніше Верховним Судом України, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 10 вересня 2013 року (справа № 21-183а13), та Верховним Судом у постанові від 23 січня 2018 року (справа № 732/2003/14).

Як видно із матеріалів справи, для підтвердження зайнятості повний робочий день, роботи із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників та стаж роботи на зазначених роботах в періоди з 07.10.2003 року по 30.06.2009 року, з 09.07.2010 року по 12.09.2019 року на посадах електрозварника ручного зварювання (електрогазозварника) в AT "Полюс Красноярськ", що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, позивачем було надано відповідачу: довідки уточнюючі характер роботи на посадах, за професіями, що дають право на дострокову пенсію № 317/ПК-ОФО від 24.12.2018 (а.с. 43-44), № 02-19/652 від 01.10.2019 (а.с. 45-47) та № 02-19/955 від 11.12.2019 (а.с. 48-49) видані AT "Полюс Красноярськ".

У даних довідках зазначено, що ОСОБА_1 повний робочий день, повний робочий тиждень працює в AT "Полюс Красноярськ" на виробництвах і посадах, передбачених Списками № 1 та № 2, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів СССР від 26.01.1991 року. До стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах зараховується стаж в якості електрозварника ручного зварювання (електрогазозварника) з 07.10.2003 року по 30.06.2009 року, з 09.07.2010 року по цей час (а.с. 50).

Щодо доводів відповідача про те, що довідки про пільговий характер праці не відповідають вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, суд зазначає наступне.

В силу пп. 3 п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Згідно з п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Із системного аналізу вищезазначених норм права не вбачається обов'язковості завірення керівником організації уточнюючих довідок.

Таким чином суд приходить до висновку, що вищевказані довідки уточнюючі характер роботи на посадах, за професіями, що дають право на дострокову пенсію відповідають вимогам п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637, оскільки підписані уповноваженою на те особою (за довіреністю) та завірені печаткою підприємства.

Відповідно до ст. 11 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України та Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн від 14.01.1993, документи, видані з метою реалізації цієї Угоди на території однієї Сторони за встановленою формою, або їх копії, засвідчені в установленому порядку, приймаються на території іншої Сторони без легалізації (аналогічна норма права міститься у ст. 11 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року).

Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суд, викладеній у постанові від 31 жовтня 2019 року (справа № 204/7414/16-а,), в якій він вказав, що як правильно зазначили суди попередніх інстанцій вказана особа не мала повноважень посадової (службової) особи довірителя. Проте довіреністю на неї покладені повноваження, які дають підстави для видачі від імені підприємства довідки для призначення пенсій. Зважаючи на викладене, суди попередніх інстанцій обґрунтовано зазначили, що довідка, видана підприємством є належним документом.

Результати атестації робочих місць підтверджуються:

- довідками, уточнюючими результати атестації робочих місць від 24.12.2018 № 318/ПК-ОФО (а.с. 51), від 26.02.2019 № 702 ПК-ОФО (а.с. 52), від 01.10.2019 № 02-19/653 (а.с. 53), від 11.12.2019 № 02-19/956 (а.с. 54), у яких вказано, що відповідно до Постанови Міністерства праці та соціального розвитку РФ № 12 від 14.03.1997 "Про проведення атестації робочих місць за умовами праці" в Закритому акціонерному товаристві "Золотодобувна компанія "Полюс" була проведена первинна атестація робочих місць з 20.03.2003 (наказ № 9а від 12.03.2003) по 20.12.2003 (наказ № 162 від 20.12.2003). Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я і соціального розвитку РФ від 31.08.2007 № 569 на підприємстві повторно проведена атестація робочих місць з 01.11.2008 (наказ №813а від 01.11.2008) по 30.11.2011 (наказ № 288/2-п від 30.11.2011). Відповідно до ст.ст. 209, 212, 219 Трудового кодексу Російської Федерації, Федерального закону РФ від 28.12.2013 року № 426-ФЗ "Про спеціальну оцінку умов праці", наказом від 29.07.2015 № 270/2-п "Про організацію та проведення спеціальної оцінки умов праці", в період з 30.07.2015 по 14.12.2015 в КБЕ AT "Полюс" була проведена спеціальна оцінка умов праці (СОУП);

- картою атестації робочого місця за умовами праці № 104 060 022 002 (а.с. 55-58), картами спеціальної оцінки умов праці № 1657 (а.с. 59-61), №1659 (а.с. 62-64), №1679 (а.с. 65-67), №1680 (а.с. 69-71) згідно з якими робота на посаді електрозварника ручного зварювання (електрогазозварника) передбачає право на дострокове призначення пенсії по старості за Списком № 2, вид виробництва: "XXXIII Загальні професії", позиція в Списку професій, посад: 23200000-19906 Електрозварник ручного зварювання та позиція в Списку професій, посад: 23200000-19756 Електрогазозварники;

- наказом № 9/а від 12.03.2003 "Про створення постійно діючої комісії по атестації робочих місць за умовами праці" в ЗАТ "Полюс" (а.с. 73); наказом № 162 від 20.12.2003 "Про завершення першого етапу атестації робочих місць" в ЗАТ "Золотодобувна компанія "Полюс" (а.с. 74); наказом № 813а від 01.11.2008 "Про проведення атестації робочих місць за умовами праці" в ЗАТ "Полюс" (а.с. 75-76); наказом № 288/2-п від 30.11.2011 "Про завершення атестації робочих місць Красноярської бізнес-одиниці ЗАТ "Полюс" (а.с. 77); протоколом № 1 атестації робочих місць за умовами праці в ЗАТ "Полюс" від 25.11.2011 (а.с. 78); наказом № 270/2-п від 29.07.2015 "Про створення постійно діючої комісії по проведенню спеціальної оцінки умов праці" (а.с. 79); наказом № 7-п від 19.01.2016 "Про завершення проведення спеціальної оцінки умов праці" (а.с. 80-81); наказом № 224-п від 13.06.2018 "Про створення Центральної комісії по проведенню спеціальної оцінки умов праці" (а.с. 82-83); наказом № 328/2-п від 17.08.2018 "Про проведення спеціальної оцінки умов праці" (а.с. 84); наказом № 202-п від 26.03.2019 "Про внесення змін в наказ від 13.06.2018 № 224-п "Про створення Центральної комісії по проведенню спеціальної оцінки умов праці" (а.с. 85);

Таким чином, надані відповідачу документи констатують факт перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 2, а також документально підтверджують зайнятість працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає в наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. У зв'язку із чим, стаж роботи з 07.10.2003 по 30.06.2009, 01.07.2009 по 08.07.2010 та з 09.07.2010 по 31.10.2019 в ТОВ "Полюс буд" та в AT "Полюс Красноярськ" в ТОВ "Полюс буд" та в AT "Полюс Красноярськ" на посадах електрозварника ручної зварки та електрогазозварника ручного зварювання підлягає зарахуванню до стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зважаючи на вищевикладене, для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 на підставі п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суд приходить до висновку, що у позивача є наявний стаж не менше 12 років 6 місяців на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, передбаченої п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з огляду на вищенаведені приписи Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України та Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн від 14 січня 1993 року та Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідач належних та достатніх доказів у спростування вищевказаних обставин суду не надав.

Оскільки, позивач пенсійного віку досягнув 13.09.2019, звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах 04.11.2019, тобто не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку, то в порядку, встановленому ст. 83 Закону № 1788-XII пенсія за віком на пільгових умовах підлягає йому призначенню з дня досягнення пенсійного віку.

Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається із матеріалів справи при зверненні до суду із позовною заявою позивачем сплачено 2522,40 грн грн судового збору згідно квитанції №0.0.1645617496.1 від 12.03.2020.

Оскільки дві позовні вимоги з якими звернувся позивач задоволено повністю, суд приходить до висновку про необхідність стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір сплачений за них у розмірі 1681,60 коп.

Додатково суд зазначає, що для повернення надміру сплаченого судового збору у розмірі 840 грн 80 коп. позивачу необхідно звернутися до суду з урахуванням процедури передбаченої в Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 №787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 за № 1650/24182.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 30 січня 2020 року щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, на підставі ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 на підставі ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 07 жовтня 2003 року по 30 червня 2009 року, з 09 липня 2010 року по 12 вересня 2019 року в AT "Полюс Красноярськ" (у 1999 р. - ЗАТ "Золотодобувна компанія "Полюс", у 2015 р. - AT "Золотодобувна компанія "Полюс"), з 01 липня 2009 року по 08 липня 2010 року, в ТОВ "Полюс Буд".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити (обчислити) і виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, на підставі ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 13 вересня 2019 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Реквізити сторін:

позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 );

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (46001, Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 14035769).

Повне судове рішення складено 26 травня 2020 року.

Головуючий суддя Баранюк А.З.

копія вірна

Суддя Баранюк А.З.