Рішення від 25.05.2020 по справі 480/2033/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2020 р. Справа № 480/2033/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2033/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумський області щодо припинення ОСОБА_1 нарахування та виплати пенсії за лютий 2019 року;

- зобов'язати відповідача сплатити ОСОБА_1 заборгованість за лютий 2019 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумський області подати звіт про виконання судового рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв'язку зі здійсненням антитерористичної операції на Сході України позивач змушена була виїхати до м. Суми, де на даний час проживає. З моменту її переміщення до Сумської області, отримання призначеної пенсії здійснювалось за місцем перебування, а саме в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області. Втім, у лютому 2019 р. виплата пенсії позивачу не здійснена, з підстав, що рішенням Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 15.02.2019, ухвалено призначити пенсію з місяця, у якому надійшла заява позивача про фактичне місце проживання.

Позивач не погоджується з такими діями Головного управління Пенсійного фонду України Сумської області, вважає їх протиправними, зазначаючи, що окреме рішення про припинення виплати пенсії не виносилося, повідомлення про припинення виплати територіальним органом пенсійного фонду їй не надсилалося. Позивач вважає, що припинення виплати пенсії було здійснено відповідачем поза процедурою, встановленою законом. Крім того, позивач вважає, що і підстав для позбавлення її пенсії у відповідача також не було, оскільки це є обмеженням її конституційних прав. Враховуючи зазначене, просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 06.04.2020 відкрито провадження у даній справі, розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідачем подано до суду відзив, відповідно до якого Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», вказує на те, що позивач 11.02.2020 подала до відповідача заяву про запит пенсійної справи із Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області у зв'язку із переїздом. Також позивач надала довідку про взяття її на облік як внутрішньо переміщеної особи. Рішенням Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 15.02.2019 (протокол №7) ухвалено призначити ОСОБА_1 пенсію з місяця, у якому надійшла заява позивача про фактичне місце проживання у м. Суми. Також відповідач у відзиві зазначив, що відповідно до п. 1 Постанови № 637 суми пенсій, які не виплачені за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є особою, переміщеною з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 09.11.2018 № 0000648100 (а.с.11).

Як пенсіонер за віком, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області.

Пенсія за лютий 2019 року позивачу була нарахована, але не виплачена, у зв'язку з тим, що рішенням Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 15.02.2019 (протокол № 7) ухвалено призначити пенсію з місяця, в якому надійшла заява позивача про фактичне місце проживання.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно до ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.

За приписами ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (надалі - Закон №1058-ІV) передбачено право громадян України на отримання пенсій та соціальних послуг.

Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення (ст. 4 Закону №1058-ІV).

Згідно частини 1 статті 47 Закону №1058-ІV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

З 22 листопада 2014 року набрав чинності Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20 жовтня 2014 року №1706-VII (далі - Закон №1706-VII), яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону №1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення (ч.2 ст. 4 Закону №1706-VII).

Як згідно ст. 4 Закону №1706-VII, так і згідно пункту 6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509 (далі - Порядок №509) факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених, зокрема, статтею 12 цього Закону.

Обґрунтовуючи свою позицію, відповідач, з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», вказує на те, що суми пенсії, які не виплачені за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та виплачується на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. А відтак, сума пенсії позивача за лютий 2019 року нарахована до виплати та обліковується у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області.

Суд зазначає, що ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 на яку посилається відповідач, не визначає права відповідача не виплачувати позивачу пенсію за лютий 2019 року, оскільки позивачем в січні 2019 року були вчинені всі дії, визначені вищезазначеним законом для отримання пенсії. Як зазначає відповідач, всі необхідні документи для призначення пенсії ОСОБА_1 , були ним отримані у лютому 2019 року, тобто відновлення виплати пенсії повинно було розпочатись з лютого 2019 року.

Відповідачем у відзиві на позовну заяву жодним чином не обґрунтовано у зв'язку з чим відновлення виплати пенсії ОСОБА_1 відбулося у березні 2019 р., а не в лютому 2019 р.

У зв'язку з викладеним, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Сумський області щодо припинення ОСОБА_1 нарахування та виплати пенсії за лютий 2019 року, у зв'язку з чим, підлягає задоволенню вимога про зобов'язання відповідача сплатити ОСОБА_1 заборгованість за лютий 2019 року.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області подати до суду у десятиденний строк з дня набрання рішенням суду законної сили, звіт про виконання судового рішення, слід зазначити наступне.

Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, вказаною статтею встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.

Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по вказаній адміністративній справі, оскільки судове рішення є обов'язковим до виконання, у тому числі, в примусовому порядку, а за невиконання рішення суду передбачена відповідальність.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 244 КАС України, суд вирішуючи питання про розподіл судових витрат зазначає, що судові витрати не стягуються з жодної сторони, оскільки позивач при подані позову була звільнена від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295, 371 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумський області щодо припинення ОСОБА_1 виплати пенсії за лютий 2019 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) нараховану пенсію за лютий 2019 року.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки визначені, зокрема, статтею 295 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя С.М. Глазько