26 травня 2020 рокум. ПолтаваСправа № 440/1306/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою (з урахуванням уточненої позовної заяви) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області /далі - відповідач/ про:
- визнання протиправними дій Головного управління Національної поліції в Полтавській області в частині незарахування ОСОБА_1 до вислуги років у поліції наявну на момент переходу на службу в Національну поліцію України вислугу років служби в органах Міністерства надзвичайних ситуацій України, органах та підрозділах цивільного захисту - 10 років 06 місяців 10 днів;
- зобов'язання зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років у поліції наявну на момент переходу на службу в Національну поліцію України вислугу років служби в органах Міністерства надзвичайних ситуацій України, органах та підрозділах цивільного захисту - 10 років 06 місяців 10 днів, з урахуванням якої загальний стаж станом на 27 лютого 2020 року становить 20 років 03 місяці 17 днів /а.с. 61-69/.
Позов обґрунтований тим, що з 07 листопада 2015 року позивач проходить службу в Національній поліції України. Позивачу не зараховано до стажу служби в поліції службу на посадах рядового та начальницького складу в МНС, органах та підрозділах цивільного захисту за період з 27 січня 2003 року по 07 серпня 2013 року. Позивач звернувся до ГУ НП в Полтавській області із рапортом про зарахування зазначеного періоду до стажу служби в поліції. Листом ГУ НП в Полтавській області №174/115/12/01/09-2020 від 11 лютого 2020 року повідомлено, що згідно з наказом ГУ НП в Полтавській області №8о/с від 18 січня 2016 року стаж служби в поліції для виплати надбавки за стаж служби в поліції та визначення тривалості додаткової відпустки станом на 08 листопада 2015 року становить 05 років 05 місяців 18 днів (зараховано період служби в органах внутрішніх справ та Національній поліції), та відсутні підстави для зарахування до вказаного стажу періоду його служби в МНС України, органах та підрозділах цивільного захисту. З діями Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо незарахування до стажу служби в поліції наявний на момент переходу на службу в Національну поліцію України стаж служби в органах Міністерства надзвичайних ситуацій України, органах та підрозділах цивільного захисту 10 років 06 місяців 10 днів позивач не погоджується, оскільки стаж в органах Міністерства надзвичайних ситуацій України, органах та підрозділах цивільного захисту підлягає зарахуванню до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, відповідно до положень частини другої та четвертої статті 78 Закону України "Про Національну поліцію", підпункту "б" частини першої статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ", постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" №393 від 17 липня 1992 року та Положення про порядок проходження служби рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №629 від 21 липня 2005 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30 березня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 76-78/ просив залишити позов без задоволення з тих підстав, що у період з 16 серпня 1999 року по 07 серпня 2013 року позивач проходив службу в органах МНС України, органах та підрозділах цивільного захисту, що підтверджується записами в його трудовій книжці та довідкою ГУ ДСНС України в Полтавській області №02-В-43/11 від 26 лютого 2020 року. Оскільки до переліку, наведеному у частині другій статті 78 Закону України "Про Національну поліцію", не включена служба в органах МНС України, органах та підрозділах цивільного захисту, у відповідача відсутні підстави для зарахування вказаного стажу до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. А відтак, наказ ГУ НП в Полтавській області №8о/с від 18 січня 2016 року у частині оголошення позивачу вислуги років в поліції винесений правомірно.
23 квітня 2020 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив /а.с.95-103/, в якій позивач зазначив, що згідно з Указом Президента України №47/2003 від 27 січня 2003 року передано Міністерству України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Державний департамент пожежної безпеки як урядовий орган державного управління, вивівши його зі складу Міністерства внутрішніх справ України, та підпорядкованні Департаменту органи управління, заклади, установи, і підрозділ, зокрема Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля, де з 16 серпня 1999 року по 16 червня 2004 року навчався позивач. Таким чином, інститут, в якому позивач проходив службу змінив підпорядкування, однак, незважаючи на це, позивач згідно з пунктом 5 Указу Президента України №47/2003 від 27 січня 2003 року продовжив проходження служби відповідно до Положення про порядок проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. Оскільки служба позивача в органах МНС України, органах та підрозділах цивільного захисту з 27 січня 2003 року по 07 серпня 2013 року має такий же правовий статус як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, така служба в органах МНС України, органах та підрозділах цивільного захисту має зараховуватися відповідачем до стажу служби в поліції відповідно до пункту 3 частини другої статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".
Правом на подання заперечень відповідач не скористався.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 1 частини шостої статті 12 та частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Відповідно до записів у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 14 червня 2004 року /а.с. 13-17, 91/, послужного списку Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_1 №М-180073 /а.с. 25-35, 83-90/, послужного списку Міністерства надзвичайних ситуацій України ОСОБА_1 №Ц-002618 /а.с.36-47/ та довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області №02 -В-43/11 від 26 лютого 2020 року /а.с. 92-93/ ОСОБА_1 у періоди:
- з 16 серпня 1999 року по 14 червня 2004 року проходив навчання як курсант в Черкаському інституті пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля МВС України;
- з 14 червня 2004 року по 20 липня 2004 року проходив службу на посаді інспектора групи пожежної профілактики 15-ї державної пожежної частини по охороні Холдингової компанії "АвтоКрАЗ" 1-го загону державної пожежної охорони (м. Кременчук) Головного управління МНС України в Полтавській області;
- з 20 липня 2004 року по 25 січня 2005 року проходив службу на посаді начальника караулу 13-ї самостійної пожежної частини 1-го загону державної пожежної охорони (м. Кременчук) Головного управління МНС України в Полтавській області;
- з 25 січня 2005 року по 15 квітня 2008 року проходив службу на посаді старшого інспектора відділу з організації служби та реагування на надзвичайні ситуації, застосування пожежної та спеціальної техніки Кременчуцького міського управління Головного управління МНС України в Полтавській області;
- з 15 квітня 2008 року по 07 липня 2009 року проходив службу на посаді помічника начальника штабу пожежогасіння (оперативного чергового) державної пожежної охорони м.Кременчук Головного управління МНС України в Полтавській області;
- з 07 липня 2009 року по 01 червня 2011 року проходив службу на посаді начальника чергової зміни оперативно-координаційного відділу при Кременчуцькому міському управлінні Головного управління МНС України в Полтавській області;
- з 01 червня 2011 року по 25 жовтня 2011 року проходив службу на посаді начальника чергової зміни оперативно-координаційного відділення Кременчуцького районного відділу Управління МНС України в Полтавській області;
- з 25 жовтня 2011 року по 27 квітня 2012 року проходив службу на посаді начальника 14-ї підпорядкованої державної пожежної частини м. Кременчук Управління МНС України в Полтавській області;
- з 27 квітня 2012 року по 31 травня 2012 року проходив службу на посаді начальника 14-ї підпорядкованої державної пожежної частини м. Кременчук Територіального управління МНС України у Полтавській області;
- з 31 травня 2012 року по 01 серпня 2012 року проходив службу на посаді начальника 21-ї самостійної державної пожежної частини м. Комсомольськ Територіального управління МНС України у Полтавській області;
- з 01 серпня 2012 року по 07 серпня 2013 року проходив службу на посаді начальника 23-ї державної пожежно-рятувальної частини Територіального управління МНС України у Полтавській області.
Наказом Територіального управління МНС України у Полтавській області №98ос від 07 серпня 2013 року звільнений із служби у запас (з постановкою на військовий облік) (з виключенням з кадрів МНС) за пунктом 99 підпунктом 4 (у зв'язку із скороченням штатів) Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту. Вислуга років станом на 07 серпня 2013 року в календарному обчисленні складає 13 років 11 місяців 23 дня.
З 01 листопада 2013 року по 06 листопада 2015 року проходив службу на посаді оперуповноваженого Відділу з оперативного обслуговування південно-західного регіону області УОТЗ Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області; з 07 листопада 2015 року по 08 грудня 2016 року - на посаді заступника начальника управління - начальника відділу управління (оперативно-технічних заходів) Головного управління Національної поліції в Полтавській області, а з 08 грудня 2016 року проходить службу на посаді заступника начальника управління - начальника 1-ого відділу управління оперативно-технічних заходів Головного управління Національної поліції в Полтавській області.
Наказом Головного управління Національної поліції в Полтавській області "По особовому складу" №8о/с дск від 18 січня 2016 року (витяг) /а.с.82/ відповідно до статті 78 розділу VIІ Закону України "Про Національну поліцію" оголошено стаж служби в поліції на встановлення надбавки за вислугу років станом на 08 листопада 2015 року майорові поліції ОСОБА_1 , заступникові начальника управління - начальникові відділу управління (оперативно-технічних заходів) Головного управління Національної поліції в Полтавській області - 05 років 05 місяців 18 днів.
За письмовим повідомленням Головного управління Національної поліції в Полтавській області /а.с. 78 / ОСОБА_1 має доступ до цього наказу та вказана у ньому інформація йому відома.
ОСОБА_1 звернувся до ГУ НП в Полтавській області із рапортом від 04 лютого 2020 року /а.с.48/ про зарахування до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, періоду служби на посадах рядового і начальницького складу в МНС, органах та підрозділах цивільного захисту за період з 27 березня 2003 року по 07 серпня 2013 року.
Листом Управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Полтавській області №174/115/12/01/09-2020 від 11 лютого 2020 року /а.с. 11/ повідомлено ОСОБА_1 , що згідно з наказом ГУ НП в Полтавській області №8о/с дск від 18 січня 2016 року відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" йому оголошено стаж служби в поліції для виплати надбавки за стаж служби в поліції та визначення тривалості додаткової відпустки станом на 08 листопада 2015 року - 05 років 05 місяців 18 днів. При цьому до стажу служби в поліції зараховано період служби в органах внутрішніх справ та Національній поліції. Ураховуючи викладене, відсутні правові підстави для зарахування до стажу служби в поліції для виплати надбавки за стаж служби в поліції та визначення тривалості додаткової відпустки час його служби в МНС України, органах та підрозділах цивільного захисту.
Не погодившись з діями відповідача щодо незарахування до вислуги років у поліції стажу служби в органах Міністерства надзвичайних ситуацій України, органах та підрозділах цивільного захисту, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" №580-VIII від 02 липня 2015 року /далі - Закон №580-VIII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин)/.
Відповідно до частини першої статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Згідно із частинами першою-четвертою статті 78 Закону №580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Отже, у частині другій статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" наведено виключний перелік посад (видів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції, і цей перелік не підлягає розширенню.
У вказаному переліку посад (видів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції, відсутня служба в Міністерстві надзвичайних ситуацій України, органах та підрозділах цивільного захисту.
Скасовуючи судові рішення попередніх інстанцій та приймаючи нове рішення про відмову у задоволенні позову, Верховний Суд у постанові від 31 березня 2020 року у справі №520/2067/19 зазначив, що при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи частини другої статті 78 Закону України "Про Національну поліцію", якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції. При цьому делегування частиною четвертою статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" Кабінету Міністрів України встановлення порядку обчислення вислуги років у поліції не надає останньому права визначати додаткові складові стажу служби в поліції, які не передбачені частиною другою статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".
З такого правового регулювання та правових висновків Верховного Суду слідує, що служба в Міністерстві надзвичайних ситуацій України, органах та підрозділах цивільного захисту не підлягає зарахуванню до стажу служби в поліції.
Посилання позивача на положення частини першої статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 09 квітня 1992 року №2262-XII /далі - Закон №2262-XII/ та Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" №393 від 17 липня 1992 року /далі - постанова № 393/ суд відхиляє з огляду на наступне.
Відповідно до преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 9 квітня 1992 року №2262-XII цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно з преамбулою постанови №393 ця постанова прийнята відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 9 квітня 1992 року №2262-XII.
За висновками Верховного Суду, викладеним у постанові від 31 березня 2020 року у справі №520/2067/19, положення постанови №393 не можуть бути застосовані при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку статті 78 Закону №580-VIII, оскільки постанова №393 прийнята на виконання Закону №2262-XII та може бути застосована для визначення вислуги років саме у випадку призначення пенсії за вислугу років. У свою чергу, при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи частини другої статті 78 Закону №580-VIII, якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції.
До того ж на дати звільнення позивача з органу МНС та переходу на службу в орган міліції в 2013 році пункт 1 постанови № 393 не передбачав, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" зараховується служба в органах і підрозділах цивільного захисту (на чому наполягає позивач у відповіді на відзив).
Крім того, суд зауважує, що дії відповідача, які оскаржує наразі позивач, знайшли своє відображення в акті індивідуальної дії - наказі №8 о/с дск від 18 січня 2016 року. Тобто саме наказ №8 о/с дск від 18 січня 2016 року створює для позивача наслідки щодо встановлення надбавки за вислугу років без врахування стажу служби в органі МНС. На момент вирішення цієї справи наказ №8 о/с дск від 18 січня 2016 року є чинним та про його наявність позивачу було відомо.
Враховуючи вищевикладене, підстави для задоволення позову відсутні.
У зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Пушкіна, буд. 83, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 40108630) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк