Справа № 501/2304/19
25 травня 2020 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укржилстрой плюс» до Відділу державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області про визнання протиправними та скасування постанов, -
встановив:
З Іллічівського міського суду Одеської області, на підставі ухвали Іллічівського міського суду Одеської області від 17.02.2020 року у справі № 501/2304/19, до Одеського окружного адміністративного суду за підсудністю надійшла адміністративна справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укржилстрой плюс» до Відділу державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області, в якому позивач просить визнати протиправними та скасувати постанови відповідача про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 10.06.2019 року № 01-07/36, № 01-07/3 та від 25.06.2019 року № 01-07/45, № 01-07/46.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 25 травня 2020 року адміністративну справу № 501/2304/19 прийнято до провадження.
Одержавши позовну заяву, суд з'ясував, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України, з таких підстав.
Так, по-перше, відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України, у позовній заяві зазначаються: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Згідно з ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Проте, позивачем не додано до позовної заяви докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а саме, що: з протоколів про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, складених 28.05.2019 р. та 14.06.2019 р. відносно Товариства, вбачається, що під час їх складання права та обов'язки, передбачені Законом та Порядком роз'яснено не було.
При цьому в позовній заяві не зазначено доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою.
По-друге, відповідно до п. 8 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються, зокрема: зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Проте, позивачем у позовній заяві не зазначено щодо наявності у нього або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
По-третє, згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч. 10 ст. 169 КАС України заяви, скарги, клопотання, визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою, скаргою, клопотанням суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду Державного бюджету України. Правила цієї частини не застосовуються до заяв про забезпечення доказів або позову.
Відповідно до ч. 1 та пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI (далі - ЗУ № 3674-VI), судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою складає - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018 року № 2629-VIII, з 1 січня 2019 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб на місяць у розмірі 1921,00 гривень.
Зі змісту оскаржуваних постанов вбачається, що позивачем висунуто вимогу майнового характеру на загальну суму 242046,00 грн. (34578,00грн.+86445,00грн.+34578,00грн.+86445,00грн.).
Відповідно, належна сума судового збору за цим позовом складає: 3630,69 грн. (242046,00грн.х0,015).
На підтвердження оплати судового збору за подання до адміністративного суду даного адміністративного позову позивачем до позову додано квитанцію № 21703296 від 16 липня 2019 року, відповідно до якого судовий збір сплачено у розмірі 1921,00 грн.
З наведеного вбачається, що за подання даної позовної заяви судовий збір позивачем сплачено у невідповідному розмірі.
Враховуючи та на підставі наведеного, виявлені недоліки позовної заяви повинні бути усунені позивачем шляхом подання до суду у кількості примірників (в т.ч. для відповідача):
- доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а саме, що: з протоколів про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, складених 28.05.2019 р. та 14.06.2019 р. відносно Товариства, вбачається, що під час їх складання права та обов'язки, передбачені Законом та Порядком роз'яснено не було, або письмового зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою, - у разі неможливості їх самостійного подання із зазначенням причин їх неподання;
- письмового зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
- документу про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі - 1709,69 грн. (3630,69 грн. - 1921,00 грн.).
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 243, 248, 256, 294 КАС України, суд -
ухвалив:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Укржилстрой плюс» до Відділу державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області про визнання протиправними та скасування постанов - залишити без руху.
Встановити позивачу 10-денний строк (з урахуванням строку дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)) для усунення недоліків позовної заяви з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвала окремо оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя М.Г. Цховребова