Ухвала від 26.05.2020 по справі 320/3540/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

26 травня 2020 року № 320/3540/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління ДСНС України у Київській області від 24.02.2020 №1;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 з 05.03.2019 перерахунок та виплачувати пенсію загальною сумою з розрахунку 88% від розміру грошового забезпечення (11319,00 грн.) на підставі довідки Головного управління ДСНС України у Київській області від 24.02.2020 №1.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.03.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Витребувано від сторін докази по справі.

18.05.2020 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву та клопотання про відкладення виконання ухали суду про витребування доказів, у якому відповідач просить суд відкласти витребування доказів на іншу дату.

Так, відповідач у вказаному клопотанні зазначив про неможливість надання витребуваних доказів у зв'язку із запровадженням на території України карантину через поширення коронавірусу COVID-19.

Відзив та клопотання про відкладення виконання ухвали про витребування доказів підписані представником Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області Шкарандою Романом Володимировичем, з приводу чого суд зазначає таке.

Згідно з частиною першою статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Частиною третьою статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.

Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника (частина четверта статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України).

Суд зауважує, що підпунктом 11 пункту 16-1 розділу ХV "Перехідні положення" Конституції України передбачено, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.

Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року.

Отже, суб'єкт владних повноважень має право на звернення до адміністративного суду в порядку самопредставництва або через представника, яким може бути виключно адвокат.

При цьому, самопредставництво органу державної влади/суб'єкта владних повноважень, згідно з положеннями статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту). Повноваження адвоката як представника, згідно зі статтею 59 КАС України, підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".

На підтвердження повноважень Шкаранди Романа Володимировича до вказаних документів додано копію довіреності від 02.01.2020 №7/101-01.

Водночас, враховуючи наведені вище норми, додана до вказаних документів копія довіреності не є належним документом на підтвердження повноважень Шкаранди Р.В. представляти в суді інтереси Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області ані в порядку самопредставництва суб'єкта владних повноважень, ані в якості залученого представника (адвоката).

Зокрема, до матеріалів позовної заяви не додано доказів того, що Шкаранда Р.В. уповноважений діяти від імені Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) в порядку самопредставництва суб'єкта владних повноважень, або того, що вказана особа є адвокатом.

У зв'язку з цим, суд вважає за необхідне витребувати від відповідача докази на підтвердження повноважень Шкаранди Р.В. як представника Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (копію наказу про прийняття на посаду; що посадової інструкції; копію положення тощо; або копію довіреності чи ордеру, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", у разі наявності у представника статусу адвоката).

При цьому, суд зауважує, що у випадку ненадання відповідачем таких документів підписані представником документи не будуть прийняті судом до уваги.

Щодо продовження встановленого строку для надання доказів по справі суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Суд звертає увагу на те, що в останньому абзаці резолютивної частини ухвали Київського окружного адміністративного суду від 29.04.2020 про відкриття провадження у цій справі було зазначено, що процесуальні строки, визначені цією ухвалою (у тому числі строк для подання відповідачем відзиву, а третьою особою - письмових пояснень), продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Отже, правові підстави для задоволення клопотання відповідача про продовження процесуальних строків для надання доказів у даному випадку відсутні, оскільки зазначені строки вже продовжені ухвалою суду на той період, про який вказує відповідач.

Керуючись статтями 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Витребувати від відповідача докази на підтвердження повноважень Шкаранди Р.В. як представника Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

2. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.

Суддя Дудін С.О.