справа №380/3848/20
про залишення заяви без руху
26 травня 2020 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кравців О.Р. одержав матеріали заяви ОСОБА_1 про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, -
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із заявою про невиконання примусового виконання рішення, у якій просив суд:
1. постанову про закінчення виконавчого провадження від 30.04.2020 скасувати, яка прийнята на недостовірних даних Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 11.03.2020 №813060811986;
2. прийняти нову постанову, яка забезпечує виконання рішення суду на виконавчий лист від 06.03.2020 №1.380.2019.005342.
Згідно з Витягом з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями заяву зареєстровано як адміністративну справу №380/3848/20 про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження та передано для розгляду головуючому судді Кравціву О.Р. 21.05.2020.
В обґрунтування цієї заяви ОСОБА_1 вказав, що на виконання постанови про примусове виконавче провадження ВП №61709888 на виконавчий лист від 06.03.2020 №1.380.2019.005342 Львівського окружного адміністративного суду, 07.05.2020 отримав постанову про закінчення виконавчого провадження від 30.04.2020 №В-8/03.1-26/61709888 (9270) та повідомив, що станом на 12.05.2020 (день отримання пенсії за травень 2020) ніякого підвищення до пенсії на 50% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 05.05.2018 за п. „г" ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за рішенням суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не отримав. З огляду на викладене постанова про виконавче провадження ВП №61709888 не виконана. Боржником на виконання рішення суду за розпорядженням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №813060811986 від 11.03.2020 щодо проведення підвищення до пенсії за рішенням суду стягувачу є дезінформація і не відповідає дійсності, чим в повному обсязі не виконано рішення суду.
Відповідно до ч. 8 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п'яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви, заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху, або отримання судом у порядку, визначеному частинами третьою - шостою цієї статті, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи.
Відповідно до вимог ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.ч. 1- 3 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Позовну заяву може бути подано до суду:
1) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів;
2) у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
Відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.
Частиною 1 ст. 168 КАС України визначено, що позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції, де вона реєструється та не пізніше наступного дня передається судді.
Отже до адміністративного суду як суду першої інстанції подаються позовні заяви. Звернення із заявою щодо дій/бездіяльності державного виконавця чинним законодавством України до адміністративних судів не передбачено.
Також позивачем у заяві не вказано хто є відповідачем у справі, тобто відповідного органу державної виконавчої служби.
Усуваючи вказаний недолік позивачу у контексті приписів п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України слід зазначити повне найменування відповідача, його місцезнаходження; поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти (якщо такі позивачу невідомі, вказати про це).
Також позивачу слід зазначити і відомості стосовно себе: реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України; номери засобів зв'язку, офіційної електронна адреса або адреси електронної пошти (якщо таких у позивача немає, вказати про це).
Суддя звертає увагу на те, що вказана справа відноситься до категорії термінових справ, а тому зазначення таких відомостей забезпечуватиме якомога швидке повідомлення учасників справи відповідно до ст. 268 КАС України.
Всупереч приписам п. 11 ч. 5 ст. 160 КАС України позивач не надав суду власного письмового підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Однак примірника позовної заяви з доданими до неї документами для відповідача не надано.
Також до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору (ч. 3 ст. 161, ч. 8 ст. 160 КАС України).
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011.
Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011 (в редакції Закону №2147-VIII від 03.10.2017) встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Так, згідно з пунктом 3 ч. 2 ст. 4 Закону №3674-VI ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 01.01.2020 встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2102,00 грн.
Вказаний позов є позовом немайнового характеру, а тому позивачу при зверненні до суду з позовом необхідно сплатити 840,80 грн., за платіжними реквізитами: отримувач: УКуЗалiз.р м.Льв./Залізничний/22030101; код отримувача (ЄДРПОУ): 38007594; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; номер рахунку: UA978999980313101206084013003; код класифікації доходів бюджету: 22030101; призначення платежу: *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Львівський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Слід зазначити, що відомості про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (http://adm.lv.court.gov.ua) в розділі «Судовий збір», а також автоматично розрахувати та сформувати квитанцію для сплати судового збору.
Належним документом про сплату судового збору є оригінал квитанції установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення та зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України.
Оскільки оригіналу документу про сплату судового збору до матеріалів заяви не надано, не надано документів, які підтверджують підстави для звільнення позивача від сплати судового збору, або відповідного клопотання про звільнення чи відстрочення сплати судового збору, вказане є недоліком в контексті КАС України.
За приписами ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначені ст. 287 КАС України.
Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України, позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Згідно ч. 1, 2 ст. 121 КАС України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними.
Оскаржувана у цій справі постанова ВП №61709888 винесена 30.04.2020, а з цим позовом до суду позивач звернувся лише 13.05.2020 (передано для відправлення до суду згідно з кодом ШКІ на поштовому конверті), тобто очевидно з пропуском десятиденного строку.
Позивач стверджує про те, що він дізнався про оскаржувану постанову 07.05.2020. Однак такі твердження не підтверджено жодними доказами.
З огляду на викладене, позивачем пропущено строк звернення до суду із цим позовом, клопотання про поновлення строків звернення до суду із цим позовом не надано.
Суддя пропонує позивачу надати клопотання про поновлення строків звернення до суду із обґрунтуванням пропуску причин пропуску строку звернення до суду із наданням підтверджуючих відповідні обставини доказів або доказ ознайомлення із вказаною постановою саме 07.05.2020 (наприклад поштовий конверт, у якому йому надійшла постанова з відбитком поштового штемпелю або з зазначених штрихкодовим ідентифікатором, який дасть змогу встановити відповідну дату).
Відповідно до ч. 4 цієї ж статті позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Суддя зазначає, що у випадку наявності у позивача додаткових доказів, які підтверджують його позицію, йому пропонується подати такі докази.
Вказане свідчить про наявність недоліків у позовній заяві, а відтак і підстав для її залишення без руху.
Згідно з вимогами частин 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З врахуванням того, що позивачем не виконано вимог ст. 160 КАС України, позовну заяву слід залишити без руху та надати строк позивачу для усунення вищевказаних недоліків.
Приймаючи рішення про залишення позову без руху суддя враховує, що ця категорія спорів (з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця) відноситься до термінових адміністративних справ та розглядається в порядку спрощеного провадження, в якому немає стадії підготовчого провадження. Тому суттєві недоліки позову позивачу слід усунути з врахуванням відповідних приписів якнайшвидше.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 241-243, 248, 293 КАС України, суддя, -
1. Заяву ОСОБА_1 про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження - залишити без руху для усунення недоліків.
2. Позивачу усунути недоліки позовної заяви у строк, що не перевищує десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до канцелярії суду чи надіслання на адресу суду (79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2):
- належним чином оформлену позовну заяву, з врахуванням приписів ст.ст. 160, 161, 287 КАС України, вказаних у мотивувальній частині ухвали суду (у тому числі зазначенням відповідача, відомостей стосовно учасників процесу);
- власне письмове підтвердження позивача про те, про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;
- усіх наявних у позивач доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів), з врахуванням приписів ст. 94 КАС України;
- оригіналу документа про сплату судового збору в сумі 840,80 грн. або клопотання про звільнення чи відстрочення сплати судового збору, з наданням підтверджуючих відповідні підстави доказів або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону;
- клопотання про поновлення строку звернення до суду із зазначенням поважності причин пропуску такого або докази ознайомлення із вказаною постановою саме 07.05.2020 (наприклад поштовий конверт, у якому йому надійшла постанова з відбитком поштового штемпелю або з зазначених штрихкодовим ідентифікатором, який дасть змогу встановити відповідну дату);
- примірника позовної заяви з усіма доданими до неї документами для відповідача;
3. Роз'яснити позивачу, що у випадку неусунення у встановлений строк недоліків, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачу.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання. Заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Кравців О.Р.