Ухвала від 26.05.2020 по справі 320/2810/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову в задоволенні клопотання про залучення

третіх осіб

26 травня 2020 року м. Київ № 320/2810/20

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження питання вступу прокурора в адміністративну справу

за позовом військової частини НОМЕР_1

до Віта-Поштової сільської ради Києво-Святошинського району Київської області

про визнання нечинним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась військова частина НОМЕР_1 із позовом до Віта-Поштової сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання нечинним та скасування пункту 3 рішення Віта-Поштової сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 30.06.2016 №8-98 (8 сесія 7 скликання) щодо надання дозволу військовій частині НОМЕР_1 на збір технічної документації по оформленню права постійного користування землею, площею 12,2044 га під розміщення військової частини, яка розташована в с. Віта-Поштова по вул. Боярській.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31.03.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від Міністерства оборони України до суду надійшло клопотання про залучення до участі у справі Міністерства оборони України та Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, яке мотивовано тим, що оскаржуваним рішенням порушено також законні права та інтереси Міністерства оборони України та Київського квартирно-експлуатаційного управління, оскільки земельна ділянка військового містечка № НОМЕР_2 АДРЕСА_1 загальною площею 31,7 га, яка знаходиться в користуванні військової частини НОМЕР_1 , перебуває на обліку Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України, а Міністерство оборони України як центральний орган виконавчої влади, може приймати рішення стосовно земель оборони в межах прав, наданих користувачу земельної ділянки.

Вирішуючи наявність підстав для вступу у справу Міністерства оборони України та Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, суд зазначає таке.

Згідно приписів статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку (частина друга).

У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі (частина четверта).

Отже, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у випадках, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.

Як убачається зі матеріалів адміністративної справи №320/2810/20, предметом оскарження є пункт 3 рішення Віта-Поштової сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 30.06.2016 №8-98 (8 сесія 7 скликання) щодо надання дозволу військовій частині НОМЕР_1 на збір технічної документації по оформленню права постійного користування землею, площею 12,2044 га під розміщення військової частини, яка розташована в с. Віта-Поштова по вул. Боярській, яким, на думку позивача у справі - військової частини НОМЕР_1 , площу зазначеної земельної ділянки фактично зменшено з 31,99 га на 12 га.

Правовий статус земель оборони визначено в статті 77 Земельного кодексу України, якою встановлено, зокрема, що землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України (частина перша).

Порядок використання земель оборони встановлюється законом (частина четверта).

Положеннями статті 2 Закону України «Про використання земель оборони» від 27.11.2003 №1345-IV визначено, що військовим частинам для виконання покладених на них функцій та завдань земельні ділянки надаються у постійне користування відповідно до вимог Земельного кодексу України.

Особливості надання земельних ділянок військовим частинам під військові та інші оборонні об'єкти визначаються Кабінетом Міністрів України.

Розміри земельних ділянок, необхідних для розміщення військових частин та проведення ними постійної діяльності, визначаються згідно із потребами на підставі затвердженої в установленому порядку проектно-технічної документації.

Військові частини зобов'язані використовувати надані їм земельні ділянки відповідно до вимог земельного і природоохоронного законодавства та з дотриманням вимог щодо забезпечення безпеки населення у процесі проведення ними постійної діяльності.

При проходженні на землях оборони ліній електропередачі і зв'язку та інших комунікацій умови їх використання визначаються договором між військовою частиною і відповідним підприємством, установою та організацією.

Власники або користувачі земельних ділянок, які межують із земельними ділянками, наданими військовим частинам, можуть вимагати встановлення земельних сервітутів відповідно до закону.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що у випадку надання військовим частинам земельних ділянок у постійне користування суб'єктами земельних відносин з однієї сторони виступає відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування до повноважень якого належить право передачі земельної ділянки у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, з іншої сторони - військова частина.

Відтак, враховуючи предмет спору у даній справі та суб'єктний склад учасників, які є належними сторонами у справі, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для залучення до участі у справі Міністерства оборони України та Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, оскільки рішення Віта-Поштової сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 30.06.2016 №8-98 не породжує для Міністерства оборони України та Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України будь-яких прав та обов'язків, як суб'єктів земельних відносин, що склалися між позивачем та відповідачем відносно земельної ділянки площею 12,2044 га під розміщення військової частини, яка розташована в с. Віта-Поштова по вул. Боярській.

Отже, враховуючи необґрунтованість клопотання Міністерства оборони України про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, та зважаючи на відсутність підстав для залучення Міністерства оборони України та Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні зазначеного клопотання Міністерства оборони України.

Керуючись статтею 49 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання Міністерства оборони України про залучення до участі у справі №320/2810/20 Міністерства оборони України та Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Колеснікова І.С.