Дата документу 13.05.2020
Справа № 334/2236/20
Провадження № 2-о/334/160/20
13 травня 2020 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя
у складі: головуючого - судді Ісакова Д.О.,
при секретарі Бараш Ю.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Запоріжжя в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дніпровський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про встановлення факту смерті, -
заявник звернулась до Ленінського районного суду м.Запоріжжя з заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у смт. Краснодон, місті Краснодон Луганської області, причина смерті «дифузний кардіосклероз».
В заяві зазначено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір'ю заявниці, що підтверджується свідоцтвом про народження та свідоцтвом про одруження
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла, цей факт підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 25 грудня 2019 року, виданим так званим «відділом актів цивільного стану Краснодонського горрайонного управління юстиції Міністерства юстиції луганської народної республіки», лікарським свідоцтвом про смерть № 45 від 20 грудня 2019 року.
Для отримання свідоцтва про смерть матері, заявниця звернулась до Дніпровського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), проте у видачі зазначеного документа їй було відмовлено через те, що свідоцтво про смерть видане незаконним органом на тимчасово окупованій території. Оскільки орган державної реєстрації актів цивільного стану не має можливості зареєструвати факт смерті ОСОБА_2 та видати свідоцтво про смерть, заявниця вимушена звернутись із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Встановити зазначений факт їй необхідно для належного проведення державної реєстрації смерті особи.
Заявник в судове засідання не з'явилась, надала заяву, в якій просить розгляд справи провести без її участі.
Представник заінтересованої особи: Дніпровський районного у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) в судове засідання не прибув, причини своєї неявки суду не повідомив.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, за відсутності всіх осіб, які беруть участь у справі, суд проводить розгляд цивільної справи без фіксування технічними засобами, за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані суду письмові докази, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню за таких підстав.
Зі змісту ст. 4 ЦПК України вбачається, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно ч.1 ст. 316 ЦПК України, заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Відповідно до п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин. При цьому слід мати на увазі, що встановлення з зазначених підстав факту смерті відрізняється від встановлення факту реєстрації смерті, яке полягає у з'ясуванні, насамперед, обставин не самої події смерті, а її реєстрації в органах реєстрації актів громадянського стану та від оголошення особи померлою.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір'ю заявниці, що підтверджується свідоцтвом про народження та свідоцтвом про одруження.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла, цей факт підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 25 грудня 2019 року, виданим так званим «відділом актів цивільного стану Краснодонського міськрайонного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки», лікарським свідоцтвом про смерть № 45 від 20 грудня 2019 року.
Для отримання свідоцтва про смерть матері, заявниця звернулась до Дніпровського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), проте у видачі зазначеного документа їй було відмовлено через те, що свідоцтво про смерть видане незаконним органом на тимчасово окупованій території. Оскільки орган державної реєстрації актів цивільного стану не має можливості зареєструвати факт смерті ОСОБА_2 та видати свідоцтво про смерть, заявниця вимушена звернутись із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» м. Севастополь є тимчасово окупованою територією. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Статтею 9 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Статтею 17 ч. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Оскільки заявниця ОСОБА_1 є громадянкою України, зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1 , її мати також була громадянкою України та перебувала на тимчасовій окупованій території України - в смт. Краснодон, м.Краснодон (Луганська область), де померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що було видано свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 25 грудня 2019 року, виданим так званим «відділом актів цивільного стану Краснодонського міськрайонного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки», лікарське свідоцтво про смерть № 45 від 20 грудня 2019 року, видане Краснодонською центральною міською багатопрофільною лікарнею ЛНР Міське поліклінічне відділення № 1 амбулаторія № 4, згідно з ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсним, відтак вказана обставина унеможливлює отримання дочкою померлої свідоцтва про смерть в органах державної реєстрації актів цивільного стану України, тому з метою захисту законних прав та інтересів громадянки України ОСОБА_1 необхідно встановити факт смерті її матері ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України - в смт. Краснодон, місті Краснодон, Луганської області.
Відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
На підставі ст. 18 ЦПК України рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформляють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 81, 258-265, 293-294, 315-319 ЦПК України, суд -
заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дніпровський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Краснодон, м.Краснодон, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 у смт. Краснодон, м.Краснодон (Луганська область).
Рішення допустити негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження. У такому випадку апеляційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Ісаков Д.О.