Справа № 560/2517/20
25 травня 2020 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Фелонюк Д.Л., розглянувши позовну заяву Довжоцької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області до Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання дій, бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Довжоцька сільська рада Кам'янець-Подільського району Хмельницької області звернулася в суд з позовом до Хмельницької обласної державної адміністрації, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Хмельницької обласної державної адміністрації по не підготовці висновку згідно з частиною 4 статті 7 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" №157-VIII від 05.02.2015, на відповідність Конституції та законам України, проектів рішень Довжоцької, Заліської, Зіньковецької, Кадиївської, Рихтівської сільських рад Кам'янець-Подільського району "Про добровільне об'єднання територіальних громад" поданих листом від 24.12.2019 №02-26-657;
- визнати протиправними дії Хмельницької обласної державної адміністрації по формуванню та направленню, листом від 11.02.2020 №57/38-13-802/2020, на затвердження Кабінету Міністрів України, проекту перспективного плану формування територій громад Хмельницької області, в частині віднесення Довжоцької, Зіньковецької, Рихтівської сільської ради Кам'янець-Подільського району до складу Кам'янець-Подільської територіальної громади із адміністративним центром у місті Кам'янець-Подільський, а Заліської та Кадиївської сільської ради Кам'янець-Подільського району до Оринінської територіальної громади із адміністративним центром в селі Оринін;
- зобов'язати Хмельницьку обласну державну адміністрацію вчинити дії відповідно до Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" №157-VII від 05.02.2015 та висновку від 20.03.2020 №270/2020-р на відповідність Конституції та законам України проектів рішень Довжоцької, Заліської, Зіньковецької, Кадиївської, Рихтівської сільських рад Кам'янець-Подільського району щодо внесення змін до перспективного плану формування територій громад Хмельницької області, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №475-р, шляхом доповнення переліку спроможних територіальних громад Хмельницької області Довжоцькою територіальною громадою у складі Довжоцької, Заліської, Зіньковецької, Кадиївської, Рихтівської територіальних громад.
Положеннями пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до пунктів 4, 5 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Позивач не зазначив яким чином порушені його права бездіяльністю Хмельницької обласної державної адміністрації по не підготовці висновку згідно з частиною 4 статті 7 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" №157-VIII від 05.02.2015, на відповідність Конституції та законам України, проектів рішень Заліської, Зіньковецької, Кадиївської, Рихтівської сільських рад Кам'янець-Подільського району "Про добровільне об'єднання територіальних громад" поданих листом від 24.12.2019 №02-26-657. Також не вказав, яким чином порушені права Довжоцької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області діями Хмельницької обласної державної адміністрації по формуванню та направленню, листом від 11.02.2020 №57/38-13-802/2020, на затвердження Кабінету Міністрів України, проекту перспективного плану формування територій громад Хмельницької області, в частині віднесення Зіньковецької, Рихтівської сільської ради Кам'янець-Подільського району до складу Кам'янець-Подільської територіальної громади із адміністративним центром у місті Кам'янець-Подільський, а Заліської та Кадиївської сільської ради Кам'янець-Подільського району до Оринінської територіальної громади із адміністративним центром в селі Оринін.
В реквізитах позовної заяви зазначено Кабінет Міністрів України, Міністерство розвитку громад та територій України, Зіньковецьку сільську раду, Кадиєвецьку сільську раду, Заліську сільську раду та Рихтівську сільську раду в якості третіх осіб.
Згідно з частиною 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
Зі змісту вказаних норм слідує, що треті особи можуть бути залучені за клопотанням у випадку, якщо судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не є стороною у справі.
Позивач зазначеного клопотання не подав та не вказав і не конкретизував, яким чином та на які права, інтереси або обов'язки Кабінету Міністрів України, Міністерства розвитку громад та територій України, Зіньковецької сільської ради, Кадиєвецької сільської ради, Заліської сільської ради та Рихтівської сільської ради може вплинути рішення у цій адміністративній справі. Також не зазначив в якості яких третіх осіб (на стороні позивача або відповідача) вказані особи можуть вступити у справу.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Разом з цим, постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 на усій території України з 12.03.2020 до 03.04.2020 встановлено карантин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2020 №215 назву і текст вказаної постанови викладено в новій редакції, зокрема, "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 №239 внесено зміни до постанови від 11.03.2020 №211, якими продовжений період карантину до 24.04.2020.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 №291 внесено зміни до постанови від 11.03.2020 №211 та продовжено карантин в Україні до 11.05.2020.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.05.2020 №343 внесено зміни до постанови від 11.03.2020 №211 та продовжено карантин в Україні до 22.05.2020.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 №392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів" установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 22 травня 2020 р. до 22 червня 2020 р. на території, зокрема, Хмельницької області із урахуванням епідемічної ситуації в регіоні карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. N 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".
При цьому, 02 квітня 2020 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", яким розділ VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України доповнено пунктом 3 такого змісту:
"3. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)".
За таких обставин адміністративний позов належить залишити без руху. Перелічені недоліки можуть бути усунені позивачем шляхом подання до суду:
- позовної заяви та її копій відповідно до кількості учасників справи із зазначення обґрунтування порушених прав позивача бездіяльністю та діями Хмельницької обласної державної адміністрації;
- обґрунтування підстав залучення третіх осіб та визначенням на стороні позивача або відповідача вони можуть бути залучені до участі в справі.
Керуючись статтями 169, 248, пунктом 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву Довжоцької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), але не менше, ніж 10 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддяД.Л. Фелонюк