Ухвала від 22.05.2020 по справі 540/1110/20

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

22 травня 2020 р. м. ХерсонСправа № 540/1110/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді: Морської Г.М. , розглянувши у письмовому провадженні клопотання позивача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 07.02.2020 р. №Ф-1960-50,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач), через свого представника, звернувся до суду із позовом Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати вимогу відповідача про сплату боргу (недоїмки) ОСОБА_1 від 07.02.2020 р. №Ф-1960-50 на суму 29293,44 грн.;

- зобов'язати відповідача вилучити із інформаційної системи органу доходів і зборів, а саме з інтегрованої картки платника ОСОБА_1 відомості щодо заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску за період з 1996 року по 07.02.2020 року;

- стягнути з відповідача на користь позивача кошти в сумі 58586,00 грн. на відшкодування моральної шкоди, заподіяної протиправним рішенням відповідача.

Ухвалою від 04.05.2020р. відкрите спрощене провадження у справі без виклику сторін.

Від позивача надійшло клопотання про витребування Реєстраційної справи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 , яка знаходиться у відділі реєстрації Новокаховської міської ради.

Розглянувши дане клопотання, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1-4 ст. 79 КАС України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї. У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу. Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Клопотання позивача вмотивоване наступним: «…Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», реєстраційна справа може бути надана на запит суду, у зв'язку із чим, самостійно Гладарев ОСОБА_2 або адвокат її отримати та надати суду не може…».

Суд вважає, що позивач безпідставно не вжив заходів для отримання доказу, який бажає надати суду, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 4 ч. 2 та ч. 6 ст. 11 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, надаються у вигляді: 4) документів у паперовій та електронній формі, що містяться в реєстраційній справі. Порядок надання відомостей з Єдиного державного реєстру, перелік додаткових відомостей, до яких надається безоплатний доступ через портал електронних сервісів, форма та зміст виписки, витягу визначаються Міністерством юстиції України в Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру.

Міністерство юстиції України 10.06.2016р. прийняло наказ № 1657/5 «Про затвердження Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10 червня 2016 р. за N 839/28969) - далі Порядок.

Розділом III Порядку врегульовано надання документів, що містяться в реєстраційній справі, у паперовій формі.

Зокрема Розділом III Порядку визначено, що документи, що містяться в реєстраційній справі, у паперовій формі надаються за запитом про надання документів, що містяться в реєстраційній справі відповідної юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної, фізичної особи - підприємця (додаток 3) заявника, шляхом звернення до центру надання адміністративних послуг, утвореного при суб'єкті державної реєстрації, що відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" уповноважений зберігати реєстраційні справи у паперовій формі… (п. 1 розділу ІІІ Порядку).

Державний реєстратор, уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації або уповноважена особа центру надання адміністративних послуг за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру формує та роздруковує запит, на якому заявник проставляє власний підпис за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у ньому. Після проставляння підпису на запиті державний реєстратор, уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації або уповноважена особа центру надання адміністративних послуг реєструє запит в Єдиному державному реєстрі з присвоєнням йому за допомогою програмних засобів вхідного номера, що є відповідним кодом доступу та фіксацією дати й часу його реєстрації (п. 2 розділу ІІІ Порядку).

Під час прийняття запиту державний реєстратор, уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації або уповноважена особа центру надання адміністративних послуг встановлюють особу заявника за документом, що посвідчує таку особу, передбаченим Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус". У разі коли заявником є іноземець, документом, що посвідчує особу такого заявника, є національний, дипломатичний чи службовий паспорт іноземця або інший документ, що посвідчує особу іноземця. У разі подання запиту уповноваженою на те особою державний реєстратор, уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації або уповноважена особа центру надання адміністративних послуг перевіряють обсяг повноважень такої особи за документом, що підтверджує її повноваження діяти від імені іншої особи. Обсяг повноважень особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи, перевіряється на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру (п. 3 розділу ІІІ Порядку).

Під час прийняття запиту державний реєстратор, уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації або уповноважена особа центру надання адміністративних послуг інформує заявника про те, що персональні дані заявника використовуються відповідно до закону та виключно для цілей ведення Єдиного державного реєстру (п. 4 розділу ІІІ Порядку).

Моментом прийняття запиту вважається дата і час його реєстрації у Єдиному державному реєстрі (п. 6 розділу ІІІ Порядку).

У запиті щодо надання документів, що містяться в реєстраційній справі, зазначаються критерії пошуку, передбачені пунктом 7 розділу II цього Порядку. Кількість документів, щодо яких подається запит, не обмежується (п. 7 розділу ІІІ Порядку).

За результатом розгляду запиту щодо надання документів, що містяться в реєстраційній справі, державний реєстратор виготовляє копії таких документів для надання їх заявнику. У разі якщо документи, що містяться в реєстраційній справі, містять відомості про реєстраційні номери облікових карток платників податків та/або паспортні дані фізичних осіб, що відповідно до вимог законодавства не можуть бути надані заявнику, державний реєстратор забезпечує виготовлення копій відповідних документів без відображення відомостей про реєстраційні номери облікових карток платників податків та/або паспортних даних фізичних осіб (п. 9 розділу ІІІ Порядку).

Копії документів, що містяться в реєстраційній справі, державним реєстратором, уповноваженою особою суб'єкта державної реєстрації або уповноваженою особою центру надання адміністративних послуг надаються заявникові з обов'язковим встановленням особи такого заявника та перевіркою обсягу його повноважень відповідно до пункту 3 цього розділу. Про отримання копій документів, що містяться в реєстраційній справі, заявник робить відмітку на відповідному запиті з проставлянням власного підпису та дати отримання (п. 10 розділу ІІІ Порядку).

Із наведених правових норм слідує, що позивач та його представник не обмежені у праві на отримання будь-яких документів або інформації щодо реєстраційної справи самого позивача.

Разом із тим, позивач не надав суду доказів звернення за такою інформацією або доказів відмови йому державним реєстратором у наданні відповідних документів.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що позивач не виконав вимоги ст. 80 КАС України щодо зазначення у клопотанні про витребування доказів заходів, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно та надання доказів вжиття таких заходів, та (або) причин неможливості самостійного отримання цього доказу.

За таких обставин суд відмовляє у задоволенні клопотання позивача про витребування доказів.

Керуючись ст. 243, 248 КАС України,

ухвалив:

Відмовити позивачу у задоволенні клопотання позивача про витребування доказів.

Ухвала окремому оскарженню не підлягає, набирає законної сили після її підписання.

Суддя Г.М. Морська