Рішення від 20.05.2020 по справі 560/1341/20

Копія

Справа № 560/1341/20

РІШЕННЯ

іменем України

20 травня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, в якому просить суд:

- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації повторно розглянути клопотання з додатками управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради від 20.01.2020;

- надати дозвіл на перереєстрацію автомобіля марки ЗАЗ 110308-44, 2010 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 , з покійної ОСОБА_2 на ОСОБА_1 , зі сплатою залишкової вартості автомобіля.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно рішення Головного управління праці та соціального захисту населення Хмельницької облдержадміністрації від 10.01.2011 матір позивача ОСОБА_2 , як інвалід війни 1-ї групи довічно, підлягала пільговому забезпеченню автомобілем марки Славута ЗАЗ-110308-44 (модифікація М) безкоштовно та правом передачі користування гр. ОСОБА_3 11.01.2011 ОСОБА_2 згідно пункту 29 «Порядку забезпечення інвалідів автомобілями», затвердженого постановою КМУ від 19.07.2006 №999, була забезпечена вказаним автомобілем, що підтверджується списком №3404 по видачі легкових автомобілів інвалідам області. На даний час автомобіль не перереєстровано на іншу особу. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла. Після смерті матері позивач з 18 квітня 2019 року по січень 2020 року включно перебувала на обліку в Хмельницькому міському центрі зайнятості, як безробітна особа, у пошуках роботи. Згідно цієї довідки сукупний дохід позивача за вказаний період (10 місяців) становив 5611,96 грн., тобто 561,00 грн. на місяць. Інших доходів за цей період позивач не мав. У грудні 2019 року позивач отримала з управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради лист від 13.12.2019 № 10324 у якому повідомлено позивача про необхідність звернення в управління праці для вирішення питання щодо подальшої долі вищезазначеного автомобіля. 24.01.2020 управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради позивач вперше звернулася із клопотанням від 20.01.2020 та необхідним пакетом документів до відповідача щодо переоформлення автомобіля марки ЗАЗ 110308-44, 2010 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 , у власність позивача, як члена сім'ї (донька) ОСОБА_2 . Згідно листа відповідача від 05.02.2020 №04.03-794 позивача повідомлено, що оскільки ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а пакет документів щодо переоформлення автомобіля надійшов до Департаменту 24.01.2020, то пропущено шестимісячний термін для подачі таких документів і немає підстав для переоформлення вищезазначеного автомобіля.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.03.2020 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 26.03.2020. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи. Просив суд в задоволенні позову відмовити, вказавши, що позивачем, в порушення вимог пункту 16 Порядку забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 року за № 999, протягом шести місяців з дня смерті особи з інвалідністю не сплачено до державного бюджету вартість автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.

ОСОБА_2 , яка є матір'ю позивача, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 05.01.1961 забезпечено автомобілем, як особу з інвалідністю І групи війни.

Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 за ОСОБА_2 зареєстровано легковий автомобіль Комбі-В марки ЗАЗ, модель 110308 - 44, номер шасі НОМЕР_1 , 2010 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_5 . Відповідно до особливих відміток у цьому свідоцтві, встановлено заборону відчуження вказаного транспортного засобу.

ОСОБА_2 померла, про що 01.04.2019 року складено відповідний запис № 746, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 , виданого Хмельницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області 01.04.2019.

14.01.2020 позивач через Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради звернулась до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації із заявою про надання дозволу на переоформлення транспортного засобу, яким була забезпечена померла особа з інвалідністю ОСОБА_2 на доньку - ОСОБА_1 , як члена сім'ї померлого.

ІНФОРМАЦІЯ_4 праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради направило до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації документи ОСОБА_1 , та просило надати дозвіл на переоформлення автомобіля ЗАЗ 110308 - 44, 2010 року випуску, отриманого через органи соціального захисту населення, який був у користуванні особи з інвалідністю І групи внаслідок війни, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на доньку - ОСОБА_1 .

Листом Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації від 05.02.2020 за № 04.03-794 позивачу, з посиланням на норми пункту 16 Порядку забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 року за № 999, відмовлено в отриманні дозволу для перереєстрації автомобіля марки ЗАЗ, модель 110308 - 44, номер шасі НОМЕР_1 , 2010 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_5 , оскільки ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а пакет документів щодо переоформлення автомобіля надійшов до Департаменту 24.01.2020, тому Департамент немає підстав для переоформлення вищезазначеного автомобіля.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Суд, у відповідності до статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про те, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин та зазначає зміст норм права відповідно до них.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в України" держава гарантує розробку, виробництво технічних та інших засобів реабілітації та закупівлю спеціального автотранспорту, виробів медичного призначення та забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів для соціальної адаптації, полегшення умов праці і побуту, спілкування інвалідів, дітей-інвалідів, поширює інформацію про таку продукцію.

Частиною 9 статті 26 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в України" встановлено, що перелік технічних та інших засобів реабілітації, порядок забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно частини 2 статті 38 закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів його сім'ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Технічні та інші засоби реабілітації можуть бути залишені у власності членів сім'ї померлого інваліда, дитини-інваліда в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Механізм забезпечення легковими автомобілями інвалідів, зокрема дітей-інвалідів, які мають право на їх отримання безоплатно або на пільгових умовах, є громадянами України і місце проживання яких зареєстровано в Україні в установленому законодавством порядку врегульовано Порядком забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 року за № 999 (далі - Порядок).

Відповідно до абзаців 2-11 Порядку автомобіль, строк експлуатації якого від 5 до 10 років, залишається безоплатно члену сім'ї, який на час смерті інваліда був зареєстрований за місцем реєстрації інваліда і середньомісячний сукупний дохід сім'ї якого за шість місяців, що передують дню смерті інваліда, не перевищує прожиткового мінімуму для сім'ї. Середньомісячний сукупний дохід визначається відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої Мінсоцполітики.

Автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років (крім випадку, зазначеного в абзаці другому цього пункту), після смерті інваліда залишається у користуванні його сім'ї, якщо в ній є інвалід, який:

мав підстави для забезпечення автомобілем на час смерті інваліда або протягом не більше 6 місяців з дня його смерті;

був зареєстрований на час смерті інваліда за місцем його реєстрації;

не має іншого автомобіля, у тому числі отриманого через головне управління соціального захисту або управління виконавчої дирекції.

Перереєстрація автомобіля на ім'я інваліда з числа членів сім'ї, законного представника недієздатного інваліда, дитини-інваліда проводиться підрозділом МВС протягом 10 діб з моменту визначення особи, що буде експлуатувати автомобіль на законних підставах, шляхом видачі письмової довідки, форма якої затверджується Мінсоцполітики. До визначення такої особи автомобіль перебуває на зберіганні у членів сім'ї померлого інваліда, а у разі їх відсутності повертається головному управлінню соціального захисту або управлінню виконавчої дирекції. Довідка видається інваліду, законному представнику недієздатного інваліда, дитини-інваліда головним управлінням соціального захисту, в якому інвалід перебував на обліку, а інваліду внаслідок трудового каліцтва - відповідним управлінням виконавчої дирекції.

Член сім'ї померлого інваліда, який є також інвалідом, має право повторно стати на облік, але не раніше закінчення строку експлуатації автомобіля, отриманого за життя інвалідом чи законним представником недієздатного інваліда, дитини-інваліда.

Іншому члену сім'ї померлого інваліда, який зареєстрований за місцем реєстрації інваліда, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним протягом шести місяців з дня смерті інваліда до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Казначейства, а членом сім'ї померлого інваліда внаслідок трудового каліцтва - на рахунки відповідних управлінь виконавчої дирекції вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля та суми, сплаченої за нього інвалідом.

Розрахункова сума для викупу автомобіля визначається головним управлінням соціального захисту або управлінням виконавчої дирекції з урахуванням зносу автомобіля 0,84 відсотка за кожний повний місяць або 10 відсотків за кожний повний рік. Під час розрахунку неповний місяць користування автомобілем (незалежно від кількості днів) зараховується як повний місяць. За результатами розрахунку складається довідка-рахунок за формою, що затверджується Мінсоцполітики.

В іншому разі автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, повертається (вилучається) головному, районному управлінню соціального захисту або управлінню виконавчої дирекції у повному комплекті.

Аналіз вищезазначених норм, як у редакції, чинній на момент смерті особи з інвалідністю, так і на час звернення позивача до відповідача, дає підстави для висновку про те, що члену сім'ї померлої особи з інвалідністю, який зареєстрований за місцем реєстрації особи з інвалідністю, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним коштів протягом шести місяців з дня смерті особи з інвалідністю до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах казначейства.

На дотримання строків викупу автомобіля після смерті особи з інвалідністю звертає увагу Верховний Суд у постанові від 25 лютого 2019 року у справі № 61-21864 св 18 та постанові від 12 березня 2019 року у справі № 645/3998/16-а.

Доказів того, що ОСОБА_1 протягом шести місяців з дня смерті особи з інвалідністю ( ОСОБА_2 ) зверталась до органів соціального захисту із заявою про викуп автомобіля марки ЗАЗ, модель 110308 - 44, номер шасі НОМЕР_1 , 2010 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_5 , яким була забезпечена її матір та сплати його вартості, матеріали справи не містять та позивачем надано не було.

Таким чином, суд вважає, що позивачем пропущено строк сплати вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля та суми, сплаченої за нього особою з інвалідністю, оскільки особа з інвалідністю (мати позивача - ОСОБА_2 ), яка була забезпечена автомобілем померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перереєстрацію автомобіля 20.01.2020, тобто після спливу більше ніж шість місяців з моменту смерті ОСОБА_2 .

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачем не виконано вимог щодо сплати розрахункової суми вартості автомобіля до державного бюджету впродовж шести місяців з дня смерті особи з інвалідністю, в зв'язку з чим, відповідачем правомірно відмовлено ОСОБА_1 в отриманні дозволу для перереєстрації легкового автомобіля марки ЗАЗ, модель 110308 - 44, номер шасі НОМЕР_1 , 2010 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_5 .

Так, право членів сім'ї померлої особи з інвалідністю, який безоплатно забезпечений автомобілем на отримання такого автомобіля у власність відповідно до Порядку № 999, встановлене законом. Юридична необізнаність у строках реалізації такого права не перериває перебіг вказаного строку. Більше того, Порядком № 999 не передбачено можливості продовження шестимісячного строку, встановленого для викупу автомобіля, або визнання поважними причин його пропуску, навіть за умови наявності відповідних поважних причин.

Суд вважає необґрунтованими доводи позивача стосовно поважності причин пропуску строку для сплати залишкової вартості транспортного засобу з підстав того, що її середньомісячний сукупний дохід за шість місяців, що передували смерті ОСОБА_2 складався лише із допомоги по догляду за хворою матір'ю (інвалід 1-ї групи) та становив менше 300,00 гривень на місяць і не перевищував прожиткового мінімуму для сім'ї, та після смерті матері тривалий час не могла знайти роботу аби мати достатній заробіток, зважаючи на наступне.

Позивачем на підтвердження свого скрутного матеріального становища надано до суду довідку Хмельницького міського центру зайнятості № 76 від 18.02.2020, згідно якої дохід позивача в період з 18.04.2019 по 31.01.2020 становить 5611,00 грн.

Суд дослідивши надану позивачем довідку № 76 від 18.02.2020 зазначає, що остання не може бути взята судом до уваги, оскільки містить лише відомості про розмір виплачених позивачеві коштів під час перебування ним на обліку у Хмельницькому міському центрі зайнятості. Жодних відомостей про те, що позивач не має будь-яких інших доходів у вказаному документі не зазначено.

Надана позивачем довідка не може свідчити про те, що позивач не має інших джерел для існування та забезпечення своїх потреб - зокрема для сплати залишкової вартості транспортного засобу (вклади, нерухоме та рухоме майно з якого отримується дохід, компенсації, сукупний дохід родини, тощо). Позивачем не надано й документів на підтвердження того, що вона має статус малозабезпеченої особи, дохід якої є нижчим від прожиткового мінімуму, що могло б беззаперечно свідчити про його скрутне матеріальне становище.

За змістом частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на наведене, суд прийшов до висновку, що приймаючи оскаржуване рішення, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до переконання, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, а відтак в задоволенні даного позову слід відмовити.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у зв'язку із відмовою у задоволенні позову не підлягають відшкодуванню.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_7 )

Відповідач:Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації (вул. Володимирська, 109, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 25921623)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький

"Згідно з оригіналом"

Суддя І.І. Тарновецький