22 травня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/1003/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення від 24.03.2020 року №3, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивачка звернулася в суд із цим позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (надалі - відповідач, пенсійний орган, Головне управління), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 3 від 24.03.2020 р.;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачки за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-XII (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), обчисленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", виходячи з розрахунку 90% щомісячної (чинної) заробітної плати без обмежень її максимального розміру, відповідно до довідки Офісу Генерального прокурора від 05.03.2020 р. № 21-296зп;
- допустити рішення суду до негайного виконання.
В обґрунтування заявлених вимог позивачка зазначає, що вона є пенсіонеркою та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-XII (в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 р.) у розмірі 90% від суми усіх складових заробітної плати. У зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 року, а також з урахуванням того, що рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 визнані такими, що не відповідають Конституції України положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України позивачка звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку її пенсії за вислугу років на підставі довідки Офісу Генерального прокурора №21-296зп від 05.03.2020 р. та в порядку, визначеному законом, чинним на час призначення пенсії, в розмірі 90% місячної заробітної плати без обмеження його максимального розміру. Проте, відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії. Вважаючи відмову протиправною, позивачка звернулася до суду з даним позовом.
За змістом відзиву, відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають виходячи з такого. 20.03.2020 позивачка звернулася до Головного управління із заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру". До заяви про перерахунок пенсії надала довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 05.03.2020 № 21-296 зп відповідно до Додатку 1, визначеному листом Офісу Генерального прокурора України від 18.02.2020 № 21-698 вих.-20 погодженого з Міністерством соціальної політики України. В зазначеній довідці розмір заробітної плати (грошового забезпечення) визначено за нормами чинними на 06.09.2017 відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 657.
Відповідно до ч. 20 ст. 86 ЗУ "Про прокуратуру" (первинна редакція) згідно із рішенням Другого сенату Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки. Слід зазначити, що ця сама норма в редакції, яка застосовується з 13.12.2019, визначає лише умову проведення перерахунку пенсії, а саме: підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок, проте механізм такого перерахунку не встановлює.
Листом Генерального прокурора України визначено, що перерахунок пенсії проводиться у разі прийняття нормативно - правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.
11.12.2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1155 "Про умови оплати праці прокурорів" (набрала чинності 16.01.2020), пунктом 7 якої встановлено, що зміна посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про прокуратуру". Отже, враховуючи постанову КМУ № 1155 та лист Генерального прокурора України, відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачці на підставі довідки зі складовими визначеними відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 657 (до набрання чинності рішенням Конституційного Суду України).
Також вважає, що права на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до ЗУ "Про прокуратуру", згідно з довідкою про заробітну плату № 21-296 зп від 05.03.2020 (розмір заробітної плати визначено за нормами чинними на 06.09.2017) позивач не має, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019, які є підставою для перерахунків пенсії за вислугу років.
На думку Головного управління, відмовляючи позивачці у здійсненні перерахунку її пенсії, відповідачем не допущено протиправних дій або бездіяльності, тому оскаржуване рішення вважає законним та обґрунтованим, а позов безпідставним.
Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за правилами ч. 1 ст. 263 КАС України.
Дослідивши письмові докази по справі, заяви по суті, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог з огляду на такі обставини справи.
Судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонеркою органів прокуратури та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про прокуратуру" (призначену з 03.07.1994 р.), з 01.09.2018 року перебуває на обліку в Каховському відділі обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління ПФУ в Херсонській області.
05.03.2020 р. Офісом Генерального прокурора видана довідка № 21-296 зп на ім'я позивачки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховуються для перерахунку пенсій, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-(ІІ)/2019 та постанови КМУ від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".
20.03.2020 р. позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 ЗУ "Про прокуратуру".
Рішенням № 3 від 24.03.2020 р. у перерахунку пенсії позивачці відмовлено. До таких висновків пенсійний орган дійшов спираючись на той факт, що довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) містить показники за нормами чинними на 06.09.2017 року відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 657, виходячи з чого не можуть бути застосовані для перерахунку пенсії.
Позивачка вважає відмову протиправною та такою, що порушує її право на гідне пенсійне забезпечення, у зв'язку із чим звернулася до суду із цим позовом.
Вирішуючи даний спір по суті, суд керувався такими нормативно-правовими актами.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України визначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15.07.2015 року встановлювалися Законом України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII (надалі - Закон-1789).
Статтею 50-1 Закону-1789 (у редакції, на час призначення пенсії позивачці) передбачалось, що працівники прокуратури, яким присвоєно класні чини, із стажем роботи в органах прокуратури 20 років і більше мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років. Питання щодо перерахунку пенсій у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці, врегульовано не було.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" від 12.07.2001 р. № 2663-ІІІ, до статті 50-1 внесені зміни, якими встановлювалось наступне (серед іншого):
Прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
15.07.2015 р. набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. № 1697-VII (надалі Закон-1697), який визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України.
Відповідно до п.п. 1 п. 3 розділу ХІІ Закону № 1697-VII з набранням чинності цим Законом визнано таким, що втратив чинність, Закон № 1789-ХІІ, крім … частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1 …
Норми щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону-1798, містилися у частинах 13, 18 статті 50-1 цього Закону, отже з набранням чинності Законом-1697 ці положення статті 50-1 втратили чинність.
Щодо правового регулювання перерахунку пенсії за Законом-1697, слід зазначити, що згідно ч. 13 ст. 86 цього Закону пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Згідно з ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII (в редакції Закону України від 24 грудня 2014 року № 76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Конституційний Суд України своїм рішенням від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
У своєму рішенні від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
Виходячи з того, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, у позивача з 13.12.2019 р. настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру його пенсії, а відтак і право на перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, відповідно до положень ч. 20 ст. 86 (у первинній редакції) Закону України "Про прокуратуру".
Позиція відповідача з приводу того, що у зв'язку із прийняттям 11.12.2019 року Кабінетом Міністрів України постанови № 1155 "Про умови оплати праці прокурорів", яка набрала чинності 16.01.2020 р., пунктом 7 якої встановлено, що зміна посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про прокуратуру", тому відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі довідок виданих відповідно до постанови КМУ № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", є помилковою, оскільки постанова КМУ № 1155 не застосовується до цих спірних правовідносин виходячи з такого.
Пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України № 1155 "Про умови оплати праці прокурорів" встановлено, що для прокурорів, умови оплати праці яких затверджені цією постановою, не застосовуються умови оплати праці працівників органів прокуратури, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 р. № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури".
Виходячи з того, що довідку позивачці видано відповідно до постанови КМУ № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", якою внесено зміни до постанови КМУ від 31 травня 2012 р. № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", тому постанова КМУ № 1155 не підлягає застосуванню у даному випадку.
З аналізу викладеного, суд дійшов до висновку, що оскаржуване рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії позивачці є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Із урахуванням положень ч. 20 ст. 86 Закону-1697, у редакції, яка підлягає застосуванню відповідно до рішення КСУ № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019, відповідач має здійснити перерахунок пенсії позивачці з 01.01.2020 року, тобто з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому прийнято вищезгадане рішення КСУ.
Крім того, оскільки підстави для перерахунку пенсії позивачки виникли на підставі ч. 20 ст. 86 Закону-1697, то і перерахунок має бути здійснений відповідно до вимог вказаної норми.
Вимога позивачки з приводу виплати без обмеження максимального розміру пенсії є вимогою на майбутнє, оскільки на даний час перерахунок не здійснений, а відтак і дій по обмеженню таких виплат чи інших цифрових розрахунків не вчинено, тому у даному спорі така вимога не може бути предметом розгляду, оскільки метою судочинства є захист саме порушених прав особи.
Щодо негайного виконання суд зазначає, що оскільки позивачка систематично отримувала і продовжує отримувати пенсію і предметом спору у цій справі є не присудження виплати пенсії, а її перерахунок, то суд вважає, що відсутні підстави для застосування ч. 1 ст. 371 КАС України та звернення рішення до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Сума сплаченого судового збору підлягає стягненню з відповідача на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань згідно з ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 242 - 246 КАС України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 3 від 24.03.2020 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за вислугу років, відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII, в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, відповідно до довідки виданої Офісом Генерального прокурора від 05.03.2020 р. № 21-296 зп, починаючи з 01.01.2020 року.
В задоволенні іншої частини вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73027, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 840,80 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.Ф. Попов
кат. 112010201