Рішення від 19.05.2020 по справі 480/4316/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2020 р. Справа № 480/4316/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Осіпової О.О.,

за участю секретаря судового засідання - Мікулінцевої А.П. ,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - Мороз Є.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій/бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

- визнати протиправними дії/бездіяльність Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, правонаступником яких є Головне управління пенсійного фонду України Сумської області, які полягають у порушенні права позивача на пенсійні виплати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за період з 24.06.2016р. до 31.07.2018р.

Свої вимоги мотивує тим, що за період з 24.06.2016р. до 31.07.2018р. йому нараховувалася та виплачувалася пенсія у розмірах менших, ніж ті, на які він мав право відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» внаслідок порушення порядку призначення пенсії відповідачем, який не надав йому права вибору пенсії. Зокрема, відповідно до п.4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1, право на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів. Отже, під час призначення пенсії у органу Пенсійного фонду були наявні документи, які засвідчують право на пенсійне забезпечення його як особи, звільненої з військової служби. Проте, відповідач не запропонував йому надати додаткові документи для підтвердження його права на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також не надав йому право вибору на одну з пенсійних виплат, на які він одночасно мав право. Крім того, пункт 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Правління ПФУ від 30.01.2007р. №3-1, суперечить ст.48 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки нормою закону встановлено право особи подавати заяви про призначення пенсії до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу, а не лише до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, як це передбачено Порядком №3-1. Тому має застосовуватися норма Закону, яка має вищу юридичну силу. Відтак позивач правильно в 2016 році подав заяву про призначення пенсії за інвалідністю до Великописарівського об'єднаного Управління ПФУ, а не до Головного управління ПФУ в Сумській області.

Ухвалою від 28.10.2019р. провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

20.11.2019р. від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с.35), в якому, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначає, що ОСОБА_1 з 24.06.2016р. до 31.07.2018р. отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, виплата якої була припинена за його заявою від 02.07.2018 у зв'язку з переходом на пенсію по інвалідності за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. На даний час позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області з 15.08.2018р. як отримувач пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Позивачу призначена та виплачується пенсія в повному розмірі відповідно до вимог діючого законодавства. Тому управління вважає вимоги ОСОБА_1 безпідставними, а дії управління - такими, що не порушують його права та інтереси. У задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Ухвалою від 15.01.2020р. розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити.

Представник відповідача, належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи (а.с.116), в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи від нього не надходило.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 24.06.2016р. до 31.07.2018р. отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (а.с.104), виплата якої була припинена за його заявою від 02.07.2018р. у зв'язку з переходом на пенсію по інвалідності за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

На даний час позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області з 15.08.2018р. як отримувач пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Вважаючи, що орган Пенсійного фонду не доплачував йому пенсію у період 24.06.2016р. до 31.07.2018р., ОСОБА_1 звернувся до Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою від 27.09.2018р. (а.с.16), в якій просив у разі виявлення помилки у нарахуванні пенсії з дати призначення надати інформацію про суми недоплаченої пенсії, а також порядок її доплати.

Згідно з відповіддю Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 17.10.2018р. №С-39 (а.с.17-21) помилки у нарахуванні пенсії з дати призначення не виявлено. Обчислення пенсії, перерахунок та виплата проводилась відповідно до норм діючого законодавства України.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності (ст.1 Закону).

Пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства (ст.18).

Пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються на весь час інвалідності, встановленої медико-соціальною експертною комісією, а особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", - довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться лише за їх заявою (ст.26 Закону №2262-ХІІ).

Заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику роз'яснюється, які документи він повинен надати додатково. При наданні ним цих документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою, зазначені в частині першій цієї статті.

Особа, яка звернулася за призначенням пенсії, пред'являє паспорт або інший документ, що засвідчує особу (ст.48 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян", регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за №135/13402).

Відповідно до п.1 Порядку №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Згідно з п.6 Порядку №3-1 днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення.

У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику (посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу) роз'яснюється, які документи необхідно надати додатково. При поданні документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою.

Пенсії призначаються у строки, визначені в статті 50 Закону.

Пунктом 3-1 Порядку №-3-1 передбачено, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи:

заява про призначення пенсії (додаток 1);

грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;

військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);

документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону);

довідка МСЕК про визнання особи інвалідом;

копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);

довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк";

копія паспорта.

Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку (п.12).

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженими структурними підрозділами до органів, що призначають пенсії, мають бути завірені цими уповноваженими структурними підрозділами в установленому порядку.

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються безпосередньо заявниками до органів, що призначають пенсії, завіряються органами, що призначають пенсії (п.13).

Як вбачається з переліку документів, поданих ОСОБА_1 разом із заявою про призначення пенсії по інвалідності в 2016 році (а.с.105-106), ним до Великописарівського об'єднаного управління ПФУ не подавався грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.

Крім того, в матеріалах пенсійної справи не міститься подання військового комісаріату про призначення пенсії за станом здоров'я в 2016 році відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зокрема, таке подання було зроблено лише 12.06.2018р. (а.с.38).

В матеріалах пенсійної справи позивача наявна довідка про суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, що враховуються під час обчислення пенсії №1080, датована 08.06.2018р. (а.с.45), видана військовою частиною НОМЕР_1 , довідка №51880 від 14.06.2018р. про грошове забезпечення для нарахування пенсії, видана Сумським обласним військовим комісаріатом (а.с.49), та довідка про розмір грошового забезпечення від 22.08.2018р., видана військовим комісаріатом (а.с.55).

Також з копії заяви позивача від 22.08.2016р. (а.с.105) слідує, що він повідомлений про те, що має право надавати довідку про заробітну плату за 60 календарних місяців до 01.07.2000р. та про те, що при призначенні пенсії період роботи з 01.10.1990р. до 22.01.1991р., та з 23.01.1991р. до 14.09.1994р. не буде враховано оскільки він не може надати уточнюючу довідку, а також період з 01.07.1989р. до 24.03.1990р. не буде враховано.

Вказане підтверджує, що ним подавалася заява про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Щодо тверджень позивача, що працівником органу Пенсійного фонду під час подання ним заяви про призначення пенсії за інвалідністю в 2016 році не було роз'яснено право вибору відповідного виду пенсії, суд вважає необхідним відмітити наступне.

Частиною 1 ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV встановлено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до п.3.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року N 13-1) (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за N 1566/11846), орган, що призначає пенсію, надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу I цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.

Згідно з п.4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію, в тому числі видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Так, пунктом 2 додатку 4 до цього Порядку передбачено, що в пам'ятці пенсіонера зазначається, що «особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), за різними законами, а також на щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії, призначається одна пенсія або щомісячне довічне грошове утримання за її вибором».

В матеріалах пенсійної справи міститься пам'ятка пенсіонера зі змістом 2 пункту, який наведено вище, та вона засвічена підписом ОСОБА_1 від 22.08.2016р. (а.с.104).

Отже, право вибору відповідного виду пенсійного забезпечення реалізується особою самостійно шляхом подання заяви про його призначення та наданням необхідних для цього документів.

Як встановлено в судовому засіданні, позивачем зроблено добровільний вибір виду пенсії, який він бажав отримувати, що вбачається з копії заяви про призначення пенсії, поданої в 2016 році згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Підстави розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій/бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити .

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 21.05.2020р.

Суддя О.О. Осіпова