Справа №: 486/731/20 Провадження № 3/486/439/2020
22 травня 2020 року м. Южноукраїнськ
Южноукраїнський міський суд Миколаївської області в складі головуючого судді Далматової Г.А., ознайомившись з матеріалами справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Южноукраїнського відділення поліції Первомайського відділу поліції Головного управління національної поліції в Миколаївській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с. Берездівці, не працюючу, зареєстровану та проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАБ 327205 від 07 травня 2020 року, 07 травня 2020 року у АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 ухилилась від виконання батьківських обов'язків по відношенню до свого малолітнього сина ОСОБА_2 , 2009 року народження, а саме не створила належні умови для його проживання, навчання та розвитку.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка передбачає відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
За приписами ст. 256 КУпАП та п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції затвердженої Наказом Міністерства Внутрішніх Справ України 06.11.2015 № 1376 (далі Інструкція), у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Об'єктом вказаного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів неповнолітніх, що визначені, зокрема, Сімейним кодексом України, Законом України "Про охорону дитинства", Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству", тощо.
Диспозиція даної статті є бланкетною, а особа, яка визначена ст. 255 КУпАП, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, зобов'язана зазначити в ньому закон/норму закону, яку порушила особа, відносно якої складено протокол.
Сімейний кодекс України, визначає засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов'язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов'язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім'ї та родичів. Зокрема, ст. 150 СК України, передбачає низку обов'язків батьків щодо виховання та розвитку дитини, а саме: батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; батьки зобов'язані поважати дитину; передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї; забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини; забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 327205 від 07 травня 2020 року, ОСОБА_1 не створила належні умови для проживання, навчання та розвитку свого малолітнього сина ОСОБА_2 . Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП, що передбачає адміністративну відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
За такого, у протоколі про адміністративне правопорушення, обов'язково має бути зазначено, в чому саме проявилось ухилення від виконання батьківських обов'язків ОСОБА_1 у відношенні її сина та, які саме обов'язки, визначені ст. 150 СК України, вона порушила, чого особою, яка складала протокол відносно ОСОБА_1 , зроблено не було, як і не було зазначено норму Закону, яку порушила остання.
Тому, суд приходить до висновку, що суть адміністративного правопорушення, яка згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП, має обов'язково зазначатися у протоколі, є не конкретизованою, а не зазначення у протоколі про адміністративне правопорушення такого обов'язкового реквізиту, як суті адміністративного правопорушення (опису установлених обставин), а також закон/норму закону, яку порушила особа, відносно якої складено протокол, порушує вимоги ст. 256 КУпАП та унеможливлює розгляд такого протоколу по суті.
На підтвердження вини останньої до протоколу долучено копію листа Служби у справах дітей Южноукраїнської міської ради Миколаївської області, однак через її неналежну якість, даний лист є нечитабельним, що позбавляє суд можливості ознайомитись з його змістом.
Окрім того, всупереч положенням ст. 256 КУпАП, якою визначені вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 327205 від 07 травня 2020 року не містить відомостей про свідків вчинення правопорушення, якими зокрема можуть бути працівники служби у справах дітей, що здійснювали обстеження умов проживання малолітнього.
Не додано взагалі будь-яких доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 .
За таких обставин, суд позбавлений можливості всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи, а потім дати правильну юридичну кваліфікацію вчиненого адміністративного правопорушення.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23 грудня 2005 року зазначено, визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Виходячи з викладеного, враховуючи що складення та оформлення даного протоколу про адміністративне правопорушення виконано не належним чином, а зазначені вище недоліки не можуть бути усунені в суді, суд вважає за необхідне направити даний протокол до Южноукраїнського відділення поліції Первомайського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, для дооформлення.
Керуючись ст. ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП повернути до Южноукраїнського відділення поліції Первомайського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Южноукраїнського міського суду Г. А. Далматова