Справа № 576/967/20
Провадження № 3/576/538/20
21 травня 2020 року м. Глухів
Суддя Глухівського міськрайонного суду Сумської області Колодяжний А.О., розглянувши матеріали, що надійшли з відділу прикордонної служби «Глухів» ім. П.Калнишевського 1 категорії (тип Б) Сумського прикордонного загонуСхідного регіонального управління Державної прикордонної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Корчаківка Сумського району Сумської області, одруженого, з середньо-технічною освітою, працюючого інспектором прикордонної служби 1 категорії (начальник спеціального приміщення) групи тримання (з місцем дислокації н.п.Сопич) відділення адміністративно-юрисдикційної діяльності впс «Глухів» ім. П.Калнишевського, проживаючого у АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
встановив:
Згідно протоколу СхРУ № 233137 від 14.05.2020 р. дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 2 ст. 172-18 КУпАП.
Зокрема у протоколі зазначається, що ОСОБА_1 01.05.2020 р. близько 12 год. 40 хв. під час несення служби в складі п/н «Вартовий шлагбауму» в МППр «Бачівськ» не вжив заходів щодо недопущення незаконного в'їзду транспортних засобів у пункт пропуску, що призвело до потрапляння на територію пункту пропуску осіб без здійснення перевірки документів, чим порушив вимоги п. 3.2. «Порядку дій посадових осіб органів охорони державного кордону Державної прикордонної служби України щодо установлення режиму в пунктах пропуску через ДК», затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 29.08.2011 № 627, та вимог абзаців 5, 8 підпункту 25 пункту 5 розділу II «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України», затвердженої наказом МВС України 19.10.2015 № 1261.
У суді ОСОБА_1 вказав, що обов'язки прикордонної служби він виконував належним чином у відповідності до чинного законодавства.
Перевіривши матеріали справи, вважаю, що у притягненні до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 слід відмовити, а провадження по справі - закрити, виходячи з такого.
Адміністративна відповідальність за ч. 2 ст. 172-18 КУпАП настає за порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинені в умовах особливого періоду.
Відповідно до п/п 25 п. 5 розділу ІІ «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України», затв. Наказом МВС України № 1261 від 19.10.2015 р., вартовий шлагбаума - прикордонний наряд у складі одного та більше прикордонників, який призначений для контролю за перетинанням державного кордону особами, транспортними засобами, їх в'їздом (виїздом) у/з пункт(у) пропуску (пункт контролю, контрольний пункт в'їзду - виїзду). Під час виконання завдань вартовий шлагбаума зобов'язаний: вести спостереження за місцевістю і транспортними засобами, які прибувають для в'їзду в Україну і виїзду з України; перевіряти наявність документів у осіб, які в'їжджають у пункт пропуску (пункт контролю, контрольний пункт в'їзду - виїзду), про осіб, які не мають документів, доповідати старшому прикордонних нарядів у пункті пропуску через державний кордон; надавати дозвіл на в'їзд у пункт пропуску (контрольний пункт в'їзду - виїзду) посадовим особам контрольних органів (служб), працівникам сфери обслуговування, співробітникам правоохоронних органів та іншим особам, які не прямують через державний кордон, за наявності відповідних документів; надавати дозвіл на виїзд за межі території пункту пропуску (пункту контролю, контрольного пункту в'їзду - виїзду) транспортних засобів після проходження прикордонного, митного та інших визначених законодавством України видів контролю; під час пропуску в пункт пропуску (пункт контролю, контрольний пункт в'їзду-виїзду) транспортних засобів стежити, щоб ними не проїхали правопорушники; вживати заходів щодо недопущення незаконного в'їзду, виїзду транспортних засобів у/з пункт(у) пропуску (пункт контролю, контрольний пункт в'їзду - виїзду).
Згідно п. 3.2. «Про затвердження Порядку дій посадових осіб органів охорони державного кордону Державної прикордонної служби України щодо установлення режиму в пунктах пропуску через державний кордон, здійснення контролю за його додержанням, а також організації і забезпечення взаємодії та координації контрольних органів і служб, що здійснюють різні види контролю або беруть участь у забезпеченні режиму в пунктах пропуску через державний кордон», затвердженого Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 29.08.2011 № 627, правом безперешкодного перебування в пунктах пропуску у службових справах користуються згідно із законодавством за наявності службового посвідчення, що підтверджує займану посаду: народні депутати України, депутати місцевих рад народних депутатів - під час вирішення питань своєї депутатської діяльності; генеральний прокурор України та його заступники, підпорядковані прокурори та їх заступники, старші помічники і помічники прокурора, начальники управлінь і відділів, їх заступники, старші прокурори і прокурори управлінь і відділів; співробітники та працівники спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ і Служби безпеки України - за письмовим розпорядженням керівника відповідного спеціального підрозділу; співробітники Служби безпеки України - у разі проведення заходів щодо боротьби з тероризмом і фінансуванням терористичної діяльності за письмовим розпорядженням керівника органу або оперативного підрозділу Служби безпеки України; слідчі Служби безпеки України - під час розслідування злочинів, віднесених до їх підслідності, за письмовим розпорядженням начальника слідчого підрозділу Служби безпеки України; працівники органів внутрішніх справ України з метою припинення злочинів, переслідування осіб, підозрюваних у вчиненні злочину, у разі стихійного лиха та інших надзвичайних обставин під час виконання покладених на них обов'язків; працівники Державної митної служби України, які не виконують безпосередньо службових обов'язків у пунктах пропуску, за письмовим розпорядженням Голови Держмитслужби України, а також начальників регіональних митниць, митниць, у зоні відповідальності яких розташовані пункти пропуску; посадові особи Державної санітарно-епідеміологічної служби України під час здійснення медичного (санітарного) огляду осіб, транспортних засобів, вантажів.
У той же час у доданому до справи Висновку службового розслідування зазначається, що близько 12.40 год. 01.05.2020 р. по лінії центру управління службою старшому зміни оперативно-чергової служби прикордонного загону надійшла доповідь, що в рамках кримінального провадження, внесеного в ЄРДР за ч. 3 ст. 368 КК України, в пункт пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення «Бачівськ» з метою проведення слідчих дій на підставі ухвали Октябрського районного суду м. Полтава щодо отримання неправомірної вигоди за пропуск транспортних засобів, прибула спільна міжвідомча слідча група у складі 2 співробітників другого слідчого управління ТУ ДБР, розташованого у м. Полтава, 1 співробітника прокуратури Сумської області та 14 оперативних співробітників Управління СБ України в Сумській області. На підставі ухвали Октябрського районного суду м. Полтава від 27.04.2020 р. в рамках зазначеного кримінального провадження, слідча група провела обшуки адміністративних будівель пункту пропуску «Бачівськ» та особистий огляд військовослужбовців зі складу зміни прикордонних нарядів. Приблизно о 01.50 год. 02.05.2020 р. співробітники правоохоронних органів вибули з пункту пропуску «Бачівськ».
З пояснень ОСОБА_1 слідує, що коли близько 12.15 год. 01.05.2020 р. в бік пункту пропуску під'їхали два автомобіля, то з одного з них вийшла особа з розпізнавальними знаками СБУ та пред'явила ухвалу суду, після чого його було попереджено про те, що проводяться слідчі дії, і йому необхідно знаходитись біля службового приміщення «Вартовий шлагбауму», призупинивши потік транспортного руху. Під час слідчих дій у нього заборонених речей виявлено не було.
Отже, враховуючи вищевикладене, неможливо стверджувати про порушення ОСОБА_1 правил несення прикордонної служби.
Також у протоколі зазначається, що ОСОБА_1 не вжив заходів щодо недопущення незаконного в'їзду транспортних засобів у пункт пропуску, що призвело до потрапляння на територію пункту пропуску осіб без здійснення перевірки документів. Однак, у протоколі не зазначається, які саме транспортні засоби незаконно в'їхали на територію МППр «Бачівськ», а також, які саме особи потрапили на територію вказаного пункту пропуску без здійснення перевірки документів, і якідії ОСОБА_1 не вчинив, хоча повинен був вчинити при належному виконанні своїх обов'язків, чи мав він можливість їх вчинити і з яких причин не вчинив.
Отже, звинувачення ОСОБА_1 у неналежному виконанні покладених на нього службових обов'язків без взаємозв'язку з конкретними його діями чи бездіяльністю, свідчить про відсутність об'єктивної сторони у діях останнього, як обов'язкової складової правопорушення, передбаченого ст. 172-18 КУпАП.
Керуючись ст. 245, п. 1 ст. 247, п. 3 ст. 284 КУпАП, -
постановив:
У притягненні до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-18 КУпАП відмовити за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення і провадження в справі закрити.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з моменту її винесення шляхом подання апеляційної скарги через Глухівський міськрайонний суд Сумської області.
Суддя А.О. Колодяжний