Постанова від 02.03.2012 по справі 519/1691/12

Жовтневий районний суд м. Маріуполя

Донецької області

Справа № 2-а/519/148/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2012 року місто Маріуполь

Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області в складі:

головуючого судді Кулик С.В.,

при секретарі Чубаровій Т.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання проведення перерахунку назначеної пенсії за вислугою років, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дій за відмовою в нарахуванні пенсії та покладання обов'язку здійснити перерахунок та виплату заборгованості за пенсійним забезпеченням, зазначивши, що 15 вересня 2003 року відповідачем йому була призначена пенсія за вислугу років згідно з Законом України “Про пенсійне забезпечення військо службовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб”, в розмірі 50% грошового забезпечення, що складає 1116 гривень 57 копійок. Вважає, що розмір призначеної пенсії значно нижче, через безпідставне не включення до розрахунку деяких видів грошового забезпечення, а саме: доплати за службу у нічний час, щомісячної премії, підвищення посадового окладу за небезпечні умови несення служби, надбавки за безперервну службу. На його письмове звернення до відповідача він отримав у листопаді 2011 року письмову відповідь з якої йому стало відомо про порушення його права на призначення пенсії. Просить суд визнати неправомірними дії відповідача та зобов'язати провести перерахунок пенсії.

Позивач в судовому засіданні не був присутнім, подав суду заяву з проханням розглянути справу у його відсутність, наполягав на задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, але надав до суду заяву з проханням розглянути справу за його відсутністю та письмові заперечення, в яких зазначив, що не може погодитись з вимогами позивача з наступних підстав. Відповідно до ст. 99 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, який набрав чинності з 01.01.2007 року, військовослжбовцям, особам начальницького і рядового складу,які мають право на пенсійне забазпечення на умовах Закону України “Про пенсійне забазпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного Фонду України. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522 Про передачу органам Пенсійного Фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян”Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Службі безпеки, Державній податковій адміністрації, Державному департаменту з питань виконання покарань та іншим органам, що здійснюють призначення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", забезпечити проведення інвентаризації пенсійних справ, виплатних та інших документів, необхідних для виконання функцій з призначення і виплати пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - призначення і виплата пенсій), передачу їх до 1 січня 2007 р. органам Пенсійного фонду України. Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Відповідно Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі цього рішення бінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. У відповідача не має інформації щодо повідомлення уповноваженими структурними органами Пенсійного Фонду України про введення нового виду грошового забезпечення. Також Пенсійний Фонд України не повідомив головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області про підстави для перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. А, отже, не має підстав вважати бездіяльність головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області неправомірною, тому просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Визнаючи наявні матеріали про права та взаємини сторін достатніми, суд розглянув справу у відсутність сторін.

Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач працював вихователем відділу із соціально-психологічної роботи зі спецконтингентом Маріупольської виховної колонії і на підставі наказу № 154 ос від 15.09.2003 року звільнений з органів кримінально-виконавчої системи в запас Збройних сил України за ст. 64 “ж”(за власним бажанням). Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить 16 років 06 місяців 24 дні, у пільговому обчисленні 20 років 08 місяців 22 дні. (а.с. 10) З моменту звільнення позивачу призначена і він отримує пенсію за вислугу років відповідно до п. “а”ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”у розмірі 50 % грошового забезпечення. (а.с. 11) Для призначення пенсії за вислугу років позивачем був наданий грошовий атестат № 37 від 08.09.2003 року та довідки про грошове забезпечення за період з 01 вересня 2001 року по 14 вересня 2003 року ( а. с. 8, 9).

Згідно ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника , безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади.

У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-ХП „Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види в забезпечення ( підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно зі статтею 43 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 „Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року № 44 „Про затвердження Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу", цей Порядок визначає умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ) у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби.

Відповідно до п. п. 3.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року № 44 , виплата зазначеної грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів , які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби, що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України “Про податок фізичних осіб”. Виплата грошової компенсації військовослужбовцям та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ч. 6 ст. 71 КАС України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Відповідачем надано суду письмові заперечення, але не надано належних доказів, щодо правомірності дій Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області при розгляді заяви позивача про проведення перерахунку назначеної пенсії, у зв'язку з чим, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .. Надані заперечення носять загальний характер та не містять ніяких відомостей на всі доводи позивача.

Керуючись ст. 88 КАС України - оскільки відповідач є державною бюджетною установою, фінансується за державні кошти, суд вважає можливим у відповідності до вищевказаного звільнити від сплати судових витрат на користь держави.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 99, 104-106, п. 1, 2 ч. 2 ст. 162, 256 КАС України, ст. ст. 12, 13, 43 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, Постановою КМУ від 17.07.1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей”, ст. ст. 8, 22, 55, 95 Конституції України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання проведення перерахунку назначеної пенсії за вислугою років задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугою років, включивши у розрахунок пенсії доплати за службу у нічний час, щомісячної премії, підвищення посадового окладу за небезпечні умови несення служби, надбавки за безперервну службу з моменту призначення пенсії, а саме з 15.09.2003 року.

Зобов'язати Головне Управління пенсійного фонду України у Донецькій області розглянути заяву про перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугою років, з прийняттям рішення про перерахунок пенсії за результатами її розгляду.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького Апеляційного Адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області протягом 10 днів з дня її отримання.

Суддя С.В. Кулик