20 травня 2020 року м. Дніпросправа № 160/11834/19
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Щербака А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Горка" на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 січня 2020 року (суддя 1-ї інстанції Букіна Л.Є.) у справі №160/11834/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Горка" до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, третя особа: Дніпровська міська рада про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, третя особа: Дніпровська міська рада про:
- визнання протиправними дії відповідача щодо застосування коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель 1,249 та 1,433 при формуванні Витягу від 15.07.2019 року № 1507-4535 станом на 2017 рік з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 1210100000:03:074:0025, площею 3,1646 га, що розташована: м. Дніпро, Соборний район, вул. Космічна, буд. 20;
- визнання протиправними дії відповідача щодо застосування коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель 1,249 та 1,433 при формуванні Витягу від 15.07.2019 року № 1507-4534 станом на 2018 рік з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 1210100000:03:074:0025, площею 3,1646 га, що розташована: м. Дніпро, Соборний район, вул. Космічна, буд. 20;
- зобов'язання Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області здійснити перерахунок станом на 2017 рік нормативної грошової оцінки земельної ділянки, кадастровий номер 1210100000:03:074:0025, площею 3,1646 га, що розташована: АДРЕСА_1 . Дніпро, Соборний район, вул. Космічна, буд. АДРЕСА_2 без застосування коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель 1,249 та 1,433 та видати позивачу новий витяг;
- зобов'язання Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області здійснити перерахунок станом на 2018 рік нормативної грошової оцінки земельної ділянки, кадастровий номер 1210100000:03:074:0025, площею 3,1646 га, що розташована: АДРЕСА_1 . Дніпро, Соборний район, вул. Космічна, АДРЕСА_2 без застосування коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель 1,249 та 1,433 та видати позивачу новий витяг.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказав на протиправні дії відповідача, які полягали у безпідставному застосуванні при формуванні вказаних витягів, коефіцієнтів індексації за 2014, 2015 роки, тобто, за роки, що передувати даті набрання чинності рішення органу місцевого самоврядування про затвердження нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що на думку позивача є неправомірним та таким, що порушує його права як землекористувача земельної ділянки, кадастровий номер 1210100000:03:074:0025, площею 3,1646 га, що розташована: АДРЕСА_1 . Дніпро, Соборний район, вул. Космічна, буд. АДРЕСА_2 .
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 січня 2020 року у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Горка" відмовлено.
Позивач не погодившись з рішенням суду подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що саме лише складення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель у межах населеного пункту на певну дату, без затвердження її відповідним рішенням органу місцевого самоврядування, не має правового значення. У зв'язку з чим, коефіцієнти індексації застосовуються до нормативної грошової оцінки, затвердженої у встановленому законом порядку. Крім того, враховуючи набрання чинності рішенням Дніпропетровської міської ради від 15.07.2015 року про затвердження нормативної грошової оцінки земель у м. Дніпропетровську з 01.01.2016 року, з цього моменту оцінка набула значення юридичного факту, з яким пов'язано виникнення податкових обов'язків. Тому, кумулятивне застосування коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель залежить від дати проведення такої оцінки та набрання чинності відповідним рішенням міської ради про її затвердження, а застосування відповідачем коефіцієнту індексації на підставі рішення міської ради від 15.07.2015 року з 2013 року суперечить закону.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги та залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог ст. 311 КАС України.
Розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 06.04.2012 року між позивачем (Орендар) та Дніпропетровською міською радою (Орендодавець) укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого Орендодавцем передана, а Орендарем прийнята в строкове платне користування земельна ділянка, яка знаходиться за адресою: м. Дніпро, Соборний район, вул. Космічна, буд. 20, кадастровий номер 1210100000:03:074:0025.
Державним підприємством Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя розроблено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпропетровська, у розділі 3 якої зазначено, що середня (базова) вартість одного квадратного метра земель на 01 січня 2013 року становитиме 306,35 грн./м.
З 01 січня 2016 року введено в дію вказану нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська (рішення Дніпропетровської міської ради від 15 липня 2015 року № 4/65).
Відповідачем сформовано Витяги із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 15.07.2019 року № 1507-4534 та № 1507-4535, розташованої за адресою АДРЕСА_1 . Дніпро, Соборний район, вул. Космічна, буд. 20, кадастровий номер 1210100000:03:074:0025, із застосуванням коефіцієнтів індексації за 2014 рік (1,249), 2015 рік (1,433) та 2016 рік (1,06).
Позивач вважає, що відповідачем неправомірно обраховано вартість земельної ділянки та безпідставно застосовано коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки: 1,8972, який є кумулятивним значенням індексів інфляції за 2016 рік у розмірі 1,06, за 2015 - 1,433, за 2014 рік -1,249.
Вважаючи дії відповідача щодо застосування коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель 1,249 та 1,433 при формуванні витягу за 217-2018 роки протиправними, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що датою нормативної грошової оцінки земельної ділянки є дата, зазначена в технічній документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а не дата затвердження такої нормативної грошової оцінки землі відповідним рішенням органу місцевого самоврядування. Також суд зазначив, що кумулятивне застосування коефіцієнтів індексації саме у тому й полягає, що застосовуючи їх за минулі роки, починаючи з дати проведення грошової оцінки, щорічно актуалізувати базу оподаткування земельним податком.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Статтею 18 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій". Підпунктом 271.1.1 ст. 271 Податкового кодексу України передбачено, що базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Тобто, чинним законодавством передбачено, що база оподаткування, якою для спірних правовідносин є нормативна грошова оцінка, підлягає коригуванню на коефіцієнт індексації.
Відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Відповідно до п.289.1 ст.289 ПК України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно п.289.2 ст.289 ПК України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Таким чином, за змістом для визначення суми податкових зобов'язань з земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка земель.
Відповідно до законодавства, вона проводиться раз у 5-7 років, а для визначення поточних зобов'язань необхідно про індексувати її на коефіцієнт індексації, який щороку розраховує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік.
При цьому, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно (накопичувально) залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, а не від дати набрання чинності рішенням ради про затвердження нормативної грошової оцінки.
Встановлено, що рішення Дніпропетровської міської ради, яким введено в дію нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська, прийняте 15 липня 2015 року, а введено в дію нормативну грошову оцінку з 01 січня 2016 року.
Отже, якщо нормативна грошова оцінка проведена у 2013 році, а введена в дію у 2016 році, індексуючи нормативну грошову оцінку земельної ділянки у 2016 році, необхідно застосовувати поточний розмір нормативної грошової оцінки (тобто введений в дію у 2016 році) та кумулятивно проіндексувати його на коефіцієнти індексації за попередні роки, починаючи з дати проведення нормативної грошової оцінки (2013 рік).
Крім того, щорічні коефіцієнти індексації встановлені не рішенням ради від 15 липня 2015 року, а їх щороку розраховує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік, тому вимоги п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України, які стосуються рішення рад щодо нормативної грошової оцінки, не поширюються на питання застосування щорічних коефіцієнтів індексації.
Правила застосування щорічних коефіцієнтів індексації встановлено п. 289.2 ст. 289 ПК України.
Згідно з п.289.2 ст.289 ПК України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою.
У справі, яка розглядається, дата проведення нормативної грошової оцінки - 2013 рік, а дата набрання чинності відповідним рішенням міської ради - 2016 рік. При цьому, правильне визначення поняття дати проведення нормативної грошової оцінки земель є визначальним у цьому спорі, оскільки від цієї дати необхідно починати кумулятивне застосування коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки, що впливає на розмір плати за землю. Так, відповідач при формуванні витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки застосовував чинну з 01 січня 2016 року нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська (згідно з рішенням Дніпропетровської міської ради від 15 липня 2015 року № 4/65). При цьому, відповідач кумулятивно застосував коефіцієнти індексації за попередні роки, починаючи від дати проведення нормативної грошової оцінки (2013 рік).
За встановлених обставин, нормативну грошову оцінку застосовано саме з часу її затвердження (2016), але не раніше. При цьому, застосовуючи кумулятивно коефіцієнт індексації, відповідач правильно зробив це від дати саме проведення нормативної грошової оцінки (2013 рік). Такий порядок індексації нормативно-грошової оцінки земельної ділянки відповідає вимогам законодавства, оскільки пункт 289.2 статті 289 ПК України прямо передбачає, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, а не від дати її затвердження.
Законодавство не містить положень, які встановлюють обов'язок застосовувати коефіцієнт індексації перспективно. Натомість, сама базова величина нормативної грошової оцінки земель застосовується після введення її в дію. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки завжди застосовується ретроспективно. Тобто, кожного року, після 01 січня, для розрахунку бази оподаткування земельним податком враховується чинна нормативна грошова оцінка (яка проводиться раз на 5-7 років) з урахуванням кумулятивного (накопичувального) застосування коефіцієнтів індексації (які визначається щорічно). Визначальним є те, що саме закон встановлює, що кумулятивне застосування коефіцієнту індексації починається з дати проведення нормативної грошової оцінки. А враховуючи, що нормативна грошова оцінка проводиться раз на 5-7 років, то щорічно, після її проведення, при визначенні бази оподаткування, будуть враховуватись всі коефіцієнти індексації за попередні роки, починаючи від дати проведення нормативної грошової оцінки.
Зазначений підхід дозволяє актуалізувати величину бази оподаткування земельним податком, визначеної, наприклад, у 2016 році на підставі нормативної грошової оцінки, розмір якої визначено станом на 2013 рік, шляхом врахування інфляційних коефіцієнтів за цей період.
Враховуючи зазначене, порушень норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильного застосування норм матеріального права поза межами вимог апелянта та доводів, викладених у апеляційній скарзі, у ході апеляційного розгляду справи встановлено не було.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а відтак апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Оскільки справа відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України є справою незначної складності, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Горка" - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 січня 2020 року у справі №160/11834/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Горка" до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, третя особа: Дніпровська міська рада про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню.
Головуючий - суддя Н.І. Малиш
суддя Н.П. Баранник
суддя А.А. Щербак