Постанова від 21.05.2020 по справі 811/1571/18

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2020 року м. Дніпросправа № 811/1571/18

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,

за участю секретаря судового засідання Комар Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2020 року (суддя Брегей Р.І.) у справі № 811/1571/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:

1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, викладені у листі №147/П-10 від 03.05.2018, щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку з 01.01.2018р. пенсії за вислугою років в розмірі 90% від місячної заробітної плати, зазначених у довідці прокуратури Кіровоградської області №18-1874 вих.17 від 28.02.2018р. без обмеження максимальним розміром на підставі відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції від 12.07.2001), що діяла на час призначенні пенсії, у зв'язку із змінами розміру заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати працівників прокуратури»;

2) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №813475 від 22.03.201 щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років з 01.01.2018р. пенсії за вислугою років в розмірі 90% від місячної заробітної плати, зазначених у довідці прокуратури Кіровоградської області №18-1874 вих.17 від 28.02.2018р. без обмеження максимальним розміром на підставі відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції від 12.07.2001), що діяла на час призначенні пенсії, у зв'язку із змінами розміру заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати працівників прокуратури» та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Позовні вимоги фактично обґрунтовані тим, що раніше призначена пенсія підлягає перерахунку в зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, у зв'язку з чим вважає відмову відповідача у такому перерахунку протиправною.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2020 року адміністративний позов задоволено.

За наслідками розгляду справи судом першої інстанції зроблено такі висновки.

Так, встановивши те, що фактично підставою для відмови позивачу у перерахунку пенсії стало те, що Уряд, на якого Законом України «Про прокуратуру» покладено обов'язок щодо визначення умов та порядку перерахунку пенсії працівникам прокуратури, не було прийнято нормативно-правового акту з цього питання, суд вказав на те, що умови та порядок перерахунку пенсії можуть встановлюватися лише законом, а не нормативно-правовими актами Уряду. У свою чергу, як зазначив суд, відсутність норми права, яка б встановлювала порядок та умови перерахунку пенсії працівникам прокуратури, обумовлена протиправною бездіяльністю Верховною Радою України. Встановивши відсутність норми права, яка б регулювала умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури, суд вказав на те, що у такому випадку відповідач, який отримав від позивача довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії, повинен був здійснити перерахунок пенсії, змінивши цифрові значення складових грошового забезпечення, які використовувалися при призначенні пенсії.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області звернулось з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову. Апеляційна скарга обґрунтована незгодою з висновками суду першої інстанції щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2018р. Скаржник вказує на те, що у зв'язку зі зміною чинного законодавства, раніш призначені пенсії відповідно до Закону України “Про прокуратуру” не перераховуються у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, оскільки таких умов законом не визначалося.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін з огляду на його законність і обґрунтованість. Позивач зазначає про те, що неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови пенсіонеру у перерахунку пенсії, оскільки це порушує статтю 22 Конституції України. Крім цього позивач зазначає, що Конституційний Суд України у рішенні від 13.12.2019р. зробив висновок про те, що надання права Уряду України встановлювати порядок та умови перерахунку пенсії працівникам прокуратури порушує вимоги Конституції України.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та з 2011 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” №1789-XII від 05.11.1991 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала чинності 06 вересня 2017 року, затверджено нові схеми посадових окладів працівникам органів прокуратури.

В березні 2018 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про здійснення перерахунку його пенсії відповідно до наданої прокуратурою Кіровоградської області довідки від 28.02.2018р. №18-78 вих.-18.

Рішенням №813475 від 22.03.2018р. позивачу відмовлено в перерахунку пенсії. Рішення мотивоване тим, що у зв'язку з відсутністю відповідної постанови Кабінету Міністрів України, яка б визначала умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій, законодавчі підстави для проведення такого перерахунку пенсії відсутні.

Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії, з огляду на таке.

Частиною 18 статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” №1789-XII від 05.11.1991 року (в редакції, яка діяла до набрання чинності Законом України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” №76-VIII від 28.12.2014 року) було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже зазначеною нормою права було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Разом з тим, Законом України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” №76-VIII від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, у статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” частину 18 викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Отже починаючи з 01 січня 2015 року змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх працівників прокуратури. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників відсутня в новій редакції частини 18 статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру”, а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України.

15.07.2015 набрав чинності Закон України “Про прокуратуру” №1697-VІІ від 14.10.2014.

Згідно п.3 розділу ХІІ “Прикінцеві положення” вказаного Закону визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом: Закон України “Про прокуратуру” №1789-ХІІ від 05.11.1991, крім п. 8 ч.1 ст.15, ч.4 ст. 16, абз.1 ч.2 ст. 46-2, ст. 47, ч.1 ст. 49, ч.5 ст.50, ч.ч. 3, 4, 6, 11 ст. 50-1, ч.3 ст. 51-2, ст. 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), ст.55 щодо посвідчення працівника прокуратури, ст. 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також ст. 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.

Відповідно до ч.20 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” № 1697-VII від 14.10.2014 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

На час звернення позивача як до органу пенсійного Фонду так і до суду, Кабінетом Міністрів України не було визначено умов перерахунку раніш призначених пенсій.

Таким чином, у період часу, з якого позивач просив здійснити перерахунок пенсії (з 01.01.2018р.), такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсії як підвищення розміру заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників законодавством визначено не було.

Отже на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років у відповідача були відсутні законодавчі підстави (умови) для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з огляду на підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, у зв'язку з чим відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в перерахунку пенсії неможливо визнати неправомірною.

На час виникнення між сторонами спірних відносин вищенаведені норми права були чинними та не визнавалися неконституційними у встановленому порядку, а отже підлягали застосуванню у спірних відносинах.

13.12.2019р. Конституційним Судом України прийнято рішення №7-р (ІІ)2019 по справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19), яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Крім цього, Конституційний Суд України встановив порядок виконання цього Рішення до врегулювання Верховною Радою вказаного питання на законодавчому рівні, а саме: «частина двадцята статті 86 Закону не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, натомість застосуванню підлягає частина двадцята статті 86 Закону в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

За положеннями статті 152 Конституції України, закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Відповідно до статті 91 Закону України від 13 липня 2017 року № 2136-VIII «Про Конституційний Суд України» закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

За змістом статті 152 Конституції України, положень ст..91 Закону України «Про Конституційний Суд України» рішення Конституційного Суду України не має ретроактивної дії та змінює законодавче регулювання лише для правовідносин, що матимуть місце з дати ухвалення рішення.

Вказане також вбачається і з Рішення Конституційного Суду України №7-р (ІІ)2019, в якому визначено порядок його виконання, а саме: з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення частина двадцята статті 86 Закону не підлягає застосуванню. У свою чергу, з дня ухвалення Рішення Конституційного Суду України №7-р (ІІ)2019 підлягає застосуванню частина двадцята статті 86 Закону в первинній редакції.

На дату виникнення спірних відносин у цій справі правове регулювання перерахунку пенсій прокурорам було іншим, ніж те, яке стало після ухвалення Конституційним Судом рішення, у зв'язку з чим відповідач, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, діяв в межах правового поля і керувався чинними на той момент положеннями законодавства.

Отже право позивача на перерахунок пенсії виникло з 13.12.2019р. В той же час, суд позбавлений процесуальної можливості здійснити судовий контроль за діями/рішеннями відповідача щодо перерахунку позивачу пенсії з 13.12.2019р., оскільки такі вимоги та підстави позову не визначалися позивачем у межах цієї справи.

Суд першої інстанції, за наслідками розгляду справи, дійшов висновку про те, що відповідачем неправомірно було відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з 01.01.2018р., оскільки, за позицією суду першої інстанції, позивач мав право на перерахунок пенсії на вказаний час.

Такі висновки, як зазначено вище, суд першої інстанції обґрунтував тим, що оскільки до повноважень Уряду не віднесено встановлення умов та порядку перерахунку пенсії, а Законом України «Про прокуратуру» таких умов і порядку визначено не було, то відповідач був зобов'язаний самостійно здійснити перерахунок пенсії, змінивши цифрові значення складових грошового забезпечення (враховуючи надану Довідку від 28.02.2018р. №18-78 вих.-18), які використовувалися при призначенні пенсії.

Стосовно таких висновків суду першої інстанції суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Так суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що надання права Уряду України встановлювати порядок та умови перерахунку пенсії працівникам прокуратури, порушує положення Конституції України.

Такі висновки суду першої інстанції узгоджуються з висновками Конституційного Суду України, які зроблені у вищезазначеній справі. Але з цього приводу суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити також те, що виключно до повноважень Конституційного Суду України віднесено вирішення питань про відповідність Конституції України (конституційність): законів та інших правових актів Верховної Ради України. З цього слідує те, що до дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про неконституційність положень частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ, вказані положення закону були чинними, а отже правомірно застосовувалися відповідачем при вирішенні питання щодо перерахунку позивачу пенсії.

Не може погодитися суд апеляційної інстанції із висновком суду першої інстанції про те, що за умови відсутності в Уряду права на встановлення умов та порядку перерахунку пенсії та за умови не визначення таких умов і порядку Законом України «Про прокуратуру», відповідач був зобов'язаний самостійно здійснити перерахунок пенсії при цьому у такому порядку, як зміна цифрових значень складових грошового забезпечення, які використовувалися при призначенні пенсії.

З приводу таких висновків суду першої інстанції слід зазначити те, що як до повноважень пенсійного органу так і до повноважень суду не віднесено визначення порядку перерахунку раніше призначених пенсій, такий порядок визначається виключно Законом. Оскільки такого порядку перерахунку раніше призначених пенсій, про який зазначив суд першої інстанції, Законом визначено не було, то суд першої інстанції зробив безпідставний висновок про обов'язок відповідача зробити позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018р., змінивши цифрові значення складових грошового забезпечення, які використовувалися при призначенні пенсії.

Враховуючи викладене суд апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії з 01.01.2018р., відповідач діяв неправомірно, оскільки такі висновки суду не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач зазначає те, що відсутність механізму реалізації права на перерахунок пенсії, не може бути підставою для відмови особі у реалізації такого права. З цього приводу позивач посилається на практику Європейського суду з прав людини у справі “Будченко проти України”.

З приводу таких аргументів позивача слід зазначити те, що у справі “Будченко проти України” Суд дійшов висновку про порушення прав заявника у зв'язку з неможливістю реалізувати своє право через не встановлення певного порядку Урядом, але у спірному випадку підставою для відмови у перерахунку пенсії є не встановлення відповідного порядку Кабінетом Міністрів України, а не визначення на законодавчому рівні такої умови (підстави) для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач також посилається на те, що судовими рішеннями встановлено бездіяльність Уряду щодо не визначення умов та порядку перерахунку раніш призначених пенсій, але вказані обставини не мають правового значення для вирішення цієї справи, предметом якої є правомірність дій органу ПФУ під час вирішення питання щодо перерахунку пенсії позивачу.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для його скасування та прийняття нової постанови про відмову у задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись п.2 ч.1 ст.315, ст.ст.317, 321, 322, 325КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - задовольнити.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2020 року по справі №811/1571/18 - скасувати та прийняти нову постанову.

У задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, які визначені ст.ст.328, 329 КАС України.

Вступна та резолютивну частину проголошено 21.05.2020р.

Повне судове рішення складено 21.05.2020р.

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк