Справа №403/177/20 провадження № 3/403/67/20
20 травня 2020 року смт.Устинівка
Суддя Устинівського районного суду Кіровоградської області Атаманова С.Ю.,
при секретарі судового засідання Костецькому С.С.,
з участю:
прокурора Павлюченко Л.В.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Устинівка справу про адміністративне правопорушення, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, який надійшов від Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , згідно
зазначених в протоколі відомостей:
ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса
зареєстрованого та фактичного місця
проживання:
АДРЕСА_1 , громадянку України (паспорт
НОМЕР_1 , виданий 13.10.1999 року
Устинівським РВ УМВС України в
Кіровоградській області), реєстраційний
номер облікової картки платника податків
НОМЕР_2 , працюючу бухгалтером в ПП
Агрофірма «Центр», депутата 7-го скликання
Криничненської сільської ради
Устинівського району Кіровоградської
області
за ч.1 ст.172-6 КУпАП,-
Рішенням першої сесії сьомого скликання Криничненської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області №3 від 10.11.2015 року визнано повноваження гр-нки ОСОБА_1 , як депутата вказаної сільської ради, за результатами проведених виборів 25.10.2015 року.
Таким чином, у гр-нки ОСОБА_1 , як суб'єкта декларування, передбаченого п.п.«б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», а саме: депутата місцевої ради, виник обов'язок подати в порядку, передбаченому ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2018 рік, тобто в період часу з 00 год.00 хв. 01.01.2019 року до 00 год.00 хв. 01.04.2019 року.
Разом з тим, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», гр-нка ОСОБА_1 несвоєчасно, без поважних причин подала 29.01.2020 року о 12 год. 28 хв. декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2018 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП. В судовому засіданні гр-нка ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, визнала повністю. Суду пояснила, що з листопада 2015 року вона є депутатом 7-го скликання Криничненської сільської ради Устинівського району та була обізнана про необхідність подання щорічної декларації за 2018 рік в строк до 01.04.2019 року. Мала в цей період доступ до мережі Інтернет, не перебувала на лікуванні або за межами України. Раніше подавала таку декларацію. Причинами несвоєчасного подання вказаної декларації назвала заклопотаність на роботі та сімейними справами. Щиро розкаялась у вчиненому.
В судовому засіданні прокурор вважала встановленими та доведеними обставини вчинення гр-нкою ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та прохала суд визнати її винною у несвоєчасному поданні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 850 грн.00 коп..
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , думку прокурора, безпосередньо дослідивши зібрані у справі відповідно до вимог ст.251 КУпАП та додані до протоколу докази, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, крім іншого, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно положень ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ч.1 ст.172-6 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. При цьому суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
За змістом підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: депутати місцевих рад.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі- Закону) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування (ч.1 ст.45 Закону). Відповідно до ч.1 ст.49 Закону України «Про місцеве самоврядування» повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом. Згідно п.1 Розділу II «Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016 року (далі - Порядок та Реєстр), до Реєстру включаються, крім інших, такі електронні документи як декларації, що подаються відповідно до ст.45 Закону «Про запобігання корупції». Суб'єкти декларування подають до Реєстру зазначені в пункті 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі (п.2 Розділу ІІ Порядку).
Відповідно до підпункту 1 пункту 5 Розділу ІІ Порядку (в редакції, чинній на час вчинення адміністративного правопорушення) суб'єкти декларування подають декларації відповідно до ст.45 Закону з додержанням таких вимог: щорічна декларація - декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, гр-нка ОСОБА_1 з 10.11.2015 року набула повноважень депутата місцевої ради, які станом на 01.01.2019 року не були припинені у передбаченому законом порядку, та всупереч зазначеним вище вимогам антикорупційного законодавства України, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно та без поважних причин о 12 год. 28 хв. 29.01.2020 року.
Наявність в діях гр-нки ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, підтверджується безпосередньо дослідженими судом письмовими доказами, зокрема: протоколом №112/20 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією (а.с.5-12); копіями рішення першої сесії сьомого скликання Криничненської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області №3 від 10.11.2015 року «Про визнання повноважень депутатів Криничненської сільської ради сьомого скликання» та додатку до нього (а.с.13, 14); копією письмових пояснень секретаря Криничненської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області Сахарчук Н.І. від 22.04.2020 року, в яких вона зазначила про неодноразове доведення нею та сільським головою в усній та письмові формі депутатам сільської ради положень Закону України «Про запобігання корупції» (а.с.15); письмовим підтвердженням гр-нки ОСОБА_1 від 03.03.2018 року про те, що вона ознайомлена з обов'язком подавати щорічно до 1 квітня шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агенства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агенством (а.с.16); письмовими поясненнями гр-нки ОСОБА_1 від 22.04.2020 року, в яких вона зазначила про те, що положення ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» доводились їй до відома секретарем сільської ради ОСОБА_2 на сесіях ради та в телефонному режимі у першому кварталі 2019 року, їй було відомо про необхідність подання декларації за 2018 рік до 01.04.2019 року та в період з 01.01.2019 року по 01.04.2019 року вона не перебувала на лікарняному, за межами країни і мала доступ до мережі Інтернет за місцем свого проживання (а.с.17-19); даними за результатами пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розміщеному на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.04.2020 року, з яких вбачається дата подання (публікації) гр-нкою ОСОБА_1 щорічної декларації за 2018 рік о 12 год. 28 хв. 29.01.2019 року (а.с.23); поданою гр-нкою ОСОБА_1 щорічною декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік (а.с.25-33); листом Управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації Національного агентства з питань запобігання корупції від 06.02.2020 року за №71-03/4127/20 щодо відповідності дати в публічній частині ІТС Реєстру фактичній даті подання документів суб'єктами декларування (а.с.34); листом Управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації Національного агентства з питань запобігання корупції від 21.12.2019 року за №71-03/85576/19 про періоди часу, протягом яких мало місце неналежне функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с.37-38).
При цьому судом також враховується, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як це визначено в ч.1 ст.172-6 КУпАП, незалежно від ознак суб'єктивної сторони, є адміністративним правопорушенням з формальним складом, і обов'язковим елементом складу даного правопорушення є існування об'єктивної сторони, тобто самого протиправного діяння.
З матеріалів справи вбачається, що із встановленими ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» вимогами щодо подання щорічної декларації, гр-нка ОСОБА_1 була ознайомлена особисто, і про необхідність подання такої декларації за минулий 2018 рік в строк до 01.04.2019 року їй були надані відповідні роз'яснення секретарем Криничненської сільської ради, що не заперечувалось нею і в судовому засіданні при наданні пояснень.
Отже, гр-нка ОСОБА_1 усвідомлювала свій обов'язок подати щорічну декларацію за 2018 рік до 00 год.00 хв. 01.04.2019 року, однак не виконала цей обов'язок у встановлений законом строк.
Відповідно до роз'яснень, викладених в п.2 Інформаційного листа Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 року за № №223-943/0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією», конструктивною ознакою правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, є несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Під час судового розгляду гр-нкою ОСОБА_1 не було надано суду жодних доказів на підтвердження існування обставин, які б об'єктивно перешкоджали поданню нею щорічної декларації за минулий 2018 рік в строк до 00 год.00 хв. 01.04.2019 року відповідно до вимог зазначених вище нормативно-правових актів та, які б могли свідчили про поважність причин невиконання нею вимог фінансового контролю.
Таким чином, гр-нка ОСОБА_1 , маючи фізичну можливість подати до Реєстру декларацію, передбачену ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», проігнорувавши вимоги закону, не вжила необхідних заходів щодо своєчасної її подачі.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що гр-нка ОСОБА_1 вчинила порушення вимог фінансового контролю шляхом несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», а тому в її діях наявний склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, і її вина у вчиненні даного правопорушення є доведеною.
Відповідно до ст.33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно п.1 ч.1 ст.34 КУпАП обставиною, що пом'якшує відповідальність гр-нки ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, є щире розкаяння.
Обтяжуючих відповідальність гр-нки ОСОБА_1 обставин, передбачених ст.35 КУпАП, судом не встановлено.
Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП до особи, яка вчинила несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачено застосування адміністративного стягнення у виді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З урахуванням характеру допущеного гр-нкою ОСОБА_1 порушення вимог фінансового контролю та тієї обставини, що вона вперше вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, щиро розкаялась у вчиненому, вважаю за необхідне і достатнє застосувати до гр-нки ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП, у вигляді штрафу на користь держави, в мінімальному розмірі.
У відповідності до ст.40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
У відповідності до ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення встановлюється ставка судового збору 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає суму 420 грн. 40 коп..
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.33, 40-1, ч.1 ст.172-6, 245, 251, 268, 277, 279, 280, 283, 284, 287, 289, 294 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП України, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає суму 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.00 коп., реквізити для сплати:
отримувач коштів: УК в Устин.р-ні/Устинів.р-н/21081100;
код отримувача (ЄДРПОУ): 36735129;
банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
код банку (МФО): 899998;
рахунок отримувача: UA568999980313090106000011423;
код класифікації доходів бюджету: 21081100 «Адміністративні штрафи та інші
санкції».
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 420 грн. 40 коп. (чотириста двадцять гривень сорок копійок), реквізити для сплати:
стягувач: Державна судова адміністрація України;
отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106;
код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783;
банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
код банку отримувача (МФО): 899998;
рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001;
код класифікації доходів бюджету: 22030106
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Відповідно до ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Устинівський районний суд Кіровоградської області.
Відповідно до ч.1 ст.285 КУпАП копію постанови протягом трьох днів надіслати особі, щодо якої її винесено.
Постанова підлягає виконанню протягом трьох місяців з дня її винесення.
Суддя С.Ю.Атаманова