Справа № 761/7608/19
Провадження № 2/761/982/2020
17 лютого 2020 року Шевченківський районний суд м. Києва
у складі головуючого судді Мальцева Д.О.
при секретарі Чугаєва І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Служба у справах дітей та сім'ї Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації, Служба у справах дітей та сім'ї Макарівської районної державної адміністрації Київської області, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,
встановив:
У лютому 2019 року Орган опіки та піклування Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації, діючи в інтересах малолітніх дітей: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з позовом до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , згідно з яким просив: позбавити батьківських прав ОСОБА_3 відносно її малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; позбавити батьківських прав громадянина ОСОБА_4 відносно його малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; призначити стягнення аліментів з громадянки ОСОБА_3 на утримання малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі ј частини, але не менше 50 % прожиткового мінімуму на дитину в місяць, починаючи з часу подання позовної заяви та до досягнення ними 18-річного віку; призначити стягнення аліментів з громадянина ОСОБА_4 на утримання малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в розмірі ј частини, але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину в місяць, починаючи з часу подання позовної заяви та до досягнення ними 18-річного віку.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_3 народила сина - ОСОБА_1 , реєстрація народження якої було проведена відповідно до ч 1 ст. 135 Сімейного кодексу України (надалі - СК України).
Також, ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_3 у незареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4 народила доньку - ОСОБА_2 .
Разом з тим, 24.09.2018 року до Служби у справах дітей Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації надійшло повідомлення Служби у справах дітей Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації про те, що 14.09.2018 року інспекторами сектору ювенальної превенції Святошинського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві та працівниками Служби у справах дітей Святошинського РДА було виявлено на вулиці без нагляду малолітніх дітей: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які були брудними, голодними та з педікульозом.
У зв'язку з зазначеним дітей було доставлено до дитячої клінічної лікарні № 5 Святошинського району м. Києва, про що 14.09.2018 року старшим інспектором СЮП Святошинського УП ГУПП в м. Києві Пономаренком І.Г. було складено акти органу внутрішніх справ та закладу охорони здоров'я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку, а після проходження лікування - влаштовано до Центру соціально-психологічної реабілітації дітей № 1 Служби у справах дітей та сім'ї виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
При цьому, 14.09.2018 року Службою у справах дітей Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації проведено умов проживання дітей за адресою: АДРЕСА_1 , та встановлено, що для них не створено належних умов для проживання і розвитку.
Відповідно до характеристики Колонщинської сільської ради Макарівського району Київської області на відповідачів стало відомо, що відповідачі, які фактично проживали за адресою: АДРЕСА_2 , за місцем проживання характеризуються незадовільно вживають спиртні напої, ніде не працюють, ведуть аморальний спосіб життя, вихованням дітей не займаються.
Також, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 неодноразово попереджувалися про адміністративну та кримінальну відповідальність щодо утримання, виховання, навчання малолітніх дітей та можливість позбавлення батьківських прав в разі невиконання батьківських прав.
За наведених обставин, а також враховуючи висновок Служби у справах дітей та сім'ї адміністрації Київської області про недоцільність повернення дітей в родину громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_4 з Центру соціально-психологічної реабілітації дітей № 1 Служби у справах дітей та сім'ї виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в зв'язку з ухиленням батьків від виконання батьківських обов'язків, позивач звернувся до суду з даним позовом, адже безвідповідальне та байдуже ставлення відповідачів до виконання своїх батьківських обов'язків шкодить інтересам дитини та негативно впливає на її фізичний та духовний розвиток.
Також, одночасно з позбавленням батьківських прав, позивач, посилаючись на положення ст.ст. 180-183 СК України, просить стягнути з відповідачів аліменти на утримання дітей.
Ухвалою від 23.04.2019 року відкрито провадження у справі за вказаним позовом, розгляд якої вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Позивач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Разом з тим, 17.02.2020 року до суду надійшла заява представника позивача, в якій він просить розгляд справи проводити за його відсутністю, позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, а також не заперечив щодо розгляду справи в заочному порядку.
Відповідачі в судове засідання не з'явилися, про дату, час і місце судового розгляду повідомлялені належним чином у встановленому законом порядку, про причини своєї неявки не повідомили.
Треті особи у судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином. Разом з тим, в матеріалах справи наявні заяви представників третіх осіб, в яких вони просять розгляд справи проводити за їх відсутністю, а позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Разом з тим, відповідно до положень ч.ч. 1, 2 ст. 280 Цивільного процесуального кодексу України (надалі - ЦПК України) суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи. У разі участі у справі кількох відповідачів заочний розгляд справи можливий у випадку неявки в судове засідання всіх відповідачів.
Враховуючи наявність в справі достатніх матеріалів про права та обов'язки сторін та те, що позивач не заперечує щодо розгляду справи в заочному порядку, суд, на підставі ч.ч. 1, 2 ст. 280 та відповідно до ст. 281 ЦПК України, постановив ухвалу про заочний розгляд справи.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Перевіряючи обставини справи, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_6 народився ОСОБА_1 , що підтверджується Свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_1 ,виданого 22.03.2016 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції у м.Києві.
Згідно вказаного Свідоцтва про народження матір'ю ОСОБА_1 є ОСОБА_3 , а батьком - ОСОБА_6 .
Також, ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_3 у незареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4 народила доньку - ОСОБА_2 , про що свідчить Свідоцтво про народження Серії НОМЕР_2 .
Разом з тим, як встановлено в судовому засіданні, з 03.10.2018 року та по теперішній час ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебувають у Центрі соціально-психологічної реабілітації дітей № 1 Служби у справах дітей та сім'ї виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
З наявних в матеріалах справи доказів в їх сукупності вбачається, що підставою для вжиття такого заходу слугувало те, що 24.09.2018 року до Служби у справах дітей Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації надійшло повідомлення Служби у справах дітей Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації про те, що 14.09.2018 року інспекторами сектору ювенальної превенції Святошинського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві та працівниками Служби у справах дітей Святошинського РДА було виявлено на вулиці без нагляду малолітніх дітей: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які були брудними, голодними та з педікульозом.
При цьому, 14.09.2018 року Службою у справах дітей Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації проведено умов проживання дітей за адресою: АДРЕСА_1 , та встановлено, що для них не створено належних умов для проживання і розвитку.
Відповідно до характеристики Колонщинської сільської ради Макарівського району Київської області на відповідачів, останні, які фактично проживали за адресою: АДРЕСА_2 , за місцем проживання характеризуються незадовільно вживають спиртні напої, ніде не працюють, ведуть аморальний спосіб життя, вихованням дітей не займаються.
Як вбачається зі змісту висновку Служби у справах дітей та сім'ї Макарівської районної державної адміністрації Київської області від 09.11.2018 року за № 01-29/615 щодо недоцільності повернення малолітніх дітей ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до родини з Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 ССДС КМР (КМДА), згідно з Актом обстеження умов проживання Колоншинської сільської ради встановлено, що ОСОБА_4 разом зі своєю співмешканкою ОСОБА_3 вихованням дітей не займаються, на довгий час залишають дітей одних, не займаються їх розвитком.
Крім того, відповідно до висновку Органу опіки та піклування Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації від 19.02.2019 року за №109/05/40-1185 щодо доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 відносно її малолітніх дітей - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_4 відносно його малолітньої доньки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Комісією з питань захисту прав дитини при Шевченківській районній в м. Києві державній адміністрації було з'ясовано, що відповідачі самоусунулися від виховання та утримання дітей та нехтують батьківськими обов'язками: не виявляють турботи до малолітніх дітей, не цікавляться особистим життям здоров'ям, не надають ні моральної, ні матеріальної підтримки.
За вказаних обставин,а також враховуючи те, що безвідповідальне та байдуже ставлення відповідачів до виконання своїх батьківських обов'язків шкодить інтересам дитини та негативно впливає на її фізичний та духовний розвиток, Орган опіки та піклування Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації вважає за доцільне позбавити відповідачів батьківських прав відносно їх дітей.
Так, вимогами ч.ч. 1-4 ст. 150 СК України передбачено, що батьки зобов'язані: виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; поважати дитину.
У відповідності до ч.1 ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Принципом 6 Декларації прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості.
Водночас, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він, ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.
У відповідності до вимог ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один із батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім'ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров'я, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Згідно ст.ст. 3,18 Конвенції про права дитини батьки несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування. У всіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питанням соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Разом з тим, як роз'яснено в п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкується з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов'язками.
На підставі зазначеного, оцінивши зібрані по справі докази, а також враховуючи те, що обставини ухиляння відповідачів від виконання своїх обов'язків по належному вихованню та утриманню їх дітей знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, суд вважає за необхідне позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , батьківських прав відносно її малолітніх дітей - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також позбавити ОСОБА_4 батьківських прав відносно його малолітньої доньки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
При цьому, в даній конкретній ситуації судом враховується, що навіть під час розгляду справи в суді відповідачі не вчинили будь-яких активних дій, які б свідчили про їх бажання реалізувати виконання своїх батьківських обов'язків.
Натомість, слід зазначити, що згідно з листом Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 від 22.10.2019 року, що за час перебування дітей у центрі (з 03.10.2018 року) ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відвідували їх лише вісім разів, а саме: 13.11.2018 року, 14.02.2019 року, 07.03.2019 року, 21.03.2019 року, 23.04.2019 року, 25.04.2019 року, 20.06.2019 року, 22.10.2019 року.
Тобто, позбавляючи відповідачів батьківських прав відносно малолітніх дітей, суд враховує «інтереси дитини» в широкому розумінні, зокрема в даному випадку позбавлення батьківських прав буде сприяти дітям визначити їх правовий статус як захищеної групи осіб, та отримати відповідну соціальну допомогу від держави.
В той же час, суд наголошує на тому,що застосовуваний захід не є виключно безстроковим і відповідачі мають право у випадку зміни їх поведінки на поновлення батьківських прав в порядку, передбаченому СК України.
Щодо вимог про стягнення аліментів слід зазначити наступне.
Так, ч.2 ст. 166 СК України передбачено, що особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини.
Відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно зі ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Як передбачено вимогами ч.1 ст. 183 СК України, частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
При цьому, відповідно до ч.1 ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви.
Таким чином, враховуючи вище встановлені обставини справи, суд приходить до висновку про необхідність призначення аліментів на утримання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які підлягатимуть стягненню з ОСОБА_3 на користь опікуна чи установи, під опікою якої будуть перебувати діти, у розмірі ј частини, але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину в місяць, починаючи з 20.02.2019 року та до досягнення ними 18-річного віку.
Також, суд приходить до висновку про стягнення з ОСОБА_4 на користь опікуна чи установи, під опікою якої буде перебувати дитина, аліменти на утримання ОСОБА_2 у розмірі ј частини, але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину в місяць, починаючи з 20.02.2019 року та до досягнення нею 18-річного віку.
Крім того в порядку ст. 141 ЦПК України суд присуджує до стягнення з ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на користь держави судовий збір по 768 грн. 40 коп. з кожного.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 89, 95, 141, 229, 258, 259, 263-266, 268, 273, 280-282, 289, 352, 354, п.п. 15.5 п.15 Розділу ХІІІ Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, ЦПК України, суд,
Позов Органу опіки та піклування Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , треті особи які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору Служба у справах дітей та сім'ї Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації, Служба у справах дітей та сім'ї Макарівської районної державної адміністрації Київської області, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ( АДРЕСА_3 , і.п.н. НОМЕР_3 ) батьківських прав відносно її малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позбавити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ( АДРЕСА_2 , і.п.н. НОМЕР_4 ) батьківських прав відносно його малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , на користь опікуна чи установи під опікою якого будуть перебувати діти, аліменти на утримання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі ј частини, але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину в місяць, починаючи з 20.02.2019 року до досягнення ними 18 річного віку.
Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , на користь на користь опікуна чи установи під опікою якого будуть перебувати діти, аліменти на утримання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі ј частини, але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину в місяць, починаючи з 20.02.2019 року до досягнення нею 18 річного віку.
Допустити негайне виконання рішення суду в межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на користь держави судовий збір у розмірі по 768,40грн.з кожного.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя