Рішення від 20.05.2020 по справі 200/1094/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2020 р. Справа№200/1094/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.

за участю представників сторін:

від відповідача - Винник О.В. - довір. від 02.01.2020 року № 08-20/48

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов

ОСОБА_1

до відповідача Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради

про визнання протиправними дій, скасування повідомлення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради про визнання протиправними дій, які полягають у стягненні надміру виплачених коштів в сумі 18896 грн. 23 коп., скасування повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям від 25.10.2019 року № 11-11/4031-3.

Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що, відповідач, як вважає позивач, приймаючи повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям, діяв з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений чинним законодавством з питань соціального захисту.

Вважає дії відповідача щодо стягнення надміру виплачених коштів протиправними та такими, що порушують конституційні права позивача.

Зазначає, що з часу проведення антитерористичної операції з 2014 року по теперішній час доход від підприємницької діяльності позивач отримував, тому у відповідача відсутні підстави для стягнення надміру виплачених коштів по переплаченим житловим субсидіям.

Враховуючи викладене, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

У відзиві на позовну заяву відповідач вказав на її безпідставність та зазначив, що приймаючи повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям, управління діяло в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством з питань соціального захисту.

Вказує, що в результаті проведеної перевірки правильності та повноти інформації даних, наданих для призначення житлової субсидії встановлено, що позивач не надав інформацію щодо отримання доходів від підприємницької діяльності, що призвело до надмірної виплати субсидії.

Враховуючи наведене, просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Представники сторін надали заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч.5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Враховуючи наведене, суд розглядає позовну заяву в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, відзиву, суд з'ясував наступні обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Слов'янської міської ради як одержувач житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.01.2016 року, отримувала житлову субсидію з 01.01.2016 року по 30.04.2018 року (а.с.6).

ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець, що підтверджується свідоцтвом від 13.10.1999 року серії НОМЕР_2 про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця (а.с.29).

18.09.2019 року Управлінням соціального захисту населення Слов'янської міської ради проведена перевірка правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення всіх видів державних соціальних допомог, за результатами якої складений акт від 18.09.2019 року № 11-20/772 (а.с.74).

Під час перевірки встановлено, що ОСОБА_1 не надала інформацію щодо отримання доходів від підприємницької діяльності.

Згідно витягу з протоколу від 18.09.2019 року № 03-43/36-4-15 Комісія щодо призначення житлових субсидій, пільг на житлово-комунальні послуги, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у виняткових випадках вирішила припинити надання житлової субсидії ОСОБА_1 у зв'язку із виявленням ознак порушення норм законодавства під час вибіркового обстеження з 01.05.2018 року (а.с. 75).

25.10.2019 року Управлінням соціального захисту населення Слов'янської міської ради

прийняте повідомлення № 11-11/4031-3 про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям на підставі висновків проведеної перевірки інформації (а.с.9).

Відповідно до довідок Головного управління ДПС у Донецькій області податкові декларації ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 30.09.2019 року надані без зазначення доходу (а.с.12-27).

Згідно довідки Головного управління ДПС у Донецькій області від 11.03.2020 року № 896 у період з 1 кварталу 2016 року по 4 квартал 2019 року ОСОБА_1 не отримувала доходів від підприємницької діяльності (а.с. 85).

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, в позовній заяві позивач просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Основним завданням Управління соціального захисту населення є забезпечення реалізації державної соціальної політики у сфері соціального захисту населення, що включає:

- забезпечення реалізації державної політики з питань соціального захисту населення, виконання програм і здійснення заходів у цій сфері;

- призначення та виплату соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України, надання пільг, субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;

- організація виконання комплексних програм та заходів щодо поліпшення становища соціально вразливих верств населення, сімей та громадян, які перебувають у складних життєвих обставинах, та всебічне сприяння в отриманні ними соціальних виплат та послуг за місцем проживання, перебування;

- забезпечення соціальної інтеграції осіб з інвалідністю;

- здійснення нагляду за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій органами Пенсійного фонду України;

- забезпечення реалізації регіональних та міських соціальних программ;

- виконання функцій розпорядника коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету та місцевих соціальних програм.

Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладений обов'язок реалізації державної політики в галузі соціального забезпечення та соціального захисту громадян, які внаслідок недостатньої матеріальної забезпеченості потребують соціальної підтримки, в тому числі призначення та виплата субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Суд вважає протиправними дії відповідача щодо стягнення з позивача надміру виплачених коштів, виходячи з наступного.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової допомоги для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг визначаються Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848.

Відповідно до п. 3 Положення житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія.

Отримання житлових субсидій не пов'язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Згідно п. 4 Положення право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Відповідно до п. 5 Положення житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії".

Згідно п. 31 Положення під час призначення житлової субсидії враховуються такі доходи:

- заробітна плата після сплати податку на доходи фізичних осіб;

- пенсія;

- стипендія (крім соціальної стипендії студентів (курсантів) з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа у разі продовження навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів, а також студентів (курсантів) закладів вищої освіти, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків);

- соціальні виплати, які призначаються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення;

- допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування;

- грошові перекази, отримані із-за кордону;

- інші доходи.

Як зазначалось раніше, позивачу призначена та виплачувалась житлова субсидія з 01.01.2016 року.

Нормами чинного законодавства, яке регулює спірні взаємовідносини, встановлений вичерпний перелік обставин, за наявності яких припиняється виплата житлових субсидій.

Згідно п. 119 Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли:

- домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуги;

- громадянин не виконує зобов'язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;

- у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;

- громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;

- під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;

- виникнення обставин, зазначених у пункті 18 цього Положення.

Відповідно до п. 120 Положення надання субсидії припиняється також за рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у разі, коли:

- виникли обставини, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок), іншу місцевість, у разі смерті одинокої особи;

- громадянин, якому призначено житлову субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання.

Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано суду жодного доказу існування обставин, на підставі яких позивачу припинена виплата субсидії та він зобов'язаний відшкодовувати надміру сплачені кошти.

При цьому, позивачем надані суду належні докази, що під час призначення та виплати субсидії він не здійснював підприємницьку діяльність та не отримував від такої діяльності доходів.

Інших підстав для позбавлення позивача субсидії та зобов'язання відшкодувати надміру виплачені кошти по переплаченим житловим субсидіям відповідачем не наведено.

Оскільки під час розгляду справи встановлено, що позивач доходу від підприємницької діяльності не отримував з 2016 року, суд вважає неправомірними дії відповідача щодо позбавлення позивача житлової субсидії та зобов'язання відшкодувати надміру виплачені кошти, тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

В розумінні ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України питання про перерозподіл судових витрат не розглядається.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Положенням про порядок призначення житлових субсидій, Кодексом адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради (ЄДРПОУ 25954290, юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Генерала Батюка, буд. 40) про визнання протиправними дій, які полягають у стягненні надміру виплачених коштів в сумі 18896 грн. 23 коп., скасування повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям від 25.10.2019 року № 11-11/4031-3 - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради щодо стягення з ОСОБА_1 надміру виплачених коштів по переплаченим житловим субсидіям в сумі 18896 грн. 23 коп.

Повідомлення Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям від 25.10.2019 року № 11-11/4031-3 - скасувати.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя Т.В. Давиденко