18 травня 2020 року Справа № 160/5135/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., перевіривши у місті Дніпрі матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання неправомірною довідку, визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
1. 12.05.2020 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати неправомірною довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках № 159 від 16.10.2019, видану Дніпропетровською обласною державною адміністрацією Департаменту соціального захисту населення Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках на заяву від 23.03.2018 за даними архівної довідки МУ ГДАМОУ № 179/1/2798 від 06.03.2018 пункту першого статті 10 Закону України в період перебування позивача з 15.05.1986 по 07.06.1986 в № І та № III зоні відчуження з пропущеним терміном її видачі рішенням Третього апеляційного адміністративного суду від 04.04.2019 справа № 207/1752/18;
- визнати бездіяльність суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язати вчинити певні дії до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за заявою від 16.03.2020 за посвідченням ЧАЕС 1 категорії 1986 року з інвалідністю 2 групи за даними архівної довідки МУ ГДАМОУ № 179/1/2798 від 06.03.2018 пункту першого статті 10 Закону України, хто працював з початку аварії до 01.07.1986 - незалежно від кількості робочих днів, в період перебування позивача з 15.05.1986 по 07.06.1986 в № І та № ІІІ зоні відчуження сукупністю рішенням Третього апеляційного адміністративного суду від 04.04.2019 справа № 207/1752/18, постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.1991 року № 796-ХІІ, статей 39, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за даними МСЕК від 17.10.2011, пункту четвертого статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-ХІІ з урахуванням індексу індексації з мінімального прожиткового мінімуму за статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2 групою інвалідності в розмірі 8-мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії відповідно до вимог статті 50 Закону України за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі статті 67 цього закону 75% від мінімальної пенсії за віком з 01.04.2020;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати основну державну та додаткову інвалідну пенсії з 01.04.2020 на право вибору заявника від 16.03.2020 щодо проведення перерахунку пенсії та виплати ОСОБА_1 за даними архівної довідки МУ ГДАМОУ № 179/1/2798 від 06.03.2018 за службу відповідно до пункту четвертого статті 13, пункту першого статті 10 Закону України в період перебування з 15.05.1986 по 07.06.1986 за даним В/Ч НОМЕР_1 с. Оране, Іванківський район, Київської області за № І зоною відчуження за отриманої дози опромінювання 25 рентген в № III зоні відчуження, відповідно до 14.07.1986 включно за сукупністю рішенням Третього апеляційного адміністративного суду від 04.04.2019 справа № 207/1752/18 з 14 днів праці на ЧАЕС доплат до пенсії вимогами постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.1991, до статей 39, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за посвідченням ЧАЕС 1 категорії з інвалідністю за № 551 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття, відповідно до статті 1 Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасника бойових дій та інвалідів війни», підвищення до пенсії, відповідно до частини четвертої статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гаранти їх соціального захисту», з врахуванням індексу інфляції з 01.10.2017 року по 01.04.2020, пенсії відповідно до вимог статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2 групою інвалідності в розмірі 8-мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до вимог статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 67 цього кодексу в розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком, щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття, відповідно статті 1 Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасника бойових дій та інвалідів війни» в розмірі 50 грн, підвищення до пенсії, відповідно до пункту четвертого статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-ХІІ, в розмірі 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність в період перебування на спеціальних зборах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Законом України пункту першого статті 10, хто працював з самого початку аварії до 01.07.1986 - незалежно від кількості робочих днів, з врахуванням індексу інфляції та без обмеження максимальним розміром.
2. 15.05.2020 засобами поштового зв'язку від позивача надійшли клопотання, в яких позивач просить суд:
1) розглядати в порядку письмового провадження та дозволити ОСОБА_1 до підтвердження оригіналів підписом Шевченко А.О. із зазначенням дати такого засвідчення;
2) врахувати статтю 121 КАС України та поновити позивачу ОСОБА_1 пропущений строк як, що суд рахує та визнає пропущений строк поважними, законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, статтею 122 КАС України за захистом прав, свобод та інтересів особи ЧАЕС 1 категорії встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень,
- визнати видану довідку № 159 від 16.10.2019 про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження на заяву позивача від 23.03.2018 Дніпропетровською обласною державною адміністрацією Департаменту соціального захисту населення Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках з недотриманням норм її видачі сукупністю рішенням Третього апеляційного адміністративного суду від 04.04.2019 справа № 207/1752/18 з пропущеним терміном в шість місяців за датою видачі 16.10.2019 врахувати, що відповідачем не подано звіт про виправлення та видачу довідки № 98 від 11.08.2015 згідно заяви від 23.03.2018 за наслідками виконавчого листа виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом від 20.06.2019 на рішення Третього апеляційного адміністративного суду від 04.04.2019 справа № 207/1752/18 рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.08.2018 - скасувати;
3) не стягувати судовий збір, оскільки він має пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
3. Відповідно до пункту третього частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
4. Суддею встановлено, що адміністративний позов не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України.
5. Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
6. За правилами частини шостої статті 120 КАС України якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
7. Оскільки адміністративний позов надійшов до суду 12.05.2020 (вівторок), п'ятим днем для вирішення питання про залишення позовної заяви без руху є 17.05.2020 (неділя - вихідний день).
8. З урахуванням викладеного, суд вирішив питання про залишення позовної заяви без руху в адміністративній справі № 160/5135/20 18.05.2020.
(1) щодо відповідачів у справі
9. Відповідно до положень статті 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
10. Пунктом 7 частини першої статті 4 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
11. Відповідно до пункту другого частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
12. Відповідно до пункту четвертого частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
13. В адміністративному позові відповідачем визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, проте у першій позовній вимозі позивач просить суд визнати неправомірною довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках № 159 від 16.10.2019, видану Дніпропетровською обласною державною адміністрацією Департаменту соціального захисту населення Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
14. Таким чином, позивачу належить визначити відповідача (відповідачів) за поданою позовною заявою та зазначити всі необхідні відомості (реквізити), передбачені частиною п'ятою статті 160 КАС України.
(2) щодо позовних вимог
15. Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
16. Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
17. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
18. Відповідно до пункту четвертого частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
19. Позивач, заявляючи позовну вимогу про визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень, не зазначив конкретного суб'єкта владних повноважень до якого звернута зазначена позовна вимога та не зазначає яка саме бездіяльність оскаржується у заявленому спорі.
20. Крім того, позивач просить суд «зобов'язати вчинити певні дії до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області», однак не вказує кого саме суду належить спонукати до вчинення таких дій.
21. Таким чином, суд вважає за необхідне запропонувати позивачу уточнити позовні вимоги у відповідності до приписів Кодексу та зазначити:
- зазначити суб'єкта владних повноважень (відповідача у справі) до якого звернута позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності;
- зазначити яка саме бездіяльність оскаржується у заявленому спорі;
- зазначити кого позивач просить суд спонукати до «зобов'язання вчинити певні дії до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області» та які саме дії є зобов'язальними.
22. За таких обставин, вважаю за необхідне позовну заяву залишити без руху із наданням строку для усунення недоліків.
23. Керуючись статтями 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
24. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання неправомірною довідку, визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
25. Надати строк для усунення недоліків позовної заяви з дня вручення копії цієї ухвали не пізніше 10 (календарних) днів з дня закінчення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
26. Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання:
1) надання належним чином оформленого адміністративного позову з урахуванням вимог статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме:
- визначення відповідача/відповідачів за адміністративним позовом та викладення змісту позовних вимог до такого відповідача/відповідачів;
- із зазначенням всіх необхідних відомостей (реквізитів) відповідача/відповідачів, передбачених частиною п'ятою статті 160 КАС України;
- із зазначенням суб'єкта владних повноважень (відповідача у справі) до якого звернута позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності;
- із зазначенням яка саме бездіяльність оскаржується у заявленому спорі;
- із зазначенням кого позивач просить суд спонукати до «зобов'язання вчинити певні дії до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області» та які саме дії є зобов'язальними;
2) копій виправленого позову та доданих до нього документів відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
27. Копію ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.
28. Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунені у зазначений строк, позовна заява буде повернута позивачеві.
29. Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та не може бути оскаржена.
Суддя І.О. Верба