Справа № 349/571/20
Провадження № 3/349/303/20
іменем України
19 травня 2020 року м. Рогатин
Суддя Рогатинського районного суду Івано-Франківської області Могила Р.Г. розглянув справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, українця, який не працює,
за ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР18 №535897 від 17 квітня 2020 року, ОСОБА_1 17 квітня 2020 року приблизно о 14 год 26 хв. знаходився на березі річки Гнила Липа, що в с.Вербилівці Рогатинського району, без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіратора або захисної маски, в групі осіб у кількості більше ніж дві особи, чим порушив п.1,п.2 постанови Кабінету Міністрів України №255 від 02.04.2020 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі - постанова КМ України №255 від 02.04.2020).
Також ОСОБА_1 17 квітня 2020 року приблизно о 14 год 26 хв., перебуваючи біля річки Гнила Липа, що в с.Вербилівці Рогатинського району, не мав документів, що посвідчують його особу, чим порушив п.16 постанови КМ України №255 від 02.04.2020.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину свою визнав частково, пояснив, що не мав при собі документів, що підтверджують його особу, у чому щиро розкаявся. В той же час заперечив, що перебував на березі річки без засобів індивідуального захисту, адже мав самостійно виготовлену захисну маску. Окрім цього, не перебував у групі осіб, оскільки на берег річки прийшов один та розмістився на досить значній відстані від ОСОБА_2 .
Відповідно до ст. 245 КУпАП серед завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно положень ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оцінка доказів здійснюється органом (посадовою особою) за своїм внутрішнім переконанням, яке повинно ґрунтуватися на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).
Вимогами ст.280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності(ст.7 КУпАП).
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст.9 КУпАП).
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Стаття 44-3 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин - адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб. Карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №255 від 02.04.2020 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» було установлено з 12 березня 2020 року до 24 квітня 2020 року на всій території України карантин.
Згідно даної постанови на період карантину заборонено:
-перебувати в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіратора або захисної маски, у тому числі виготовлених самостійно (пункт 1);
-переміщатися групою осіб у кількості більше ніж дві особи, крім випадків службової необхідності та супроводження осіб, які не досягли 14 років, батьками, усиновлювачами, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями, іншими особами відповідно до закону або повнолітніми родичами дитини (пункт 2);
-перебувати на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус (пункт 16).
Визначене поняття «громадське місце» розкрито лише в Законі України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» (далі - Закон).
Так згідно ст.1 Закону громадське місце - частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їзди, а також підземні переходи, стадіони.
На виконання доручення Прем'єр-міністра України Міністерство охорони здоров'я надало роз'яснення що таке «громадське місце», де необхідно носити маски чи респіратори у зв'язку з поширенням коронавірусної інфекції відповідно до постанови №211.
Згідно даного роз'яснення громадське місце - це частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їзди, а також підземні переходи, стадіони. Також це ліфти і таксофони; приміщення та території закладів охорони здоров'я;приміщення та території навчальних закладів; дитячі майданчики; приміщення та території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту; під'їзди житлових будинків; підземні переходи; транспорт загального користування, що використовується для перевезення пасажирів;приміщення закладів ресторанного господарства; приміщення об'єктів культурного призначення; приміщення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; стаціонарно обладнані зупинки маршрутних транспортних засобів тощо.
В даному роз'ясненні МОЗ України рекомендує перебувати особам на вулиці в масці, оскільки у будь-який момент можна опинитися на території, яка підпадає під визначення «громадське місце».
Проведеним аналізом наведених нормативних актів встановлено, що прибережна зона не є громадським місцем, у зв'язку із чим суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 порушень п.1 постанови Кабінету Міністрів України №255 від 02.04.2020.
З дослідженого в судовому засіданні відеозапису з нагрудної камери працівника поліції встановлено також відсутність у діях ОСОБА_1 порушень п. 2 постанови Кабінету Міністрів України №255 від 02.04.2020, оскільки останній не перебував у групі більше двох осіб, адже як вбачається із дослідженого відеозапису, між ним та іншими особами зберігалася дистанція більше двох метрів.
В той же час в судовому засіданні вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення,передбаченого ст.44-3 КУпАП, що виразилось у недотриманні п.16 постанови КМ України №255 від 02.04.2020 доведена дослідженими та перевіреними в процесі судового розгляду доказами: протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР18 №535897 від 17 квітня 2020 року, рапортом інспектора СРПП №1 Рогатинського ВП Тисменицького ВП ГУНП в Івано-Франківській області Декальчука Р.С. від 17 квітня 2020 року, письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 17 квітня 2020 року.
Згідно ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи обставини і характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан - не працює, обставину, що пом'якшує відповідальність - щире розкаяння винного, обставин, що обтяжують відповідальність не встановлено, суд вважає можливим звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Керуючись ст. ст. 38, 247, 283, 284 КУпАП,
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП, у зв'язку із вчиненням малозначного адміністративного правопорушення і обмежитись усним зауваженням. Провадження в справі про адміністративне правопорушення закрити.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову судді подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Р.Г.Могила