Справа № 347/217/20
Провадження № 1-кп/347/113/20
19.05.2020 м.Косів
Косівський районний суд, Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді - ОСОБА_1 ,
з секретарем - ОСОБА_2 ,
за участю прокурора - ОСОБА_3 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Косів кримінальне провадження № 12019090190000344 від 12.08.2019 року, відносно обвинуваченого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Третя Кузнечиха район імені Лазо Хабаровського краю, Російської Федерації, жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, з середньо-спеціальною освітою, одруженого, пенсіонера, раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого
-ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 КК України, -
Відповідно до рішення №1-1/2006 від 04.04.2006 Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області п'ятого демократичного скликання за результатами виборів до органів місцевого самоврядування України ОСОБА_4 було обрано сільським головою с. Люча Косівського району Івано-Франківської області.
Відповідно рішення №4-1/2006 від 04.04.2006 року Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області п'ятого демократичного скликання ОСОБА_4 присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді сільського голови Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області, займав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, і згідно з приміткою 1 до ст.364 КК України, був службовою особою та суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення.
Згідно з положеннями, передбаченими ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - сільського голову Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області ОСОБА_4 уповноважено на здійснення наступних функцій: забезпечувати здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організовувати в межах, визначених Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписувати рішення ради та її виконавчого комітету; здійснювати керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; скликати сесії ради, вносити пропозиції та формувати порядок денний сесій ради і головувати на пленарних засіданнях ради; забезпечувати підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; звертатись до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів; вести особистий прийом громадян; забезпечувати на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань.
Сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень (ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Відповідно до п.34 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до компетенції сільської ради відноситься вирішення питань регулювання земельних відносин.
Крім цього, ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до компетенції виконавчого органу сільської ради відносяться питання щодо підготовки та винесення на розгляд ради пропозицій щодо вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальної громади, здійснення контролю за додержанням земельного законодавства, використанням і охороною земель, реєстрація суб'єктів права власності на землю, реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі, видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
Згідно вимог, визначених ч.4 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення сільської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.
Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України - до повноважень сільських рад у галузі земельних відносин на території сіл належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; організація землеустрою; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до Кодексу; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до п.2.14. Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі (надалі за текстом - Інструкція), затвердженої наказом №43 від 04.05.1999, виданого Державним комітетом України по земельним ресурсам, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.06.1999 за №354/3647, чинної на час вчинення злочину (кримінального правопорушення), державний акт на право власності на земельну ділянку складається у двох примірниках, підписується сільським головою, а п.2.9 даної інструкції встановлено, що усі записи мають бути зроблені державною мовою, чітко і розбірливо, виправлення не допускаються.
Згідно з вимогами, передбаченими ч.6, ч,7 ст.118 Земельного кодексу України - громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної сільської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання. Відповідна сільська рада розглядає заяву, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.
ОСОБА_4 , будучи посадовою особою органу місцевого самоврядування, тобто, службовою особою, в коло повноважень якої, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», входить організація роботи сільської ради, підписання прийнятих ним та сесією сільської ради рішень, внесення пропозиції та формування порядку денного сесій ради, за відсутності відповідних правових підстав, не скориставшись правом зупинення неправомірних рішень сільської ради, обіймаючи в органах місцевого самоврядування посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно - господарських обов'язків, займаючи відповідальне становище керівника органу місцевого самоврядування, використав свої службові повноваження у протиправних цілях за наступних обставин.
Так, ОСОБА_4 18 травня 2007 року, зловживаючи службовим становищем, умисно, в інтересах ОСОБА_5 , використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, достовірно знаючи, що ОСОБА_5 , згідно записів погосподарської книги з 2000 року не було надано у користування земельну ділянку загальною площею 2.0000 га га для ведення особистого селянського господарства у с. Люча в урочищі «Медвежа» Косівського району Івано-Франківської області, яка в подальшому була поділена на дві земельні ділянки з присвоєнням кадастрових номерів 2623684101:01:001:0159 та 2623684101:01:001:0160, без підтвердження правових підстав попереднього користування земельною ділянкою, як того вимагають положення, передбачені ст.118 Земельного кодексу України, без дозволу на розроблення проекту відведення, видав довідку за №381 з неправдивими відомостями про перебування у користуванні ОСОБА_5 земельної ділянки площею 2,0000 га, розташованої у с. Люча в урочищі «Медвежа» Косівського району Івано-Франківської області.
Після цього, ОСОБА_4 05.06.2007, зловживаючи службовим становищем, умисно, в інтересах ОСОБА_5 , використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, достовірно знаючи, що ОСОБА_5 , згідно записів погосподарської книги з 2000 року не було надано у користування земельну ділянку загальною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства у с. Люча в урочищі «Медвежа» Косівського району, Івано-Франківської області, достовірно знаючи, що ОСОБА_5 не має жодних підстав для безоплатної приватизації згаданої земельної ділянки в порядку, визначеному ст. 118 Земельного кодексу України, вніс на розгляд сесії Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області питання щодо передачі ОСОБА_5 земельних ділянок у власність.
При цьому, депутати місцевої ради, будучи введеними таким чином в оману, віддали свої голоси за прийняття рішення №13-9/2007 від 05.06.2007 «Про передачу земельних ділянок у власність», яке ОСОБА_4 особисто підписав, скріпив гербовою печаткою органу місцевого самоврядування та видав в інтересах ОСОБА_5 офіційний неправдивий документ рішення №13-9/2007 від 05.06.2007 «Про передачу земельних ділянок у власність», на підставі якого ОСОБА_5 надано у власність земельні ділянки загальною площею 2,0000 га із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.
Надалі, ОСОБА_4 , продовжуючи свою злочинну діяльність, об'єднану єдиним злочинним умислом, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, діючи в інтересах ОСОБА_5 , особисто підписав, скріпив гербовою печатко органу місцевого самоврядування та видав державні акти серії ЯЕ №825302 на право власності на земельну ділянку площею 1,2909 га із кадастровим номером 2623684101:01:001:0159 та серії ЯЕ №825303 на право власності на земельну ділянку серії площею 0,7091 га із кадастровим номером 2623684101:01:001:0160, в результаті чого вказані земельні ділянки незаконно вибули із земель комунальної власності.
Внаслідок протиправних дій ОСОБА_4 Лючанською сільською радою Косівського району Івано-Франківської області неправомірно надано ОСОБА_5 у приватну власність земельні ділянки загальною площею 2,0 га вартістю (на момент надання земельної ділянки у власність) 107000 (сто сім тисяч) гривень, внаслідок чого спричинено тяжкі наслідки у виді заподіяння територіальній громаді майнової шкоди на вказану суму.
Таким чином, ОСОБА_4 допустив зловживання службовим становищем, тобто умисне, в інтересах третіх осіб, використання службовою особою свого службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 364 КК України.
Крім того, ОСОБА_4 18 травня 2007 року, будучи службовою особою, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, умисно, в інтересах ОСОБА_5 , достовірно знаючи, що ОСОБА_5 згідно записів погосподарської книги з 2000 року не було передано у користування земельну ділянку загальною площею 2,0000 га, для ведення особистого селянського господарства у с. Люча в урочищі «Медвежа» Косівського району Івано-Франківської області, з метою сприяння йому у незаконному отриманні земельної ділянки у власність, особисто підписав, скріпив печаткою органу місцевого самоврядування та видав завідомо неправдиву довідку за №381 з недостовірними відомостями про користування, згідно записів погосподарської книги з 2000 року земельною ділянкою площею 2.0 га, яку в подальшому було використано при прийнятті сесією місцевої ради рішення про безоплатну приватизацію ОСОБА_5 земельних ділянок в порядку, визначеному ст.118 Земельного кодексу України.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи про неправомірність такого рішення, особисто його підписав, скріпив печаткою органу місцевого самоврядування та видав рішення Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області за №13-9/2007 від 05.06.2007 «Про передачу земельних ділянок у власність», на підставі якого ОСОБА_5 надано у власність земельні ділянки загальною площею 2,0000 га із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, об'єднану єдиним злочинним умислом, ОСОБА_4 , використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, діючи в інтересах ОСОБА_5 , особисто підписав, скріпив гербовою печаткою органу місцевого самоврядування та видав державні акти серії ЯЕ №825302 на право власності на земельну ділянку площею 1,2909 га із кадастровим номером 2623684101:01:001:0159 та серії ЯЕ №825303 на право власності на земельну ділянку серії площею 0,7091 га із кадастровим номером 2623684101:01:001:0160, в результаті чого вказані земельні ділянки незаконно вибули із земель комунальної власності.
Внаслідок протиправних дій ОСОБА_4 Лючанською сільською радою Косівського району Івано-Франківської області неправомірно надано ОСОБА_5 у приватну власність земельні ділянки загальною площею 2.0 га вартістю (на момент надання земельної ділянки у власність) 107000 (сто сім тисяч) гривень, внаслідок чого спричинено тяжкі наслідки у виді заподіяння територіальній громаді майнової шкоди на вказану суму.
Таким чином, ОСОБА_4 обвинувачується у службовому підробленні, тобто у складанні і видачі завідомо неправдивих офіційних документів, що спричинило тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.366 КК України.
У сукупності ОСОБА_4 своїми умисними діями, які виразилися у зловживанні службовим становищем, тобто в умисному, в інтересах третіх осіб, використанні службовою особою свого службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам та у службовому підробленні, тобто у складанні і видачі завідомо неправдивих офіційних документів, що спричинило тяжкі наслідки, вчинив кримінальні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України.
В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 заявив клопотання про закриття кримінального провадження відносно нього за ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 КК України в зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Представник потерпілого подав до суду заяву в якій просить дане кримінальне провадження розглядати у його відсутності.
Прокурор не заперечив щодо задоволення заявленого обвинуваченим ОСОБА_4 клопотання про звільнення його від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження в зв'язку із закінченням строків давності.
Суд, заслухавши думку учасників судового процесу та дослідивши надані матеріали, вважає, що клопотання підлягає до задоволення із наступних підстав.
Згідно п.1 ч.2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст.285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Обвинуваченому ОСОБА_4 , у відповідності до вимог ч.3 ст. 285 та ч.8 ст.284 КПК України, було роз'яснено підстави звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави.
Обвинувачений дав свою згоду на звільнення його від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності і закриття кримінального провадження відносно нього з цих підстав.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: десять років - у разі вчинення тяжкого злочину.
В силу вимог ст.12 КК України, кримінальне правопорушення передбачене ч.2 ст. 364 КК України відноситься до категорії тяжких злочинів за який передбачена максимальна міра покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до 6 років та з моменту його вчинення минуло десять років.
Підстав для зупинення або переривання строків давності, передбачених ч.ч.2, 3 ст.49 КК України, судом не встановлено.
У відповідності до ч.3 ст.288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Таким чином, враховуючи наведені обставини, а саме те, що з моменту скоєння кримінального правопорушення минуло більше як десять років та перебіг давності притягнення до кримінальної відповідальності, в розумінні ст.49 КК України не зупинявся і не переривався, а також з врахуванням характеризуючих даних обвинуваченого, а саме те, що він являється особою пенсійного віку, по місцю проживання характеризується позитивно, раніше не судимий, на обліках в психоневрологічному та наркологічному кабінетах не знаходиться, суд приходить до переконання, що клопотання обвинуваченого про звільнення його від кримінальної відповідальності є обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Цивільний позов не заявлявся.
Витрат на залучення експертів у кримінальному провадженні немає.
Долю речових доказів суд вирішує відповідно до ст.100 КПК України.
На підставі наведеного, відповідно до ст.ст.12, 49 КК України та керуючись ст.ст. 284-288, 372 КПК України, суд -
Клопотання обвинуваченого ОСОБА_4 про закриття кримінального провадження у зв"язку із закінченням строків давності - задоволити.
Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за ч.2 ст.364, ч.2 ст. 366 КК України на підставі п.4 ч.1 ст. 49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності.
Кримінальне провадження № 12019090190000344 від 12.08.2019 року, відносно обвинуваченого ОСОБА_4 за вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 КК України - закрити.
Речові докази:
- державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №825302 від 09.07.2008; державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №825332 від 09.07.2008; технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби с. Люча, Косівський район, Івано-Франківська обл., що передано на зберігання в камеру зберігання речових доказів Косівського відділу поліції ГУ НП в Івано-Франківській області - повернути Лючанській сільській раді.
- Заяву ОСОБА_5 від 20.03.2007, зареєстровану за вхідним №32 від 20.03.2007 , що зберігається при матеріалах кримінального провадження; протокол 9 сесії 5 демократичного скликання Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області від 05.06.2007; рішення Лючанської сільської ради Косівського району Івано- Франківської області №13-9/2007 від 05.06.2007; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №1, 2, 3 із записам за 1991-1995 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано- Франківської області №4, 5, 6 із записам за 1991-1995 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №7, 8, 9 із записам за 1991-1995 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №10, 11 із записам за 1991-1995 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №12,13,14 із записам за 1991-1995 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №2 із записам за 1996-2000 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №3 із записам за 1996-2000 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №4 із записам за 1996-2000 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №5 із записам за 1996-2000 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №5 а із записам за 1996-2000 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №6 із записам за 1996-2000 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №7 із записам за 1996-2000 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №8 із записам за 1996-2000 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №1 із записам за 2001-2005 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №3 із записам за 2001-2005 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №4 із записам за 2001-2005 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №5 із записам за 2001-2005 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №6 із записам за 2001-2005 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №7 із записам за 2001-2005 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №1 із записам за 2006-2010 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №2 із записам за 2006-2010 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №3 із записам за 2006-2010 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №4 із записам за 2006-2010 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №5 із записам за 2006-2010 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №6 із записам за 2006-2010 роки в 1 томі; погосподарська книга Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області №7 із записам за 2006-2010 роки в 1 томі - передано на зберігання представнику Яблунівської селищної ради ОТГ - повернути Лючанській сільській раді Косівського району.
Ухвала суду може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Косівський районний суд протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя: ОСОБА_1