19.05.2020
ЄУН №337/1022/20
Провадження №2/337/906/2020
(заочне)
19 травня 2020 року Хортицький районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді - Сидорової М.В.
при секретарі - Шелудько О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Запоріжжя цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1 про стягнення коштів житлової субсидії,
У березні 2020 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, який мотивує тим, що відповідно до заяви та декларації про доходи та витрати від 08.08.2016 року відповідачу ОСОБА_1 була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива за адресою: АДРЕСА_1 .
При призначенні субсидії сукупний дохід обчислювався відповідно до інформації, зазначеної у декларації про доходи та витрати за 2015 рік. Субсидію було призначено з серпня 2016 року по квітень 2017 року з урахуванням доходу членів сім'ї: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - заявник, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - член сім'ї, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 - член сім'ї, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - член сім'ї, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 - член сім'ї.
На наступний період субсидію було розраховано з травня 2017р. по квітень 2018р. в розмірі помісячно: з травня 2017р. по вересень 2017р. в сумі 522,25 грн.; з серпня 2017р. по вересень 2017р. в сумі 506,20 грн.; з вересня 2017р. по вересень 2017р. в сумі 483,99 грн. Розрахунок на опалювальний період з жовтня 2017р. по квітень 2018р.: з жовтня 2017р. по жовтень 2017р. в сумі 792,57 грн.; з листопада 2017р. по листопад 2017р. в сумі 1903,04грн.; з грудня 2017р. по грудень 2017р. в сумі 1896,65 грн.; з січня 2018р. по січень 2018р. в сумі 1851,13грн.; з лютого 2018р. по березень 2018р. в сумі 1869,55 грн.; з квітня 2018р. по квітень 2018р. в сумі 447,63 грн.
Управлінням 07.05.2018р. вх. № 3124/01-05 отримано лист Регіонального сервісного центру в Запорізькій області Міністерства внутрішніх справ України від 03.05.2018 № 31/8-2196 з інформацією щодо вторинної реєстрації 21.02.2017р. транспортного засобу, придбаного в торговельній організації (ТСЦ 5142) ОСОБА_4 - членом сім'ї отримувача субсидії, автомобіля MITSUBISHI LANСER, 2008р.в., номерний знак НОМЕР_1 .
За інформацією Регіонального сервісного центру в Запорізькій області МВС України від 03.05.2018р. придбання транспортного засобу здійснено на суму, яка перевищує 50 тис. гривень, а саме: 138 160,50 грн.
Оскільки купівля автомобіля здійснена ОСОБА_4 в період отримання сім'єю субсидії, то відповідач повинен був повідомити управління про придбання автомобіля протягом місяця, а саме до 21.03.2017р.
Не повідомлення відповідачем (отримувачем субсидії) управління в місячний термін про купівлю автомобіля, вартість якого на дату купівлі перевищує 50 тис. гривень, шляхом подання відповідних документів, призвели до безпідставного призначення субсидії у період з травня 2017р. по квітень 2018р.
Сума надміру перерахованих коштів за період отримання субсидії з 01.05.2017р. по 30.04.2018р. складає 13071,21 грн.
18.01.2019р. відповідачу було направлено рекомендованим листом повідомлення (вимогу) про повернення житлової субсидії у сумі 13071,21 грн. у відповідності з чинним законодавством до 25.04.2019р. Лист відповідачем отримано.
28.02.2019р. на особистому прийомі у відділі державних соціальних інспекторів ОСОБА_1 було надано роз'яснення за матеріалами перевірки.
Листом від 17.01.2020р. № 01-05/0579 відповідача повідомлено про зміну банківських реквізитів та запропоновано повернути надміру перераховані кошти у сумі 13 071,21 грн. до 25.02.2020р. До теперішнього часу добровільно кошти не повернуті, у зв'язку з чим Управління звернулось до суду з цим позовом.
Просить стягнути з відповідача на його користь надміру перераховану суму житлової субсидії за період з 01.05.2017р. по 30.04.2018р. у сумі 13 071,21 грн..
Представник позивача Шульц В.В. в судове засідання не прибула, подала заяву про розгляд справи у її відсутності, просить позов задовольнити повністю, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Відповідач в судове засідання не прибув за невідомими причинами, про час та місце судового засідання повідомлявся за зареєстрованим місцем проживання. Поштове відправлення з викликом до суду повернуто з відміткою про відсутність особи за адресою місця проживання.
Згідно з п.4 ч.8 ст.128 ЦПК України, днем вручення повістки є, зокрема: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Отже, суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи. Повідомлень про причини неявки, відзиву на позовну заяву або зустрічного позову у встановлений законом строк суду не подав.
Суд, враховуючи згоду позивача і наявність достатніх даних для вирішення спору, вважає можливим відповідно до ст.280 ЦПК України, провести заочний розгляд справи у відсутність відповідача.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу звукозаписувальними технічними засобами не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню за такими підставами.
Відповідно до ст.15, 16 ЦК України, ст.4,5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ст.12,13,81 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд встановив, що ОСОБА_1 , який зареєстрований та фактично мешкає з 09.12.1989 року по теперішній час за адресою: АДРЕСА_1 , 08.08.2016 року звернувся до УПСЗН ЗМР по Хортицькому району (на даний час - УСЗН ЗМР по Хортицькому району) із заявою про призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. До заяви додана Декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії, відповідно до якої в квартирі зареєстровано 5 осіб, в т.ч. заявник ОСОБА_1 , а також ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Згідно з рішенням про призначення субсидії ОСОБА_1 , йому була призначена субсидія з серпня 2016 року по квітень 2017 року з урахуванням доходу членів сім'ї.
На наступний період субсидію було розраховано з травня 2017р. по квітень 2018р. в розмірі помісячно: з травня 2017р. по вересень 2017р. в сумі 522,25 грн.; з серпня 2017р. по вересень 2017р. в сумі 506,20 грн.; з вересня 2017р. по вересень 2017р. в сумі 483,99 грн. Розрахунок на опалювальний період з жовтня 2017р. по квітень 2018р.: з жовтня 2017р. по жовтень 2017р. в сумі 792,57 грн.; з листопада 2017р. по листопад 2017р. в сумі 1903,04грн.; з грудня 2017р. по грудень 2017р. в сумі 1896,65 грн.; з січня 2018р. по січень 2018р. в сумі 1851,13грн.; з лютого 2018р. по березень 2018р. в сумі 1869,55 грн.; з квітня 2018р. по квітень 2018р. в сумі 447,63 грн.
Згідно з інформацією, яка міститься в листі Регіонального сервісного центру в Запорізькій області МВС України від 03.05.2018 № 31/8-2196, який надійшов до Управління 07.05.2018р. вх. № 3124/01-05, ОСОБА_4 , членом сім'ї отримувача субсидії, 21.02.2017р. придбано транспортний засіб - автомобіль MITSUBISHI LANСER, 2008р.в., номерний знак НОМЕР_1 .
Згідно з актом проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявникам для призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива, складеного 17.01.2019р., в період отримання заявником ОСОБА_1 субсидії, його сином ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_6 здійснена перереєстрація транспортного засобу марки MITSUBISHI LANСER, 2008р.в., номерний знак НОМЕР_1 , вартість транспортного засобу складає 138160,50грн., що призвело до надмірного перерахування коштів за період отримання субсидії з 01.05.2017р. по 30.04.2018р. в сумі 13071,21грн.
Згідно з розрахунком надміру виплачених (перерахованих) коштів, які підлягають поверненню, ОСОБА_1 за період з 01.05.2017р. по 30.04.2018р. надмірно перераховано 13071,21 грн.
18.01.2019р. відповідачу ОСОБА_1 надіслано рекомендований лист з повідомленням (вимогою) про повернення надміру перерахованої житлової субсидії у сумі 13071,21 грн. у відповідності з чинним законодавством до 25.04.2019р.
28.02.2019р. ОСОБА_1 був присутній на особистому прийомі у відділі державних соціальних інспекторів Управління, де йому надано роз'яснення про виникнення надміру перерахованих коштів житлової субсидії та її повернення.
Листом від 17.01.2020р. № 01-05/0579 відповідача повідомлено про зміну банківських реквізитів та запропоновано повернути надміру перераховані кошти у сумі 13 071,21 грн. до 25.02.2020р.
До теперішнього часу кошти добровільно відповідачем не повернуті.
За змістом положень Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» з метою реалізації соціальних прав та державних соціальних гарантій громадян, встановлених Конституцією України, забезпечення потреб людини в матеріальних благах і послугах, держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативі, а також надає певній категорії громадян пільги і субсидії, зокрема, у сфері житлово-комунального обслуговування (ст.1,2,9).
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг визначається Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового полива (далі - Положення), затвердженим постановою КМУ №848 від 21.10.1995р. «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».
Відповідно до п.13 Положення (в редакції, чинній на час звернення ОСОБА_1 з заявою про призначення субсидії), для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, та неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (за наявності).
Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Для нарахування субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб - житлово-експлуатаційними організаціями або іншими органами, що визначені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; у сільській місцевості - сільськими(селищними) радами; органами самоорганізації населення. У разі неподання на запит структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у встановлені терміни відомостей про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб для призначення субсидії використовуються дані, зазначені у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за її призначенням; забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами за формами, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими держадміністраціями, в яких зазначається вартість послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування комунальними послугами в опалювальний і неопалювальний періоди, - житлово-експлуатаційними організаціями, житлово-будівельними (житловими) кооперативами, об'єднаннями співвласників багатоквартирного будинку та організаціями, що надають житлово-комунальні послуги, органами самоорганізації населення; доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - ДФС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном;суми пенсійних виплат осіб, пенсії яким призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), а також осіб, які отримують пенсії не за місцем реєстрації - Пенсійним фондом України.
Інформація про суми пенсійних виплат осіб (крім осіб, пенсії яким призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб") одержується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення за результатами обміну електронними базами даних відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2002 р. N 497 "Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду".
Для нарахування субсидії можуть використовуватися відомості про доходи та розміри платежів у вигляді списків, довідок, даних на електронних носіях інформації, одержаних від служб зайнятості населення,житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних(житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, організацій, що надають житлово-комунальні послуги та здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги за договорами з підприємствами(інформаційно-обчислювальні центри, розрахункові центри, центри нарахування плати за житлово-комунальні послуги тощо).
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна, вищих навчальних закладів, фондів соціального страхування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
Відповідно до п.14 Положення, громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.
Відповідно до пп. 5 п. 5 Положення,субсидія не призначається, якщо: будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу(механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі(оплати) перевищує 50 тис. гривень.
Відповідно до п. 20 Положення (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається за вимогою органу, що призначив субсидію, або безпосередньо отримувачем, або шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п. 22 Положення (в редакції, чинній на час складання акту перевірки - 17.01.2019р.), у випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту (зокрема, громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення), на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету.
Відповідно до п. 16 Положення (в редакції, чинній на час складання акту перевірки - 17.01.2019р.), громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема , про настання умов, зазначених у пп. 2 п.6 цього Положення.
Водночас, відповідно до пп. 2 п.6 цього Положення, наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності або володіння на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов'язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу.
З'ясувавши повно, всебічно та об'єктивно усі обставини справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані сторонами докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності і взаємозв'язку, проаналізувавши вищевикладені вимоги діючого законодавства, суд приходить до висновку про повну доведеність позовних вимог.
Суд встановив, що між сторонами виник спір щодо повернення надміру перерахованих відповідачу ОСОБА_1 коштів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг через свідоме неподання ним в період отримання субсидії відомостей про придбання членом його сім'ї транспортного засобу - автомобіля.
Вирішуючи справу в межах заявлених вимог, суд вважає встановленим та доведеним, що відповідач ОСОБА_1 , отримуючи субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, своєчасно (в місячний строк) не повідомив управління про купівлю членом його сім'ї автомобіля, вартість якого на дату купівлі перевищує п'ятдесят тисяч гривень, шляхом подання відповідних документів, що призвело до безпідставного призначення субсидії на період з травня 2017р. по квітень 2018р. в сумі 13071,21 грн.
Вказані обставини підтверджуються сукупністю наданих доказів - заяви про призначення субсидії, декларації про доходи і витрати, рішеннями про призначення субсидії, інформацією Регіонального сервісного центру в Запорізькій області, актом перевірки та розрахунком надміру перерахованих коштів, які суд вважає належними та допустимими доказами і приймає за основу при постановленні даного рішення.
При цьому, суд враховує, що зазначені обставини відповідачем не спростовані, останній в судове засідання не прибув за невідомими причинами, хоча про час та місце судового розгляду повідомлявся за зареєстрованим місцем проживання, письмових заперечень проти позову з відповідними доказами не подав.
Таким чином, суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача надміру перераховану суму коштів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 13071,21 грн., задовольнивши позовні вимоги повністю.
Згідно з ст.141 ЦПК України суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2102,00 грн.
Керуючись ст.15,16 ЦК України, Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового полива, затвердженим постановою КМУ №848 від 21.10.1995р. «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», ст. 2,4,5,12,13,76-82,89,141,259,263-265,280,282 ЦПК України, суд
Позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (м. Запоріжжя, вул. Лахтінська, буд.4б, ЄДРПОУ 37573817) надміру перераховану суму житлової субсидії за період з 01.05.2017р. по 30.04.2018р. в сумі 13071,21 (тринадцять тисяч сімдесят одна) грн. 21 коп.??
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (м. Запоріжжя, вул. Лахтінська, буд.4б, ЄДРПОУ 37573817) понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн.?? 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду через Хортицький районний суд м.Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню короновірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження та подання заяви про перегляд заочного рішення продовжується на строк дії такого карантину.
Суддя: М.В. Сидорова