Провадження № 3/537/539/2020
Справа № 537/735/20
19.05.2020 суддя Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області Маханьков Олександр Васильович, розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту УПП України в Полтавській області, БПП в м. Кременчук, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого: АДРЕСА_1 , не працює.
за ст. 121ч.5 КУпАП, -
встановив:
До Крюківського районного суду міста Кременчука Полтавської області з Батальйону патрульної поліції в місті Кременчук Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України надійшли матеріали відносно ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ч.5 ст.121 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Судом встановлено, що 22.02.2020 року приблизно о 12 год. 00 хв. в м. Кременчуці,Крюківський р-н,вул.Л-та Дніпрова 6-Агр. ОСОБА_1 керував тз ЯВА 330 ,д.н.з. НОМЕР_1 , без мотошлему,чим порушив п.2.3.1.
В судове засідання ОСОБА_1 не з*явився. За матеріалами справи вину визнав.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством. (ст. 1 КУпАП).
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Статтею 280 КУпАП, передбачено що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи
Відповідно до вимог ст.245 КпАП України завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з ст.251 КпАП України доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює
наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Підстави, які б давали можливість суду вважати, що вказані докази є сумнівними та неправдивими, відсутні, оскільки вони узгоджуються між собою та є такими, що повністю відповідають обставинам справи.
Обставини, які б пом'якшували адміністративну відповідальність правопорушнику судом не встановлені, обставини які б обтяжували відповідальність правопорушнику не встановлено.
Отже, оцінюючи наявні письмові докази в їх сукупності, дослідивши всебічно і повно всі обставини справи в їх сукупності, враховуючи подію та характер адміністративних правопорушень, беручи до уваги відомості про особу правопорушника, його пояснення, дослідивши всебічно і повно всі обставини справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, суд приходить до висновку про доведеність вини у вчинені ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 121ч.5 КпАП України, та накласти на гр. ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції статті за якою він притягується.
Керуючись ст. ст.24, 121ч.5, 283,294 КУпАП, суддя,
постановив:
Визнати винним ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ( інд..№ НОМЕР_2 ) у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 121ч.5 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді 51 грн. адміністративного штрафу.
Штраф підлягає добровільній сплаті протягом 15 днів з дня вручення копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Копію постанови направити для виконання до Батальйону патрульної поліції у м. Кременчуці Управління патрульної поліції в Полтавській області.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ( інд..№ НОМЕР_2 ) 420/чотириста двадцять /грн. 40 коп. судового збору.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя : О. В. Маханьков