ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
18 травня 2020 року м. Київ №640/928/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
Представник позивача звернувся суду з позовом, в якому просить:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови провести нарахування доп-лати за понаднормативний стаж відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та вик-лючити з розрахунку його пенсії заробітки за період з 01.01.2004 по 30.06.2010;
- зобов'язати відповідача провести нарахування доплати за понаднормативний стаж відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виключити з розрахунку його пенсії заробітки за період з 01.01.2004 по 30.06.2010 та провести у зв'язку з чим перерахунок пенсії й відповідні виплати з 29.08.2018.
В обґрунтування позову посилається на те, що він має статус учасника ліквідації нас-лідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та є інвалідом І групи і має понаднормативний стаж 29 років відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому надбавка за понаднормативний стаж підлягала виплаті у розмірі 29%. Натомість відповідач виплачує доплату за понаднор-мативний стаж 27 років відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообо-в'язкове державне пенсійне страхування", внаслідок чого розмір пенсії позивача зменшився. Посилається на постанови Верховного Суду від 06.02.2018 №560/675/17 та від 14.03.2018 №316/1863/16. Також зазначив, що з 01.01.2004 при перерахунках пенсії відбувались пору-шення, адже перерахунки проводились по стажу і заробітку, хоча пенсія могла обчислю-ватись й по стажу, що, на думку представника позивач, було вигідніше.
Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в позові, зазначивши про те, що період з 01.01.2000 по 23.12.2004 виключено як такий, що є з найменшим коефіцієнтом. Щодо не застосування до позивача ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" представник відповідача зазначив, що вказана норма регулює пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) для призначення пенсії, а не для розрахунку величини понаднормативного стажу.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для част-кового задоволення позову, зважаючи на таке.
Судом встановлено, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 із зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
29 серпня 2018р. представник позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій про-сив нарахувати та виплачувати йому надбавку за понаднормативний стаж відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також виключити з розрахунку пенсії заробітки за період з 01.01.2004 по 30.06.2010, у зв'язку з чим провести перерахунок пенсії (Т.1, а.с. 13-14).
Листом від 12.09.2019 №76889/92/Д-6542 відповідач повідомив позивача про відсут-ність правових підстав для застосування до нього ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Т.1, а.с. 15, 16). Зазначив, що розмір пенсії обчислено з урахуванням страхового стажу 49 років 05 місяців 12 днів по 31.10.2011. Доплата за понаднормативний стаж 27 років становить 392,04 грн. Також зазначено, що до заробітку для обчислення пенсії було враховано період роботи позивача з 01.02.1989 по 31.01.1994, з 01.07.2000 по 30.06.2010, при цьому, період роботи з 01.07.2000 по 23.12.2004 виключено, а внаслідок виключення будь-якого іншого періоду розмір пенсії може зменшитись.
Спірні правовідносини виникли у сфері пенсійного забезпечення і стосуються право-мірності нарахування доплати за понаднормативний стаж та виключення з розрахунку його пенсії заробітки за період з 01.01.2004 по 30.06.2010.
Щодо нарахування і виплати доплати за понаднормативний стаж, суд зважає на таке.
Відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції, чинній на момент виник-нення спірних правовідносин) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесе-ні до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років <...> із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.
Як зазначив відповідач у листі від 12.09.2018 і підтверджується копіями розпоря-дження №305831 від 13.07.2018, загальний стаж позивача складає 49 років 5 місяців 12 днів; водночас доплата за понаднормативний стаж обчислена у розмірі 392,04 грн. за 27 років.
Водночас, як вбачається з копії розрахунку стажу (Т. 1, а.с. 27), загальний стаж стано-вить 49 років 5 місяців 12 днів (з урахуванням потрійного розміру з 05.05.1986 по 16.05.1986 та полуторного розміру з 16.03.1988 по 15.05.1988, 16.05.1988 по 01.08.1988, з 16.08.1988 по 01.02.1991, 02.02.1991 по 31.01.1992). Без врахування потрійного і полуторного розмірів стаж позивача становить 47 років 5 місяців 17 днів.
Правова підстава обчислення стажу за вказані періоди у потрійному і полуторному розмірі встановлена у ч. 1 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно з якою час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у т.ч. за списком №1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Отже, судячи з досліджених судом доказів, відповідачем обчислено понаднорматив-ний стаж у розмірі 27 років (47 - 20) без врахування вищевказаних періодів роботи у пільго-вому обчисленні стажу.
Відповідач не зазначив аргументованих доводів і не надав доказів, які б підтверджу-вали правомірність обчислення ним вказаної доплати з розрахунку 27 років.
Правова позиція про те, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, величина понаднормативного стажу має пільговий характер і визначена в п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи (20 років) висловлена Верховним Судом України у постановах від 07.07.2015 у справі №21-727а15 і від 20.09.2016 у справі №21-1255а16 та постановах Верхов-ного Суду від 06.02.2018 у справі №560/675/17 і від 14.03.2018 у справі №316/1863/16-а.
Отже, виходячи із змісту п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зважаючи на вказаний висновок Верховного Суду України та Верховного Суду, суд дійшов висновку про те, що понаднормативний стаж позивача становить 29 років (49 - 20).
При цьому, помилковим є посилання позивача на абз. 2 ч. 2 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно з яким за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам <...> пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.
У такому випадку, понаднормативний стаж становив би 12 років (49 - 35), що не відповідає матеріалам справи.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про протиправність оспорюваної відмови відповідача у проведенні нарахування доплати за понаднормативний стаж відповід-но до п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому дана вимога підлягає задоволенню.
З метою захисту і поновлення порушеного права позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням доплати за понаднормативний стаж відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобиль-ської катастрофи" з 29.08.2018.
Щодо вимог у частині виключення з розрахунку пенсії позивача заробітку за період з 01.01.2004 по 30.06.2010, суд зважає на наступне.
Частиною 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповно-важеній особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з п. 1.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перера-хунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1) (надалі - Порядок) заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через пред-ставника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосе-редньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Пунктом 4.1. розділу ІV Порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Так, судом встановлено, що позивач 29.08.2018 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виключити із підрахунку заробітної плати період з 01.01.2004 по 30.06.2010.
Відповідь відповідача у листі 12.09.2018 №76889/92/Д-6545, а також відзив відпові-дача, не містить мотивованого рішення про відмову у задоволенні заяви у цій частині. Лише повідомлення відповідачем у листі про те, який саме заробіток та за який період було врахо-вано при розрахунку пенсії, а також зазначення, що виключення будь-якого іншого періоду може призвести до зменшення розміру пенсії без пояснень належних причин чи розрахунків, не відповідає таким критеріям правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, як обґрунтованість, розсудливість і добросовісність.
За таких обставин, суд дійшов висновку про допущення відповідачем бездіяльності щодо вирішення порушеного представником позивача у заяві від 29.08.2018 питання.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою належного і ефективного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для виходу за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви представника позивача від 29.08.2018 року в частині виключення з заробітку при розрахунку пенсії періоду його роботи з 01.01.2004 по 30.06.2010 та про зобов'язання повторно розглянути заяву позивача в цій частині.
Позивач звільнений від сплати судового збору. Наявність інших судових витрат сторо-нами не заявлено, тому їх розподіл не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 90, 241-246, 257-263 КАС України, суд
1. Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 частково.
2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у здійсненні ОСОБА_1 нарахування доплати за понаднорматив-ний стаж відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням доплати за понад-нормативний стаж відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 29.08.2018.
4. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не розгляду заяви представника ОСОБА_1 від 29.08.2018 у частині виключення з розрахунку пенсії періоду роботи 01.01.2004 по 30.06.2010.
5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву представника ОСОБА_1 від 29.08.2018 у частині виклю-чення з розрахунку з розрахунку пенсії періоду роботи 01.01.2004 по 30.06.2010.
6. Відмовити у задоволенні позову в іншій частині.
Позивач: ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві;
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко