19 травня 2020 року справа № 580/803/20
09 годин 05 хвилин м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді - Трофімової Л.В., за участі секретаря - Безпалого А.В., розглянувши у письмовому провадженні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу № 580/803/20
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) [позивач - не прибув]
до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (вул. Смілянська, 137, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 39765890) [представник відповідача - не прибув]
про визнання незаконним рішення та зобов'язання вчинити дії, прийняв рішення.
05.03.2020 ОСОБА_1 , звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, просить:
- визнати незаконним наказ Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 10.01.2020 № 23-335/14-20-СГ;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 10,1711 га в оренду терміном на 10 років для ведення городництва в адміністративних межах Малосмілянської сільської ради (за межами населеного пункту) Смілянського району Черкаської області;
- стягнути з відповідача моральну шкоду у сумі 2102 грн, завданої суб'єктом владних повноважень, унаслідок протиправної бездіяльності.
Ухвалою від 10.03.2019 відкрито провадження у справі, призначено підготовче судове засідання на 25.03.2020. Ухвалою від 25.03.2020 відкладено підготовче судове засідання до 28.04.2020. Ухвалою від 28.04.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 19.05.2020.
У обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що у грудні 2019 року позивачем подано заяву до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про отримання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 10,1711 га в оренду терміном на 10 років для ведення городництва в адміністративних межах Малосмілянської сільської ради (за межами населеного пункту) Смілянського району Черкаської області з додатками, передбаченими пунктом 2 статті 123 Земельного кодексу України. 10.01.2020 відповідачем прийнято наказ № 23-335/14-20-СГ про відмову у наданні позивачу дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 10,1711 га в оренду терміном на 10 років для ведення городництва у адміністративних межах Малосмілянської сільської ради (за межами населеного пункту) Смілянського району Черкаської області у зв'язку з тим, що бажана до відведення земельна ділянка є землями комунальної власності. Позивач вважає зазначений наказ протиправним, позаяк підставою відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Позивач зазначає, що відповідач зобов'язаний був розглянути в місячний термін заяву ОСОБА_1 , надану 09.12.2019 та прийняти один із відповідних наказів: або надати дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки, або надати мотивовану відмову. До оскаржуваного наказу не додано документу, що би підтверджував реєстрацію права комунальної власності щодо земельної ділянки площею 10,1711 га на час розгляду заяви позивача. Позивач у судове засідання 19.05.2020 не прибув, 28.04.2020 подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав.
Відповідач позов не визнав, 21.04.2019 надав до суду відзив за підписом в.о. начальника, де зазначив, що відповідачем правомірно прийнято наказ від 10.01.2020 № 23-335/14-20-СГ про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 10,1711 га в адмінмежах Малосмілянської сільської ради Смілянського району для ведення городництва, позаяк бажана земельна ділянка перебуває у комунальній власності та згідно частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Відповідач свого представника у судове засідання не направив, розгляд справи просив здійснити за його відсутності.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити з огляду на таке.
Судом встановлено, що 12.12.2019 до відповідача надійшла заява позивача від 09.12.2019 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 10,1711 га кадастровий номер 7133784500:02:002:0008 в оренду на 10 років (а.с.3), що зареєстровано за № П-9454/0/94-19.
Наказом від 10.01.2020 №23-335/14-20-СГ відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки, розташованої в адміністративних межах Малосмілянської сільської ради Смілянського району Черкаської області за межами населеного пункту, орієнтовний розмір земельної ділянки 10.1711 га з цільовим призначенням - для ведення городництва з підстав: бажана до відведення земельна ділянка є землями комунальної власності (а.с.4).
Вважаючи відмову протиправною, позивач звернувся до суду.
Суд зазначає, що земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України від 25.10.2001 № 2768-III (далі - Кодекс № 2768), а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Статтею 121 Кодексу № 2768 встановлено, що кожен громадянин України має право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності. Згідно статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Відповідно до частин 2, 3 статті 22 Конституції України конституційні права гарантуються і не можуть бути скасовані, а держава повинна утримуватись від прийняття будь-яких актів, які б призводили до скасування чи звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. Згідно статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу № 2768 сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Частиною 4 статті 122 Кодексу № 2768 встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно частини 1 статті 123 Кодексу № 2768 надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Відповідно до частини 2 статті 123 Кодексу № 2768 особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 3 статті 123 Кодексу № 2768 відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.
Судом встановлено, що згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 18.06.2019 № 23-1863/14-19-СГ Тернівській сільській раді у комунальну власність передано земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 468,3647 га, що розташовані в адміністративних межах Тернівської, Попівської, Малосмілянської, Сердюківської сільських рад Смілянського району Черкаської області згідно з актом приймання - передачі. Право власності виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (а.с.24).
18.06.2019 між Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області та Тернівською сільською радою підписано акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність відповідно до наказу від 18.06.2019 № 23-1863/14-19-СГ (а.с.25). Згідно додатку до акта від 18.06.2019 та наказу від 18.06.2019 № 23-1863/14-19-СГ у комунальну власність Тернівської сільської ради передано земельну ділянку площею 10,1711 га кадастровий номер 7133784500:02:002:0008 (а.с.32). Відповідно до відомостей з державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельна ділянка площею 10,1711 га кадастровий номер 7133784500:02:002:0008 розташована у адмінмежах Малосмілянської сільської ради Смілянського району Черкаської області, номер запису про право (в державному реєстрі прав) 32173118, дата реєстрації 25.06.2019, орган, який здійснив реєстрацію - Тернівська сільська рада (а.с.33).
Згідно інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку площею 10,1711 га кадастровий номер 7133784500:02:002:0008 25.06.2019 зареєстровано право власності за Тернівською сільською радою Смілянського району Черкаської області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26358259) за № 32173118.
Відповідно до частини 3 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що належать державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Частиною 1 статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки.
Судом встановлено, що станом на час звернення позивача 12.12.2019 до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 10,1711 га кадастровий номер 7133784500:02:002:0008 в оренду, право розпорядження зазначеною земельною ділянкою було наявне у Тернівської сільської ради з 25.06.2019, за станом на час подання позивачем заяви до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області відповідач не був розпорядником зазначеної у заяві земельної ділянки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» вирішено утворити Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, реорганізувавши Державне агентство земельних ресурсів України шляхом перетворення, а також установлено, що центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються (абзац третій пункту 1, пункт 5 постанови). Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15 затверджено Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, згідно з підпунктом 31 пункту 4 якого Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Держгеокадастр) наділена повноваженнями розпоряджатись землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи. Згідно із підпунктом 7, 9 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 № 442 Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи. Держгеокадастр в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України та наказів Мінрегіону і Мінагрополітики видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання. Підпунктом 13 пункту 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 29.09.2016 № 333 (далі - Положення № 333) Головне управління Держгеокадастру в області відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що відповідача наділено повноваженнями розпоряджатися земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності.
Правовий статус Головного управління Держгеокадастру в області визначено відповідним Положенням, що затверджено Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333 (далі - Положення № 333). У пункті 8 Положення № 333 передбачено, що Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру. Відповідно до пункту 10 начальник Головного управління підписує накази Головного управління. Відповідно до Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 12.04.2005 № 34/5 наказ, розпорядження, постанова, рішення (далі - розпорядчий документ) - акт організаційно-розпорядчого характеру чи нормативно-правового змісту, що видається суб'єктом нормотворення у процесі здійснення ним виконавчо-розпорядчої діяльності з метою виконання покладених на нього завдань та здійснення функцій відповідно до наданої компетенції з основної діяльності, адміністративно-господарських або кадрових питань, прийнятий (виданий) на основі Конституції та інших актів законодавства України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та спрямований на їх реалізацію, спрямування регулювання суспільних відносин у сферах державного управління, віднесених до його відання.
Рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою або про відмову у його наданні оформляється розпорядчим індивідуальним правовим актом - наказом Головного управління Держгеокадастру в області. Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 20.09.2018 у справі № 804/5597/15 (ЄДРСР 76613853), від 11.04.2018 у справі № 806/2208/17 (ЄДРСР 73397635).
Судом встановлено, що за результатом розгляду звернення позивача оформлено наказ від 10.01.2020 № 23-335/14-20-СГ, що прийнято у встановлені законодавством строки та з наявною підставою відмови - бажана до відведення земельна ділянка є землями комунальної власності, що з урахуванням статей 122, 123 Кодексу № 2768 (є покликання у оскаржуваному наказі) свідчить про звернення до неналежного суб'єкта.
Оцінюючи твердження позивача, що підставою відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, суд зазначає, що дана конструкція речення 2 частини 3 статті 123 Кодексу № 2768 застосовується у випадку виконання умови речення 1 частини 3 статті 123 Кодексу № 2768 - відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні .
Відповідач не є відповідним органом та не має повноважень щодо розпорядження (у тому числі надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в оренду) земельною ділянкою комунальної форми власності площею 10,1711 га кадастровий номер 7133784500:02:002:0008.
Оцінюючи дії відповідача під час прийняття спірного наказу щодо відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду щодо земельної ділянки, повноваження на розпорядження якою у відповідача були відсутні, за критеріями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що відповідач діяв з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); своєчасно, тобто у строк, визначений законом, тому у задоволенні позовної вимоги про визнання незаконним наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 10.01.2020 № 23-335/14-20-СГ належить відмовити.
Відповідно до пункту 59 Висновку Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи з питання «Правосуддя та суспільство» зазначено, що юридичні поняття та норми можуть бути вичерпно пояснені цитуванням законодавства або судових рішень. Орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення ЄСПЛ у справі Suominen проти Фінляндії, № 37801/97, пункту 36, від 01.07.2003). Межі, до яких суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може різнитися залежно від природи рішення та оцінюватися у контексті обставин кожної справи (рішення ЄСПЛ у справі Ruiz Torija et Hiro Balani проти Іспанії, пункт 29, від 09.12.1994, № 18390/91).
Враховуючи, що позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 10,1711 га в оренду терміном на 10 років для ведення городництва в адміністративних межах Малосмілянської сільської ради (за межами населеного пункту) Смілянського району Черкаської області та про стягнення з відповідача моральної шкоди у сумі 2102 грн є похідними від задоволення першої позовної вимоги, то у задоволенні таких належить відмовити.
Враховуючи, що позивачем, якому відмовлено у задоволенні позову, не сплачено судовий збір відповідно до пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 2, 6-16, 19, 73-78, 90, 118, 139, 242-245, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України та з урахуванням пункту 3 розділу Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ];
відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області [вул. Смілянська, 131, м. Черкаси, 18007, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 39765890].
Повне судове рішення складено 19.05.2020
Суддя Л.В. Трофімова