Справа № 560/1488/20
іменем України
19 травня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України про відмову ОСОБА_1 , капітану у запасі, в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності з 16.08.2019 внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини, оформлене протоколом засідання комісії Міністерства оброни України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 27.01.2019 №9;
- зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності капітану у запасі ОСОБА_1 внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини, з урахуванням раніше виплачених сум.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що 22.07.2016 Хмельницькою обласною МСЕК проведено первинний огляд ОСОБА_1 та за результатами огляду встановлено III групу інвалідності у зв'язку з травмою, що пов'язана з захистом Батьківщини, про що видано довідку до акту огляду МСЕК. Згідно вказаної довідки дата чергового переогляду зазначена липень 2019.
За результатом повторного огляду Хмельницькою обласною МСЕК з 16.08.2019 позивачу встановлено II групу інвалідності у зв'язку з травмою, що пов'язана з захистом Батьківщини безтерміново, про що видано довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0061235.
У зв'язку з встановленням II групи інвалідності у відповідності до вимог Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" 05.02.2019 позивач звернувся до Чемеровецького районного військового комісаріату Хмельницької області з рапортом щодо виплати одноразової грошової допомоги, надавши необхідні копії документів для направлення до Міністерства оборони України.
Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, прийнято рішення, яке оформлене протоколом від 27.01.2020 №9, про відмову у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, у зв'язку з тим, що зміна групи інвалідності відбулась у позивача понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності.
Позивач вважає, що такими діями відповідач грубо порушив його конституційні права на належне соціальне забезпечення від держави, та діяв всупереч частини 2 статті 2 КАС України, а тому звернувся до суду за захистом свої прав.
Відповідач подав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що під час первинного огляду органами МСЕК Позивачу встановлено інвалідність III групи, внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини, у зв'язку з чим, виплачена одноразова грошова допомога у сумі 217 500,00 грн.
У подальшому, з 01.08.2019 під час повторного огляду позивачу встановлено II групу інвалідності внаслідок цієї ж причини.
Оскільки зміна групи інвалідності відбулася понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності, відсутні підстави для призначення одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, а тому рішення Міністерства оборони України щодо відмови у призначенні одноразової допомоги є правомірним.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача надали суду пояснення, в яких у задоволенні позову просять суд відмовити.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 13.03.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Чемеровецький районний військовий комісаріат.
Відповідно до ухвали від 06.04.2020 суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Хмельницький обласний військовий комісаріат.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
ОСОБА_1 брав безпосередню участі у АТО, під час якої отримав травми, пов'язані із захистом Батьківщини, що підтверджується довідкою про обставини травми від 29.11.2019 №4143, витягом з протоколу засідання ВЛК Центрального регіону по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 31.06.2016 №167.
У зв'язку з такими обставинами ОСОБА_1 був звільнений у запас згідно наказу Командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_3 " від 04.04.2016 №58.
22.07.2016 Хмельницькою обласною МСЕК ОСОБА_1 було проведено первинний огляд МСЕК та за результатами огляду встановлено III групу інвалідності у зв'язку з травмою, що пов'язана з захистом Батьківщини, про що видано довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією, у якій вказано дату чергового переогляду - липень 2019.
За результатом повторного огляду Хмельницькою обласною МСЕК з 16.08.2019 ОСОБА_1 встановлено II групу інвалідності у зв'язку з травмою, що пов'язана з захистом Батьківщини безтерміново, про що видано довідку до акту огляду МСЕК серії АВ №0061235.
05.12.2019 у зв'язку з встановленням II групи інвалідності у відповідності до вимог Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" ОСОБА_1 звернувся до Чемеровецького районного військового комісаріату Хмельницької області з рапортом щодо виплати одноразової грошової допомоги, надавши копії документів для направлення до Міністерства оборони України.
Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, прийнято рішення, яке оформлене протоколом від 27.01.2020 №9, про відмову у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, у зв'язку з тим, що згідно з пунктом 4 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та пункту 8 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2013 №975, у разі зміни групи інвалідності доплата одноразової грошової допомоги здійснюється за умови, якщо зміна відбулася протягом двох років після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності. Вказано, що зміна групи інвалідності відбулась понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності.
Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, позивач звернувся за захистом свої прав щодо здійснення належної виплати одноразової грошової допомоги у визначеному законом порядку до суду.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Частиною 5 статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII (далі - Закон №2011-ХІІ).
Відповідно до частин 1, 2 статті 16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Підставою для отримання одноразової грошової допомоги є встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 затверджений Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок № 975).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 975 особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги: допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Суд звертає увагу, що з урахуванням частої зміни законодавства у справах цієї категорії насамперед потрібно встановити, які правові норми регулюють відносини сторін на час виникнення спору.
Суд зазначає, що предметом спору у цій справі є вимога нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу як інваліду ІІ групи у серпні 2019.
Відповідно до абзацу 3 пункту 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності є дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Отже, до спірних відносин застосовується законодавство, що діяло станом на серпень 2019.
Згідно з пунктом 4 статті 16-3 Закону № 2011-XII, який набрав чинності з 01.01.2014, якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
Положення пункту 4 статті 16-3 Закону № 2011-XII застосовується до правовідносин, що виникли після набрання ним чинності, тобто після 01.01.2014.
Згодом, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII (набрав чинності з 01.01.2017) пункт 4 статті 16-3 Закону № 2011-XII доповнено абзацом другим такого змісту: "У разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв'язку із змінами, що відбулися, не здійснюється".
Суд звертає увагу, що обидві ці норми пункту 4 статті 16-3 Закону (у тому числі в редакції, що діяла на час встановлення позивачу ІІ групи інвалідності) передбачають обмеження строку, протягом якого зміна групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності можуть бути підставою для виплати одноразової грошової допомоги, дворічним строком. Дворічний строк обчислюється з часу первинного встановлення інвалідності чи ступеня втрати працездатності.
Правовідносини щодо первинного встановлення втрати працездатності виникли після набрання чинності зазначеним Законом, тому пункт 4 статті 16-3 Закону № 2011-XII застосовується до позивача.
Суд звертає увагу, що на час первинного встановлення втрати працездатності позивачеві (липень 2016) правова норма, яка обмежує право на перегляд розміру одноразової грошової допомоги дворічним строком, вже діяла.
З часу первинного встановлення ступеню втрати працездатності (липень 2016) до дня встановлення II групи інвалідності (серпень 2019) минуло понад два роки. Відтак, позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги у більшому розмірі.
Відповідно до пункту 4 статті 16-3 Закону № 2011-XII дворічний строк обчислюється з дня первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності. При цьому причина інвалідності (ступеня втрати працездатності) для обчислення строку самостійного правового значення не має.
Верховний Суд висловлював аналогічну правову позицію щодо застосування зазначених норм права у схожих справах (постанови Верховного Суду від 21.08.2019 у справі №806/2187/18, від 20.02.2020 у справі №806/714/18 та від 12.03.2020 у справі №280/148/19).
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, суд дійшов висновку, що у позивача відсутня одна з обов'язкових умов на призначення одноразової грошової допомоги, а саме, дотримання дворічного строку після первинного встановлення інвалідності до зміни групи інвалідності, а тому, суд робить висновок, що відповідач правомірно відмовив позивачу у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладені обставини справи, суд дійшов висновку про те, що у задоволенні позову необхідно відмовити.
Враховуючи приписи статті 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 19 травня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Міністерство оборони України (пр-т Повітрофлотський, 6, м.Київ, 03168 , код ЄДРПОУ - 00034022)
Треті особи:Хмельницький обласний військовий комісаріат (29000, м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, 64, код ЄДРПОУ 08202826) Чемеровецький районний військовий комісаріат (вул. Центральна, 40, смт. Чемерівці, Чемеровецький район, Хмельницька область, 31600, , код ЄДРПОУ - 04403930)
Головуючий суддя /підпис/ В.В. Матущак