Рішення від 19.05.2020 по справі 620/912/20

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2020 року м. Чернігів Справа № 620/912/20

Чернігівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Падій В.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФУ в Чернігівській області), в якому просить суд зобов'язати Прилуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України здійс нити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника з 13.11.2018, згід но зі статтею 50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ «Про прокуратуру», на підста ві додатково поданих ОСОБА_1 документів, наданих Прокуратурою Чернігівської області, а саме: довідки про розмір заробітної плати по посаді керівника Прилуцької місцевої про куратури за грудень 2017 року з класним чином «радник юстиції», яка складає 38953,80 грн., у розмірі 60% від суми вказаної середньомісячної заробітної плати без обме ження виплати її максимального розміру, та провести вказані виплати з урахуванням отриманих сум.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії в редакції на момент її призначення позивачу. Новий порядок призначення та виплати пенсій, встановлений Законами України від 28.12.2014 №76-VIII та від 14.10.2014 №1697-VII не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності, а тому до даних спірних правовід носин слід застосовувати норми статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії), оскільки редакції вказаних законів звужують права пози вача в частині розміру пенсії. Вважає, що неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови пенсіонеру у такому перерахунку, оскільки це по рушує статтю 22 Конституції України. Враховуючи те, що останнє підвищення посадових окладів та надбавок за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам врегульовано постановою Кабі нету Міністрів України від 30.08.2017 №657, яка набрала чинності 06.09.2017, то позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії та виплату різниці пенсії за минулий час, але не більш, як за 12 місяців (з дня винесення рішення КСУ) - з 13.11.2018.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 16.03.2020 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачу для подання відзиву на позов або заяви про визнання позову - 15-денний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому останній, посилаючись на необґрунтованість позовних вимог, зазначив, серед іншого, що згідно з рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7- р(ІІ)/2019 положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» визнане таким, що не відповідає Конституції України (не конституційним). Після 13.12.2019 нормативних актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не приймалося, отже, відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії для відповідної категорії громадян. Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури (як було передбачено частиною 18 статті 50-1 Закону України №1789-ХП, а потім - частиною 20 статті 86 Закону України №1697-VII) зумовило неможливість проведення Головним управління відповідного перерахунку на момент виникнення спірних правовідносин.

Також зазначив, що за наявності підстав для перерахунку пенсіонеру необхідно звернутися до органу прокуратури та отримати довідку за останньою займаною посадою відповідно до вищевказаного порядку та відповідної форми і в установленому порядку звернутися до органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії. Відповідач звернув увагу суду, що позивач не зверталась до Головного управління із заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку з чим вважає, що дії Головного управління у спорі є такими, що відповідають вимогам чинного правового регулювання. Враховуючи наведене, відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідки про заробітну плату за грудень 2017 року.

Ухвалою суду від 19.05.2020 закрито провадження у справі у частині позовних вимог щодо зобов'язання Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України здійс нити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника з 01.12.2018, згід но зі статтею 50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ «Про прокуратуру», на підста ві додатково поданих ОСОБА_1 документів, наданих Прокуратурою Чернігівської області, а саме: довідки про розмір заробітної плати по посаді керівника Прилуцької місцевої про куратури за грудень 2017 року з класним чином «радник юстиції», яка складає 38953,80 грн., у розмірі 60% від суми вказаної середньомісячної заробітної плати без обме ження виплати її максимального розміру, та провести вказані виплати з урахуванням отриманих сум.

Ухвалою суду від 19.05.2020 повернуто без розгляду заяву ОСОБА_1 про збільшення позовних вимог.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій остання зазначила, що відсутність нор мативного документу та регулювання умов і порядку перерахунку пенсій не може по збавити позивача гарантованого Конституцією і Законом України «Про прокурату ру» права, оскільки встановлене та наявне право на перерахунок призначених пра цівникам прокуратури пенсій не може бути нівельоване у зв'язку з тим, що органи влади України не встановили порядку, за яким зазначена гарантія повинна бути до тримана та реалізована.

Відповідачем подано до суду додаткові письмові пояснення, в яких останній зазначив, що згідно з матеріалами пенсійної справи позивача, остання не зверталась до Головного управління із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки, виданої прокуратурою Чернігівської області, про розмір заробітної плати станом на вересень 2017 року.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Так, з урахуванням ухвал суду від 19.05.2020 про закриття провадження у справі щодо частини позовних вимог та про повернення без розгляду заяви щодо збільшення позовних вимог, у даній справі суд розглядає позовні вимоги у частині щодо зобов'язання Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України здійс нити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника з 13.11.2018 по 30.11.2018, згід но зі статтею 50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ «Про прокуратуру», на підста ві додатково поданих ОСОБА_1 документів, наданих Прокуратурою Чернігівської області, а саме: довідки про розмір заробітної плати по посаді керівника Прилуцької місцевої про куратури за грудень 2017 року з класним чином «радник юстиції», яка складає 38953,80 грн., у розмірі 60% від суми вказаної середньомісячної заробітної плати без обме ження виплати її максимального розміру, та провести вказані виплати з урахуванням отриманих сум.

Судом встановлено, що позивач з 12.07.2007 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію по втраті годувальника (чоловіка - ОСОБА_2 ) в розмірі 60% від середнього заробітку, призначену відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ «Про прокуратуру» (а.с.26-27,64).

Оскільки законодавством підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам, позивач звернулась до Прокуратури Чернігівської області із запитом щодо надання довідки про розмір заробітної плати по посаді керівника Прилуцької місцевої прокуратури за грудень 2017 року.

Листом від 23.05.2019 №19-377вих-19 Прокуратура Чернігівської області повідомила позивачу, що згідно зі штатним розписом Прокуратури Чернігівської області складові заробітної плати по посаді керівника Прилуцької місцевої прокуратури за грудень 2017 року наступні: посадовий оклад - 8000,00 грн.; класний чин «радник юстиції» - 2200,00 грн.; вислуга років 40% - 3200,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливої роботи 70% - 9380,00 грн.; щомісячна премія у грудні 2017 року становила 171%; всього - 38953,80 грн. (а.с.11,12).

Вважаючи, що має право на перерахунок пенсії, позивач звернулась до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.

Так, у відповідності до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15.07.2015 визначалися Законом України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII (далі - Закон №1789-XII).

Частиною 13 статті 50-1 вищевказаного Закону було передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною 18 статті 50-1 Закону №1789-XII, у редакції, чинній до 15.07.2015, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIII), яким, зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Прийняття зазначеного Закону, як убачається із пояснювальної записки до його законопроекту, було обумовлено необхідністю реалізації заходів щодо економного та раціонального використання державних коштів та приведення до фінансових можливостей дії положень окремих законів України, створення умов для стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики.

15.07.2015 набув чинності Закон України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру» (далі - Закон №1697-VII).

Відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону №1697-VII визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення: Закон №1789-ХІІ, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу першого частини 2 статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини 5 статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15.12.2015.

Станом на 23.05.2019 - дату повідомлення позивача Прокуратурою Чернігівської області листом №19-377вих-19 про складові заробітної плати за грудень 2017 року, частина 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, яка регулювала питання проведення перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, втратила чинність.

При цьому, у зв'язку з втратою чинності нормативно-правовими актами, які передбачали право на перерахунок пенсії у разі підвищення заробітної плати працюючим прокурорським працівникам, не відбулось звуження обсягу існуючого права позивача на отримання пенсії. Зазначені зміни законодавства, на переконання суду, не позбавляють позивача права на перерахунок пенсії, який був йому гарантований статтею 50-1 Закону №1789-ХІІ при призначені пенсії, а лише покладають визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури на Кабінет Міністрів України.

У свою чергу, згідно з частиною 1 статті 44 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Водночас пунктом 1.1 розділу I Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі Порядок №22-1) передбачено, що заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Відповідно до пункту 1.7 розділу I Порядку №22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Разом з тим позивачем не надано до суду та матеріали справи не містять жодних належних та допустимих доказів звернення позивача до ГУ ПФУ в Чернігівській області з заявою про перерахунок та виплату призначеної їй пенсії по втраті годувальника з 13.11.2018 на підста ві довідки про розмір заробітної плати по посаді керівника Прилуцької місцевої про куратури за грудень 2017 року з класним чином «радник юстиції», яка складає 38953,80 грн., у розмірі 60% від суми вказаної середньомісячної заробітної плати без обме ження виплати її максимального розміру.

Вищенаведене свідчить про передчасність звернення позивача до суду з вимогою щодо зобов'язання Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України здійс нити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника з 13.11.2018 по 30.11.2018, згід но зі статтею 50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ «Про прокуратуру», на підста ві додатково поданих ОСОБА_1 документів, наданих Прокуратурою Чернігівської області, а саме: довідки про розмір заробітної плати по посаді керівника Прилуцької місцевої про куратури за грудень 2017 року з класним чином «радник юстиції», яка складає 38953,80 грн., у розмірі 60% від суми вказаної середньомісячної заробітної плати без обме ження виплати її максимального розміру, з урахуванням отриманих сум, та відсутність підстав для її задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 статті 77 КАС України).

Позивачем не виконано передбаченого частиною 1 статті 77 КАС України обов'язку довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.

Водночас відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів суду правомірність своїх дій.

Враховуючи вищенаведене, адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню повністю.

Підстави для розподілу судових витрат, у відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні, оскільки у задоволенні позову відмовлено.

Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського окружного адміністративного суду або до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ - 21390940).

Суддя В.В. Падій