Рішення від 18.05.2020 по справі 620/976/20

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2020 року Чернігів Справа № 620/976/20

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Зайця О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТК-Домашній текстиль" до Північної митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТК-Домашній текстиль" звернувся до суду з адміністративним позовом у якому просить:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Північної митниці Держмитслужби викладене у листі від 30.01.2020 № 7.11-15-02/838 про відмову надання дозволу на внесення змін до граф 33,47 та графи «В» митної декларації № UA102150/2020/220154 від 20.01.2020;

2. Зобов'язати Північну митницю Держмитслужби повторно розглянути заяву уповноваженої особи Товариства з обмеженою відповідальністю «ТК-Домашній текстиль» про внесення змін до митної декларації UA102150/2020/220154 від 20.01.2020 з урахуванням висновків суду у даній справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що митний орган в своєму рішенні про відмову внесення змін в митну кларацію не послався на жодну обставину відмови, передбачену Пунктом 34 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від № 450 від 21 травня 2012 року, коли внесення змін до митної декларації не дозволяється. Вважає, рішення відповідача про відмову внесення змін в митну декларацію протиправним, необгрунтованим та безпідставним.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, за наявними у справі матеріалами.

Представник відповідача у встановлений судом строк подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що зміни до гр. 33, 47 та «В» МД позивач міг внести до моменту завершення митного оформлення МД № UA102150/2020/220154. Після завершення митного оформлення спірної МД до неї не можуть бути внесені зміни (оформлення аркушу коригування), оскільки такі зміни потягнуть за собою перерахування сум митних платежів, що не допускається відповідно до пунктів 34, 37 Порядку змін.

Позивачем подано відповідь на відзив відповідача, у якій він заперечує проти доводів викладених у відзиві.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

20.01.2020 декларантом ПП «Бізнес Партнер», який діяв від імені ТОВ «ТК-Домашній текстиль» на підставі договору № 3107/2017 від 31.07.2017, подано до Північної митниці Держмитслужби декларацію № UA 102150/2020/220154 та заявлено до митного оформлення товар, отриманий за Інвойсом № GIB2020000000002 від 14.01.2020 до Контракту № 26 від 25.10.2019 укладеного між ТОВ «ТК-Домашній текстиль» і EVO MERMER TEKSTIL SAN. VE TIC. LTD. STI.: Стокова махрова тканина 310 gr/m2 (+/-5%) 100 % cotton/бавовна.

Разом з митною декларацією № UA 102150/2020/220154 від 20.01.2020 декларантом подано митному органу документи: інвойс № GIB2020000000002 від 14.01.2020; прайс-лист від 24.12.2019; пакувальний лист № GIB2020000000002 від 14.01.2020; договір про надання послуг митного брокера № 3107/2017 від 31.07.2017; копія митної декларації країни відправлення № 20352100ЕХ000506; проформа-інвойс № 005994 від 10.12.2019; проформа-інвойс № 005999 від 24.12.2019; контракт № 26 від 25.10.2019; та інші документи.

В митній декларації в графі 33 код УКТ ЗЕД вказано 5802200000 зі ставкою ввізного мита на рівні 8 відсотків.

Особою уповноваженою на декларування, в митній декларації, в графі 31 зазначено стокова махрова тканина 100% бавовна, яка відноситься до коду УКТ ЗЕД 5802 19 00 00, що підтверджується документами наданими при митному оформлені, але помилково в графі 33 не вірно зазначено код УКТ ЗЕД 5802 20 00 00 (який відноситься до тканин з інших матеріалів).

Товариством з обмеженою відповідальністю «ТК-Домашній текстиль» встановлено, що ПП «Бізнес Партнер» при заповнені вантажної митної декларації замість правильного коду товару УКТ ЗЕД 5802190000 в графі 33 зазначено не вірний код товару УКТ ЗЕД 5802200000, який не відповідає опису товару зазначеному в графі 31 митної декларації та іншим супровідним документам на товар.

Після з'ясування, що при заповненні митної декларації допущено помилку (описку), в порядку ст. 269 Митного кодексу України, уповноважена особа декларанта звернулась до Північної митниці Держмитслужби з заявою встановленої форми № 1 від 20.01.2020 про надання дозволу на внесення змін у митну декларацію, у якій повідомив про помилку декларанта здійснену при заповнені декларації, та виклав прохання щодо надання дозволу на внесення змін до митної декларації № UA 102150/2020/220154 від 20.01.2020:

в графі 33 зазначивши вірний код НОМЕР_1 , замість НОМЕР_2 , з відповідним перерахуванням платежів,

в графі 47 (нарахування платежів), та графі «В» (подробиці розрахунків) змінити суми платежів:

- 020 - з 960305,47 грн. 8% 76824,44 грн. на -5% 48015,27 грн.

- 028 - з 1037129,91 грн. 20% 207425,98 грн. на - 1008320,74 грн. 20% 201664,15 грн.

- В 020 з 76824,44 грн. 38192655 на - 48015,24 грн. 38192655;

- В 028 з 207425,98 грн. 38192655 (38192655) на - 201664,15 грн. 38192655 (38192655).

До заяви декларантом надано: митну декларацію № UA 102150/2020/220040 від 08.01.2020; митну декларацію № UA 102150/2020/205728 від 11.11.2019; паспорт якості від 10.01.2020; паспорт якості від 10.12.2019; паспорт якості від 02.11.2020; копію митної декларації країни відправлення № 20352100ЕХ000506.

Паспорти якості додані до заяви про надання дозволу на внесення змін як додаткові підтверджуючи документи, що здійснювалось постачання саме махрової тканини зі складом сировини 100 % бавовна.

Митні декларації № UA 102150/2020/220040 від 08.01.2020 та № UA 102150/2020/205728 від 11.11.2019 додано як додаткове підтвердження, що декларантом вже неодноразово ввозився аналогічний товар - стокова махрова тканина 100% бавовна, від того ж продавця EVO MERMER TEKSTIL SAN. VE TIC. LTD. STI., та митне оформлення товару проводилось за кодом УКТ ЗЕД 5802 19 00 00.

Копія митної декларації країни відправлення надавалась митному органу з митною декларацією № UA 102150/2020/220154 (в якій допущено помилку) та додатково надано із заявою.

За результатами розгляду заяви Північною митницею Держмитслужби надана відповідь від 30.01.2020 № 7.11-15-02/838 якою відмовлено у внесенні змін до митної декларації, з зазначенням, що паспорти якості відсутні в матеріалах митного оформлення за митною декларацією № UA 102150/2020/220154 від 20.01.2020, інформація про них також відсутня в документах країни експорту, що не дає можливості ідентифікувати їх із товаром оформленим за митною декларацією. На час подання заяви товар випущений у вільний обіг. Дослідження товару «стокова махрова тканина 100% бавовна в експертних установах не проводилась. Відповідна заява до моменту завершення митного оформлення на внесення змін до поданої митному органу електронної митної декларації не надходила. Враховуючи що виправлення за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним помилково зазначених в оформленій митній декларації на бланку єдиного адміністративного документа відомостей про товари буде пов'язано з перерахуванням сум митних платежів за такою митною декларацією, підстав для надання дозволу на внесення змін до граф 33,47 та «В» митної декларації не вбачається.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.

Згідно п. 20 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України митна декларація - заява встановленої форми, в якій особою зазначено митну процедуру, що підлягає застосуванню до товарів, та передбачені законодавством відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури.

Частинами 1, 2, 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація реєструється та приймається органом доходів і зборів у порядку, що визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Митна декларація та інші документи подаються органу доходів і зборів в електронному вигляді з дотриманням вимог цього Кодексу або на паперових носіях. Митна декларація на паперовому носії супроводжується її електронною копією. Разом з митною декларацією органу доходів і зборів подаються рахунок або інший документ, що визначає вартість товару, та, у випадках, встановлених цим Кодексом, - декларація митної вартості. Відомості про документи, визначені частиною третьою статті 335 цього Кодексу, зазначаються декларантом або уповноваженою ним особою у встановленому порядку в митній декларації. На вимогу органу доходів і зборів декларант або уповноважена ним особа зобовязані надати органу доходів і зборів оригінали таких документів або засвідчені в установленому порядку їх копії, якщо законодавством не передбачено подання оригіналів.

З моменту прийняття органом доходів і зборів митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 7 ст. 269 Митного кодексу України за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу органу доходів і зборів відомості, зазначені в митній декларації, можуть бути змінені або митна декларація може бути відкликана. У разі відмови у наданні такого дозволу орган доходів і зборів зобовязаний невідкладно, письмово або в електронному вигляді, повідомити декларанта про причини і підстави такої відмови.

Внесення змін до митної декларації, прийнятої органом доходів і зборів, допускається до моменту завершення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму, а також протягом трьох років з дня завершення їх митного оформлення. Зміни повинні стосуватися лише товарів, транспортних засобів комерційного призначення, зазначених у митній декларації.

Порядок внесення змін до митних декларацій, їх відкликання та визнання недійсними визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, відповідно до п. 37 розділу «Порядок внесення змін до митної декларації та її відкликання» Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 року № 450, після завершення митного оформлення зміни до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа можуть вноситися шляхом: подання з метою продовження строку тимчасового ввезення товарів з частковим звільненням від оподаткування митними платежами, для сплати рівними частинами податку на додану вартість у разі надання розстрочення сплати податку на додану вартість під час ввезення на митну територію України устатковання та обладнання на підставах, визначених Податковим кодексом України, а також у випадках, визначених Митним кодексом України, декларантом або уповноваженою ним особою додаткової митної декларації та оформлення її митним органом; заповнення та оформлення митним органом аркуша коригування за формою згідно з додатком 4.

Внесення змін до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа шляхом оформлення аркуша коригування здійснюється в порядку, що встановлюється Мінфіном. Після оформлення аркуша коригування його електронний примірник засвідчується електронним цифровим підписом посадової особи митного органу, вноситься до локальних баз даних митного органу і Єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів України посадовою особою митного органу, що його оформила, та передається спеціалізованим митним органом до відповідного органу державної податкової служби згідно з пунктом 32 цього Положення.

Оформлений митним органом аркуш коригування є невід'ємною частиною відповідної митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа.

Аркуш коригування заповнюється та оформлюється митним органом у разі:

- необхідності виправлення відомостей, повязаних з доплатою або поверненням митних платежів, у тому числі у звязку із скасуванням рішення митного органу;

- необхідності виправлення за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи відомостей, повязаних з коригуванням ціни товару, що вивозиться за межі митної території України, для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням, якщо таке коригування не призведе до зменшення суми податків, що підлягає сплаті до бюджету;

- необхідності виправлення за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи помилково зазначених в оформленій митній декларації на бланку єдиного адміністративного документа відомостей про товари, не повязаних з перерахуванням сум митних платежів за такою митною декларацією;

- необхідності відображення за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи відомостей про товари, що стали відомі після закінчення митного оформлення товарів, не пов'язаних з перерахуванням сум митних платежів за митною декларацією на бланку єдиного адміністративного документа.

Отже, внесення змін до митної декларації після завершення митного оформлення можливо лише у разі наявності чітко встановлених підстав:

- наявність відповідного письмового звернення декларанта про внесення змін, оформленого належним чином;

- якщо зміни стосуються саме відомостей про товари;

- якщо ці відомості про товари не пов'язані з перерахуванням сум митних платежів за такою митною декларацією.

У поданій позивачем заяві про надання дозволу на внесення змін до митної декларації вказано, що змістом змін є наступні графи митної декларації: « 33», «47» «В», зокрема, позивач просив: в графі 33 зазначити вірний код НОМЕР_1 , замість НОМЕР_2 , з відповідним перерахуванням платежів, в графі 47 (нарахування платежів), та графі «В» (подробиці розрахунків) змінити суми платежів: 020 - з 960305,47 грн. 8% 76824,44 грн. на -5% 48015,27 грн.; 028 - з 1037129,91 грн. 20% 207425,98 грн. на - 1008320,74 грн. 20% 201664,15 грн.; В 020 з 76824,44 грн. 38192655 на - 48015,24 грн. 38192655; В 028 з 207425,98 грн. 38192655 (38192655) на - 201664,15 грн. 38192655 (38192655).

Таким чином, вбачається, що заявлені позивачем зміни у митній декларації стосуються, в тому числі, числових значень вже перерахованих (здійснених) митних платежів, які у разі внесення підлягатимуть перерахунку, що свідчить про те, що зазначені ТОВ ''ТК-Домашній текстиль'' відомості не є підставою для внесення змін до митних декларацій.

Юридичне розуміння п. 37 Положення про митні декларації, а саме стосовно того, що аркуш коригування заповнюється та оформлюється митним органом, зокрема, у разі необхідності виправлення відомостей, повязаних з доплатою або поверненням митних платежів, у тому числі, у звязку із скасуванням рішення митного органу, полягає в тому, що внесення змін до митної декларації є наслідком, а не передумовою повернення надмірно сплачених митних платежів, з огляду на що доводи позивача в рамках посилання на дану норму є неспроможними.

Дана позиція відповідає висновкам Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду в рішенні від 03 квітня 2018 року по справі №814/813/17.

Абз. 2 п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України передбачено, що митні декларації прирівнюються до податкових декларацій для цілей нарахування та/або сплати податкових зобов'язань.

В свою чергу, згідно п. 56.11 ст. 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Тобто, не дозволяється внесення змін до митної декларації щодо відомостей, пов'язаних з перерахуванням сум митних платежів, що були сплачені за такою митною декларацією. В свою чергу, внесення змін до митної декларації, зокрема, у разі необхідності виправлення відомостей, повязаних з доплатою або поверненням митних платежів, у тому числі, у звязку із скасуванням рішення митного органу, полягає в тому, що внесення змін до митної декларації є наслідком, а не передумовою повернення надмірно сплачених митних платежів.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задовленні позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю "ТК-Домашній текстиль" відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 18 травня 2020 року.

Суддя О.В. Заяць