Ухвала від 19.05.2020 по справі 600/628/20-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про передачу адміністративної справи

з одного адміністративного суду до іншого

19 травня 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/628/20-а

Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Боднарюк О.В., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до Кіцманського районного відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), про скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся в суд з позовом до Кіцманського районного відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), в якому просить:

- визнати неправомірною та скасувати постанову державного виконавця Кіцманського районного відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Охрим І.Ю. від 16.04.2020 року, про відкриття виконавчого провадження № 61834116.

Розглянувши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про передачу адміністративного позову для подальшого розгляду до загального місцевого суду, з огляду на наступне.

Пунктом 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви (окрім іншого) з'ясовує, чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця передбачено статтею 287 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду з позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Частиною 1 статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку передбаченому законом.

В розумінні норм Розділу V "Виконання постанов про накладення адміністративних стягнень" Кодексу України про адміністративні правопорушення постанови про накладення адміністративного стягнення являються виконавчими документами.

Таким чином, спеціальними процесуальними нормами встановлена предметна підсудність справ з приводу оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи приватного виконавця тим судом, яким був виданий виконавчий документ.

Як вбачається зі змісту позовних вимог, позивач оскаржує постанову державного виконавця Кіцманського районного відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 16.04.2020 року, про відкриття виконавчого провадження № 61834116, яка винесена у межах виконавчого провадження щодо виконання постанови Шевченківського районного суду м.Чернівці №727/7656/19, про стягнення з останнього штрафу в сумі 10200,00 грн на підставі статті 130 КУпАП.

Враховуючи наведе вище, суд зазначає оскільки позивач є боржником у виконавчому провадженні, в межах якого винесено оскаржувану постанову про відкриття виконавчого провадження, а також беручи до уваги, що спірні правовідносини виникли у межах виконання постанови Шевченківського районного суду м.Чернівці, суд дійшов висновку, що даний позов не підсудний Чернівецькому окружному адміністративному суду, а повинен розглядатись судом, який видав виконавчий документ.

Порядок та підставі для передачі адміністративної справи на розгляд іншого адміністративного суду врегульовані нормами статті 29 КАС України.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Слід зазначити, що Кодекс адміністративного судочинства України розмежовує поняття «предметна юрисдикція» та «територіальна юрисдикція», які регулюються різними процесуальними нормами. Однак, в чинній редакції Кодексу адміністративного судочинства України, в тому числі статті 29 цього Кодексу, відсутня така підстава для передачі адміністративної справи як встановлення при відкритті провадження у справі, що така належить до предметної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Сокуренко і Стригун проти України» від 20 липня 2006 року (заяви № 29458/04 та № 29465/04) фраза встановленого законом викладена в частині першій статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, поширюється не лише на правову основу самого існування суду, але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.

В даному випадку, спеціальними процесуальними нормами встановлена предметна підсудність справ з приводу оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця тим судам, якими був виданий виконавчий документ.

Підсумовуючи наведе вище, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для передачі матеріалів позовної заяви у справі №600/628/20-а на розгляд Шевченківського районного суду м.Чернівці, тобто на розгляд суду, який виніс виконавчий документ.

Керуючись статтями 29, 30, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

УХВАЛИВ:

Адміністративну справу № 600/628/20-а за позовом ОСОБА_1 до Кіцманського районного відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), про скасування постанови - передати для подальшого розгляду за підсудністю до Шевченківського районного суду м.Чернівці.

Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).

Суддя О.В. Боднарюк